مجلس ایران دات كام
اختیاری:

برای پیشگیری از خروج نخبگان، طرح صیانت از هویت و پول ملی را بدهید

برای پیشگیری از خروج نخبگان، طرح صیانت از هویت و پول ملی را بدهید

رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با تکیه بر لزوم توجه به شایسته سالاری و هویت ملی برای پیشگیری از خروج نخبگان، اظهار داشت: بهتر است ما به جای این همه طرح صیانت، طرح صیانت از هویت و پول ملی داده شود تا هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی نباشیم چون که در چنین شرایطی سرمایه های کشور همچون سرمایه انسانی از دست می رود.


اسفندیار اختیاری در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به مبحث مهاجرت نخبگان اظهار داشت: یک سوال اساسی در اینباره وجود دارد و آن هم این است که آیا واقعا همه مسئولین به این امر بر این باورند که نیروی انسانی بزرگترین سرمایه کشور است؟ معتقدم هنوز هم بسیاری از مدیران چنین اعتقادی ندارند. من موسس انجمن نخبگان بودم و جزو گروهی بودم که در زمینه مهاجرت نخبگان سال هاست کار می نماییم و با بسیاری از افرادی که مسئول هستند صحبت کردم. اکثرا آنان معتقدند که ما داریم صادرات نیروی انسانی به کشورهای دیگر انجام می دهیم و این مهاجرت نخبگان ایرادی ندارد! به این مورد توجه ندارند که وقتی فردی با مدرک PHD مهاجرت می کند، علاوه بر هزینه ای که درطول سالها برای این فرد شده، ۲۰ سال زمان برای رسیدن او به این جایگاه هم از دست می رود. وقتی کشوری اروپایی و یا کشورهای آمریکای شمالی چنین فردی را جذب می کنند فقط پول را جذب نمی کنند بلکه با پذیرفتن آن فرد ۲۰ سال زمانی که برای او صرف شده را هم جذب می کنند.
وی ادامه داد: من با تعداد کثیری از مسئولین راجع به این مورد صحبت کردم و تاکید کردم که هم اکنون مبحث مهاجرت از نخبگان گذشته و به افراد معمولی هم رسیده است. این هزینه و زمان و ثروت ایران است که مهاجرت می کند. وقتی زمینه های انتقال افراد برتر به کشورهای دیگر تسهیل می شود باید بپذیریم که این برای کشور ضرر دارد. این در شرایطی است که برخی از مسئولین هستند که در مقابل این مشکل مقاومت می کنند و می گویند ما نیروی انسانی صادر می نماییم. حتی برخی از آنها می گویند، هر فردی که نمی تواند در این مملکت کار کند، جمع کند و برود. این نگاه و طرز تفکر خطرناک می باشد. من امیدوارم با تذکراتی که داده شده این نگاه عوض شود.
نماینده زرتشتیان در مجلس افزود: وقتی باورمندی بوجود آمد که نیروی انسانی مهم ترین سرمایه کشور است باید دیده شود که این نیروی انسانی چه مشکلی دارد. بخشی زیادی از مشکلات این افراد، به علت عملکرد مدیران است که رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند؛ بویژه مدیران اقتصادی و علمی. چرا باید فردی مدیر شود که آشنا، فامیل، یا عضو حزب و گروهی است؟ چرا نباید به دنبال شایسته سالاری باشند؟ آیا بهترین افراد برای جایگاه های مدیریتی از وزیر تا مدیران اجرایی و اقتصادی استفاده شده است؟
اختیاری با اشاره به اینکه مهاجرت سالهاست از بدنه نخبه عبور کرده و به بدنه متوسط جامعه رسیده، خاطرنشان کرد: ما باید به شایسته سالاری و هویت ملی توجه داشته باشیم. هویت ملی ما باید ارزش گذاشته شود. هویت ملی ما جز زبان، اقوام، ادیان، اماکن مختلف و تاریخ و فرهنگ ایران زمین نیست. ما تاریخ پر فراز و نشیب و پر افتخاری داریم که جز انسانیت و اخلاق مداری در آن نیست. باید به این هویت ملی پر و بال بدهیم و بیشتر از پیش به آن افتخار نماییم. هم اکنون هم ایرانیان به هویت ملی شان افتخار می کنند ولی نباید این گونه شود که کسی بگوید برایم فرقی نمی کند که در ایران باشم یا در کشور دیگر. چرا باید فردی بگوید که اگر در کشور دیگری باشم رئیس مجلس، عضو سنا و عضو کنگره و شهردار و... می شوم ولی در ایران نمی گردد و جایی برای رشد وجود ندارد. این خیلی خطرآفرین است و البته وجود دارد. ما به ایرانی هایی که به این جایگاهها در خارج از کشور دست پیدا می کنند افتخار می نماییم، ولی چرا نباید این قدرت و علم و دانش داخل کشور به کار گرفته شود. این سوالاتی است که بدنه مدیریت کشور باید نسبت به آن جوابگو باشد.
وی افزود: ما ایرانی هستیم و به ایرانی بودنمان افتخار می نماییم اما هر ایرانی باید بتواند با عنایت به شایستگی های خود در جایگاه درست فعالیت کند.
این عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره سازوکار جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور هم اظهار داشت: اینکه ما مثل بسیاری از کشورها بتوانیم افراد هموطن را از خارج از کشور جذب نماییم، خیلی عالی است. ساز و کارهایی مثل پارکهای علمی – تحقیقاتی، شهرک های علمی – تحقیقاتی و شرکتهای دانش بنیان در این حوزه اثرگذار هستند. ما هم در این حوزه ها کار می نماییم ولی مبحث مهم این است که اکوسیستم نوآوری و اکو سیستم اقتصادی کشور با هم کار می کنند. نمی توان اظهار داشت: پارک فناوری فردی را جذب نماید که بامداد تا شب کار کند ولی کاری به اقتصاد کشور و کاهش ارزش پول ملی نداشته باشد. اقتصاد به هر حال، روی این فرد اثر گذار است وقتی سیستم اقتصادی درست کار نکند طبیبعتا با اکوسیستم نوآوری هم هماهنگ نیست. اگر این کار انجام نگیرد میزان جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور در مقابل جمعیتی که از کشور خارج می شوند چندان چشمگیر نخواهد بود.
اختیاری در انتها در پاسخ به این که آیا این دغدغه در میان سیاستگذاران برای فراهم کردن شرایط حضور نخبگان در داخل کشور وجود دارد یا نه اظهار داشت: شاید در اینباره دغدغه وجود داشته باشد اما باید دید که آیا اتفاقی هم در این حوزه می افتد؟ به نظر من بهتر است، به جای این همه طرح صیانت، طرح صیانت از هویت و پول ملی را داده شود تا هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی نباشیم چون که در چنین شرایطی سرمایه های کشور همچون سرمایه انسانی از دست می رود. هویت ملی ما نباید به سخره گرفته شود. آنچه باید حفاظت شود این ها است. باید این دغدغه و شعار را عملی کرد. امیدوارم کاری که همه مدیران و سیاست گذاران انجام می دهند در جهت حفظ هویت ملی و ارزش پول ملی باشد که در کنار آن اتفاقات مثبت دیگری هم به وقوع خواهد پیوست.1400/09/17
10:01:28
0.0 / 5
668
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , سیستم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام