مجلس ایران دات كام
كارشناس مركز پژوهش های مجلس خبر داد؛

تقاضای مسکن سالی ۵۰۰ هزار واحد است نه یک میلیون

تقاضای مسکن سالی ۵۰۰ هزار واحد است نه یک میلیون

به گزارش مجلس ایران دات کام کارشناس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: به نظر می آید هدف گذاری ساخت سالانه یک میلیون مسکن، دقیق نباشد و حداکثر سالی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی کمبود داشته باشیم.محمدرضا عبدلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره قانون جهش تولید مسکن و طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: قانون جهش تولید مسکن در زمان بررسی در مجلس، ابتدا بعنوان طرح جهش تولید و تأمین مسکن عنوان شد اما کلمه تأمین مسکن از آن حذف و به طرح جهش تولید مسکن تبدیل شد.
کارشناس مسکن مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره های زمانی بررسی طرح جهش تولید مسکن در مجلس، بخش هایی از این طرح که در مورد دریافت برخی مالیات ها، ساماندهی بازار اجاره و تولید برای اجاره داری مسکن بود از طرح حذف شد و صرفا تولید مسکن مورد توجه قرار گرفت.
عبدلی عنوان کرد: طرح نهضت ملی مسکن مانند مسکن مهر یا طرح ملی مسکن دارای ایرادات اساسی است که یکی از مهم ترین ایرادات طرح های حمایتی، نبود برنامه های حمایتی با اهمیت از متقاضیان فاقد مسکن می باشد. این در شرایطی است که در خیلی از کشورهای دنیا سهمیه های ویژه ای در بخش مسکن برای دهک های مختلف در نظر گرفته می شود.
کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: حمایت ها در کشور ما برای خانه دار شدن مردم به برخی حمایت های کم اهمیت همچون تخفیف در هزینه صدور پروانه، برخی مجوزهای نظام مهندسی یا هزینه های مالیاتی محدود می شود.
وی یکی دیگر از ایرادات طرح های حمایتی مسکن را ضعف در مکان یابی عنوان و اظهار نمود: هم اکنون که ثبت نام نهضت ملی مسکن در جریان است در برخی از استان ها، اراضی اختصاص یافته به طرح در شهرهای جدیدی تعیین شده که در دو دهه گذشته هم به آنها از جانب مردم توجهی نشده بود.
برخی شهرهای جدید ۲۰ سال است که هزار نفر جمعیت هم نداشته اند!
کارشناس مسکن افزود: ۵ شهر جدید در کشور داریم که جمعیت پذیری زیر هزار نفر طی ۲۰ سال دارند اما مجدداً در طرح نهضت ملی مسکن، پروژه ها را در همین شهرهای جدید تعریف کرده اند. مثلا شهر جدید علوی در استان هرمزگان، شهرهای جدید شیرین شهر و رامین در استان خوزستان و رامشار در استان سیستان و بلوچستان از شهرهای جدیدی هستند که با استقبال مواجه نشده اند. البته وضعیت سایر شهرهای جدید هم بهتر از شهرهای مذکور نیست.
عبدلی اظهار داشت: تنها چند شهر جدید پیرامون تهران که با استقبال نسبتاً مناسبی از جانب شهروندان مواجهند، از وضعیت جمعیتی نسبتاً خوبی برخوردار می باشند اما در سایر شهرهای جدید حتی تا یک سوم واحدهای مسکونی موجود هم سکنه ندارند.
وی علت خالی بودن واحدهای مسکونی شهرهای جدید را ناشی از عدم وجود تقاضا و نه تمایلات سفته بازانه عنوان نمود.
تأسیس صندوق ملی مسکن کار خوبی بود ولی بعید است اعتبارات آن تأمین شود
عبدلی اظهار داشت: طرح جهش تولید مسکن در هنگام بررسی در مجلس، برخی تغییرات خوب هم داشت همچون این که تأسیس شورایعالی مسکن و صندوق ملی مسکن در این قانون پیشبینی شده است. با این وجود تأمین منابع صندوق ملی مسکن در هاله ای از ابهام قرار دارد. بعنوان مثال بخش عمده ای از ردیف بودجه های اعتباری در نظر گرفته شده برای صندوق های مشابه در قوانین بودجه سنواتی تخصیص داده نمی گردد. صندوق ملی مسکن هم احتمالاً همچون این صندوق ها خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از منابع مالی در نظر گرفته شده برای تأمین اعتبار صندوق ملی مسکن، درآمدهای مالیاتی بخش مسکن می باشد. اما این پایه های مالیاتی سال هاست که درباره آنها صحبت می شود اما زمینه قانونی برای اجرایی شدنشان وجود ندارد.
مسکن مهر، مهاجرت به تهران را تشدید کرد / ‬ نباید با وجود کمبود آب، اطراف کلانشهرها مسکن بسازیم
وی ایرادات دیگر طرح نهضت ملی مسکن را عدم توجه به آمایش سرزمینی عنوان و بیان نمود: نگاه عمده نهضت ملی مسکن توجه به تأمین مسکن در حاشیه کلانشهرها است که نوعی تمرکزگرایی در این طرح برشمرده شده و امکان دارد در سالهای آینده به افزایش مهاجرت به حاشیه کلانشهرها منجر شود.
به گفته کارشناس اقتصاد مسکن به علت عدم توجه به مسائل معیشتی در طرح های مسکن حمایتی، بعضی از مالکان واحدهای مسکن مهر یا طرح های مشابه آن به علت عدم توانایی در بازپرداخت اقساط مربوطه، نسبت به فروش قولنامه ای واحدهای خود به علت قانونی نبودن خرید و فروش آنها اقدام نموده اند که البته در سالهای اخیر، فروش عرصه واحدهای مسکن مهر قانونی شد و امکان انتقال سند وجود دارد.
عبدلی ضمن اشاره به بحران کمبود آب در کشور اظهار داشت: برخی طرح های حمایتی مسکن مانند مسکن مهر در سالهای اخیر به تمرکزگرایی در حاشیه کلانشهرها منجر شده و سختی دسترسی به آب را تشدید کرده است.
برنامه ساخت سالانه یک میلیون مسکن اشتباه است / ‬ سالی ۵۰۰ هزار واحد تقاضا داریم
وی هدف گذاری ساخت سالانه یک میلیون مسکن را خالی از توجیه دانست و تصریح کرد: در بعضی سال ها که صنعت ساخت و ساز در اوج رونق بود به ساخت ۹۰۰ هزار واحد هم دست یافتیم. بر مبنای طرح جامع مسکن هم هم اکنون به کمتر از ۸۰۰ هزار واحد در سال نیازمندیم. ازاین رو به نظر می آید در سالهای اخیر برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن حداکثر سالی ۵۰۰ هزار واحد نیاز داریم.
دولت در سالهای پُردرآمدی هم نتوانست ۲۰۰ هزار بسازد چه رسد به دوره جنگ اقتصادی
کارشناس مسکن افزود: در زمانی که دولت تمام امکانات خویش را برای تکمیل مسکن حمایتی بسیج کرد کمتر از ۲۰۰ هزار واحد توانست بسازد حال که در دوره کمبود شدید منابع مالی هستیم بعید است دولت بتواند تا این تعداد واحد بسازد.
عبدلی درباره ورود شرکتهای خارجی به ساخت واحدهای مسکونی اظهار داشت: در دوره ای که خیلی از فعالان بخش مسکن اشتغال خویش را از دست داده اند نیازی به استفاده از شرکتهای خارجی نیست؛ ورود شرکتهای خارجی نه تنها به انتقال تکنولوژی های نوین صنعت ساخت کمک نمی کنند بلکه در بعضی زمینه ها کیفیت پایین تری نسبت به سازندگان داخلی و هزینه های بیشتری نسبت به آنها به کشور تحمیل خواهند کرد.
وی دست بالا گرفتن ظرفیت ساخت مسکن را در بعضی سالهای اخیر سبب ایجاد کمبود شدید مصالح ساختمانی دانست و افزود: در طرح نهضت ملی مسکن برای رفع این مشکل، شیوه های نامناسبی همچون اختصاص سهمیه های مصالح ساختمانی در نظر گرفته شده است که تجربه ثابت کرده تا وقتی که پوشش ریسک تضمین نشود امکان تأمین مصالح وجود خواهد داشت.
سالی ۸ هزار هکتار زمین نیاز داریم اما یک میلیون هکتار زمین به شهرها افزوده شد
کارشناس مرکز پژوهش های مجلس در مورد الحاق برخی اراضی حاشیه شهرها و همینطور منابع طبیعی به نهضت ملی مسکن اظهار داشت: متأسفانه بخش زیادی از اراضی درون شهری بلااستفاده رها شده اند یا در تصرف برخی نهادها قرار گرفته اند. به جای آنکه اراضی درون شهری را به این طرح اختصاص دهیم به الحاق اراضی خارج از شهر به محدوده شهرها روی آورده ایم؛ بر مبنای برآوردها، سالانه ۸ هزار هکتار اراضی حاشیه شهرها باید به محدوده شهر الحاق شود. اما در طرح نهضت ملی مسکن شنیده شده تا یک میلیون هکتار مقرر است به محدوده شهرها اضافه شود.


منبع:

1400/09/23
11:40:31
0.0 از 5
3716
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , ثبت نام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵