مجلس ایران دات كام
از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

بررسی چابک سازی دولت از منظر اصلاح نظام اداری ایران

بررسی چابک سازی دولت از منظر اصلاح نظام اداری ایران

مجلس ایران دات کام: معاونت رصد و مطالعات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی چابک سازی دولت از منظر اصلاح نظام اداری ایران و تمایز چابک سازی و کوچک سازی پرداخت.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش بیان شده: یکی از دغدغه های مطرح دولت و مجلس شورای اسلامی در اصلاح ساختار بودجه، موضوع کوچک سازی و کاهش هزینه دولت می باشد. ضرورت کاهش هزینه های دولت، سیاست های اصلاح نظام اداری ایران را بر راهکارهای کاهش هزینه متمرکز کرده است. در این میان، به سبب اهمیت بالای کاهش هزینه، نه فقط سیاستگذار در سیاست ها و اقدامات بصورت شایسته به تمام ابعاد کوچک سازی و اندازه دولت نپرداخته است، بلکه حتی تفکیکی میان مفاهیم چابک سازی و کوچک سازی نیز قائل نشده است. در اثر این خلط مفهومی، چابک سازی دولت فقط به منزله کوچک سازی آن و کوچک سازی نیز فقط با هدف کاهش هزینه های دولت مدنظر قرار گرفته و از سایر فواید آن غفلت شده است.

در ادامه این گزارش آمده: علاوه بر این، شیوع بیماری کرونا ویروس، ضرورت چابک سازی دولت را بیش از پیش نشان میدهد. برای اینکه از یک سو، مقابله با بیماری به سبب سرعت بالای شیوع آن، نیاز به چابکی تصمیم های دولتی و همین طور هماهنگی میان دستگاه های مربوطه دارد. و از طرف دیگر، کم شدن میزان حضور کارمندان دولت به سبب دورکاری، منجر به کندتر شدن فرآیندهای اداری می شود.

در این گزارش ذکر شده: شایان ذکر است که مباحث کوچک سازی و چابک سازی در سیاست ها و برنامه های نظام اداری سابقه بیست ساله دارد. بااینکه روند اغلب آنها نشان میدهد که این سیاست ها کمتر به مرحله اجرا رسیده اند، اما مسائل ناشی از بزرگ بودن و پرهزینه بودن دولت برای سیاستگذاران و مجریان حوزه اصلاح نظام اداری به خوبی شناخته شده است. درک تفاوت میان دو مفهوم چابک سازی و کوچک سازی، این امکان را فراهم می آورد که در تدوین سیاست های چابک سازی، جنبه های متنوع تری از مسئله مدنظر قرار گیرد و فقط محدود به کوچک سازی دولت و به ویژه کاهش هزینه بوسیله کاهش تعداد نیروی انسانی دولت نشود.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح شده: در این گزارش، تفاوت معنا بین کوچک سازی و چابکسازی دولت و اقدامات لازم برای دستیابی به آنها از لحاظ هزینه های دولت، مداخلات در قوانین و مقررات، وظایف تصدی گری و حاکمیتی و نیروی انسانی بحث می شود. در گزارش حاضر نشان داده می شود که پیاده سازی سیاست های کوچک سازی لزوماً منجر به چابک سازی نمی گردد. طبق تحلیل های صورت گرفته است.

در ادامه این گزارش به تفاوت تمرکز بر کوچک سازی و چابک سازی دولت اشاره شده و آمده: کاهش هزینه در کوچک سازی؛ در مقابل متناسب سازی هزینه در چابک سازی؛ حذف و اصلاح قوانین و مقررات اختلال زا در کوچک سازی؛ در مقابل ایجاد پایداری در نظام تصمیم گیری و تدوین مقررات برای شرایط آتی، و ایجاد نظام بازخور جهت اصلاح قوانین و مقررات در چابک سازی؛ هی کاهش تصدی گری دولت در کوچک سازی؛ در مقابل تمرکز زدایی از دولت و کاهش کارهای حاکمیتی دولت با ارتقای توانمندی بخش خصوصی برای مشارکت در اداره عمومی در چابک سازی، کاهش تعداد نیروی انسانی در کوچک سازی؛ در مقابل افزایش کیفیت نیروی انسانی، تربیت نیروی انسانی انعطاف پذیر برای تغییر و تقویت فرهنگ یادگیری در سازمان در چابک سازی همچون این تفاوت ها هستند.

در این گزارش ذکر شده: علاوه بر ابعاد اندازه دولت و تفاوت مفهومی و اقدامات لازم برای دستیابی به کوچک سازی و چابک سازی، ضرورت «یکپارچگی و چرخش اطلاعات» بعنوان مسئله کلیدی چابک سازی -که در کوچک سازی به آن توجه نمی شود- بحث می شود. بعد از آن، چالشهای چابک سازی دولت در ایران از منظر صاحبنظران بحث می شود. در پایان، سفارش های سیاستی در امتداد تسهیل شرایط چابک سازی دولت ارائه می شوند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/09/15
22:35:07
0.0 از 5
839
تگهای خبر: بودجه , دولت , طرح , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام