مجلس ایران دات كام
با تصویب مجلس؛

مصادیق رقابت غیرمنصفانه صنعتی و تجاری

مصادیق رقابت غیرمنصفانه صنعتی و تجاری

به گزارش مجلس ایران دات کام نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مصادیق رقابت غیرمنصفانه صنعتی و تجاری را مشخص کردند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۲۱ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، موادی از طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی را به تصویب رساندند.
براساس ماده ۱۲۳ طرح مذکور، اسرار تجارتی عبارت است از هر نوع اطلاعات تجارتی که دارای ارزش اقتصادی مستقل بالقوه یا بالفعل یا ارزش رقابتی باشد و به جهت آنکه عموماً ناشناخته است و به آسانی و از طرق قانونی قابل دستیابی یا احراز نیست، دارنده قانونی، تدابیر متعارفی را برای حفظ محرمانگی آنها ترتیب داده باشد.
اطلاعاتی از قبیل تمام اشکال و انواع اطلاعات مهندسی، اقتصادی، فنی، علمی، تجاری یا مالی همچون الگوها، نقشه ها، مجموعه ها، برنامه ها و قواعد(فرمول ها)، طرح ها و روش ها، ابزارها، فنون(تکنیک ها)، فرآیندها، نرم افزارها، شناسه کدها، لیست های مشتریان، روش های انجام کار تجارت، اسرار تولید، اختراعات و طرحهای صنعتی ثبت نشده و هرنوع اطلاعات دیگر با داشتن شرایط مذکور می توانند سرّ تجارتی تلقی شوند.
در ماده ۱۲۴ این طرح آمده است، دستیابی به اسرار تجارتی یا افشای آنها، بدون اذن مالک، نقض اسرار تجارتی شمرده می شود.
در ماده ۱۲۵ طرح مذکور هم آمده است که موارد زیر نقض اسرار تجارتی نیست:
۱- در صورتیکه شخصی بدون نقض اسرار تجارتی دیگران، به صورت مستقل و در نتیجه فعالیتهای خود، اطلاعات را کسب نماید.
۲- هرگاه دستیابی به اطلاعات، در نتیجه مهندسی معکوس صورت گرفته باشد.
تبصره- شخصی که اطلاعات را به یکی از روش های مذکور به دست آورد، در صورت دارا بودن شرایط ماده(۱۲۳) این قانون می تواند از حمایت قانونی در ارتباط با اسرار تجارتی درمورد اطلاعات به دست آمده برخوردار شود.
در ماده ۱۲۶ این طرح آمده است که مدت پشتیبانی از اسرار تجارتی، تا زمانی است که اطلاعات مزبور افشاء نشده باشد.
براساس ماده ۱۲۷ طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی، حق بهره برداری از اسرار تجارتی در انحصار صاحب آن اسرار می باشد و او یا اشخاص مأذون از سوی او می توانند اسرار تجارتی را به دیگری منتقل نموده و با منتقلٌ الیه، قرارداد التزام به عدم افشای اطلاعات منعقد نمایند.
تبصره- هر شخصی که اسرار تجارتی را به هر نحو در اختیار دیگری قرار می دهد، باید مبحث سرّ تجارتی بودن آنرا به طرف مقابل اطلاع دهد؛ در غیر این صورت نقض اطلاعات از جانب شخص ثالث مشمول نقض اسرار تجارتی نمی باشد.
براساس ماده ۱۲۸ طرح مذکور، مراجع ذی صلاح موظفند از اسرار تجارتی که برای انجام اموری مانند آزمایش یا اعطای مجوز از اشخاص یا مؤسسات دریافت می کنند محافظت نمایند، در غیر این صورت، آن مراجع حسب مورد مکلف به جبران خسارت می باشند. این حکم، مانع از اجرای مجازات عامل افشاء نمی گردد.
تبصره- در مواردی که مبحث رسیدگی دادگاه، سرّ تجارتی بوده یا یکی از طرفین برای دفاع یا اثبات ادعای خود ناگزیر به عرضه اسرار تجارتی باشند، دادگاه به شکل غیرعلنی انجام می شود.
همچنین در ماده ۱۲۹ این طرح عنوان شده که مفاد مواد (۷۲) تا (۷۴) این قانون حسب مورد، در مورد اسرار تجارتی هم مجری است.
در ماده ۱۳۰ این طرح آمده است، هرگونه اقدام غیرمتعارف در عرصه رقابت صنعتی و تجارتی که به منافع رقبا یا مصرف کنندگان خدشه وارد نماید یا مانع دستیابی به منافع ممکن الحصول شود، رقابت غیرمنصفانه شمرده می شود.
بر اساس ماده ۱۳۱ این طرح، موارد زیر از مصادیق رقابت غیرمنصفانه مبحث این قانون است:
۱- اظهار خلاف واقع ضد رقیب که باعث سلب یا کاهش یا صدمه به اعتماد نسبت به بنگاه اقتصادی، کالاها یا فعالیتهای صنعتی و تجارتی او شود.
۲- اقدامی که منجر به ایجاد تشابه کالاها و خدمات خود با کالاها و خدمات رقیب شود، به شرطی که نوعاً باعث گمراهی مصرف کنندگان گردد.
۳- تبلیغات نادرست یا گمراه کننده و هرگونه عرضه اطلاعات یا ایجاد تصور نادرستی که باعث گمراهی عموم در مورد ماهیت محصولات و کیفیت آنها از قبیل مواد تشکیل دهنده کالا، مدت اعتبار و منشأ آنها، روش ساخت، میزان یا مقدار و دسترسی جهت استفاده از محصولات شود.
۴- تبلیغات مقایسه ای گمراه کننده از جانب رقیب که سبب وارد کردن خدشه به شهرت و اعتبار کالاها، خدمات یا فعالیتهای اقتصادی رقیب گردد.
۵- تبلیغاتی که کالای اصلی و کالای تحت مجوز بهره برداری (تحت لیسانس) را از هم متمایز ننماید، مگر آنکه با مجوز دارنده کالای اصلی باشد.
۶- هرگونه تبانی برای افزایش یا کاهش قیمت کالا و خدمات که به منظور حذف رقبا، صورت گیرد.
تبصره- هرگونه اظهارنظر واقعی از جانب مرجع تخصصی رسمی در مورد کالاها یا خدمات از مصادیق رقابت غیرمنصفانه نیست.
در ماده ۱۳۲ آمده است، حکم ماده (۷۳) این قانون، حسب مورد در مورد رقابت غیرمنصفانه هم مجری است.


1400/09/21
14:14:40
0.0 از 5
3643
تگهای خبر: اقتصاد , تبلیغ , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲