مجلس ایران دات كام
خدابخشی:

اتکای بودجه ۱۴۰۱ به درآمدهای غیرپایدار کاسته شده است

اتکای بودجه ۱۴۰۱ به درآمدهای غیرپایدار کاسته شده است

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مطلقا نه در دولت و نه در مجلس صحبتی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آتی نیست اما اختلاف نظر بر چگونگی توزیع منابعی است که در قانون بودجه پیشنهاد می شود.


محمد خدابخشی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بیان نمود: بودجه ای که برای سال ۱۴۰۱ تنظیم شده است تفاوت هایی نسبت به بودجه سال ۱۴۰۰ دارد؛ همچون این تفاوت ها بر روی تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۱ است که با اقداماتی که دولت انجام داده خوشبختانه اتکای بودجه سال آتی به درآمدهای غیرپایدار کم تر شده است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در بودجه سال ۱۴۰۰ تراز عملیاتی بودجه منفی ۴۶۴ هزار میلیارد تومان بود که هم اکنون به منفی ۳۰۰ هزار میلیاردتومان کاسته شده است. شاخص تراز عملیاتی بودجه که بسیار مهم می باشد بهبود پیدا کرده است. در مورد اتکا به نفت هم برآوردی که از فروش نفت خام و میعانات گازی انجام شده نسبتا واقعی است.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: هم اکنون باتوجه به گزارشی که دوستان وزارت نفت داده اند روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی می فروشیم که در لایحه بودجه دولت برای سال ۱۴۰۱ رقم فروش نفت خام و میعانات گازی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز پیشبینی شده که قیمت هر بشکه ۶۰ دلار و نرخ هر دلار ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است. از نظر من این رقم نسبت به بودجه سال ۱۴۰۰ منطقی تر بوده و اتکای بیشتر بر روی درآمدهای مالیاتی و گمرکی است.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه تصریح کرد: وابستگی به درآمدهای غیر پایدار مثل فروش اوراق مالی- اسلامی و اسناد خزانه کم تر شده است. رشد اعتبارات هزینه ای در بودجه سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵ درصد است. افزایش حقوق ها به صورت متوسط ۱۰ درصد است که به صورت پلکانی و معکوس است و بین ۵ درصد و ۲۹ درصد خواهد بود. اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا همان اعتبارات عمرانی نسبت به سالجاری افزوده شده است.
وی ادامه داد: در کل هم منابع بودجه عمومی و هم بودجه شرکتهای دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برابر ۳ میلیون و ۶۳۱ هزار میلیارد تومان است که از این رقم ۱ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان برای بودجه عمومی کشور و بودجه شرکتهای دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برابر ۲ میلیون و ۲۳۱ هزار میلیارد تومان است. در مورد یارانه ها تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای کالاهای اساسی و نهاده دامی صورت می گرفت افزایش خواهد یافت و مطلقا نه در دولت و نه در مجلس صحبتی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست اما اختلاف نظر بر چگونگی توزیع منابعی است که در قانون بودجه پیشنهاد می شود.
خدابخشی در انتها تصریح کرد: امکان دارد نظر دولت این باشد که این منابع مستقیما به مردم پرداخت گردد و یا همان روند قبلی ادامه یابد، اما اشتراک نظر همه بر این است که ما باید از هدر رفت این منابع جلوگیری نماییم یا نظارت کامل تری بر روی زنجیره تأمین و توزیع کالاهای اساسی اعمال شود و یا مستقیما به مردم پرداخت گردد. هر تصمیمی که در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته می شود نباید بار روانی به جامعه و بازار وارد کند.1400/09/26
23:23:32
0.0 از 5
3608
تگهای خبر: بودجه , دولت , قانون , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام