مجلس ایران دات كام
قالیباف در نشست با نویسندگان:

فرهنگ دفاع مقدس می تواند اقتصاد را هم مدیریت کند

فرهنگ دفاع مقدس می تواند اقتصاد را هم مدیریت کند

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: معتقدیم فرهنگ دفاع مقدس می تواند اقتصاد را هم مدیریت کند به شرط آنکه خداباوری، خودباوری و مردم باوری داشته باشیم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست صمیمی با تعدادی از نویسندگان که در مجلس حضور یافتند، اظهار داشت: در حوزه هنر، کتاب، کتابخوانی، موسیقی، سینما و غیره مصرف کننده بوده و تولیدکننده آن نیستیم اما بعنوان یک خدمتگزار از جنبه مدیریتی به مبحث فرهنگ نگاه می کنم.
وی با اعلان اینکه باید به یک سوال پاسخ داد و در گفتگوهای شفاف، حین گفتن چالش ها، راهکار ها را هم بیان نماییم، اظهار داشت: آینده نگری، تحلیل محتوایی و روندی و صدمه شناسی باید به شکلی باشد که در نهایت راهکار و نقشه راه داشته باشد.
انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود، اشاره کرد: مبنای این انقلاب هم مردم بودند که آمدند و به آن عینیت بخشیدند. معجزه امام (ره) این بود که دین را از کنج حجره ها به وسط جامعه آورد، آن هم در زمانی که همه تحلیل ها این بود که امکان آن وجود ندارد، اما قدرت فرهنگ نشان داد که دین این ظرفیت را دارد و شعار هم نیست.
قالیباف اضافه کرد: در بخش دفاع مقدس هم حتی به لحاظ مادی پیروز شده و نشان دادیم به همه خواسته هایی که خیلی ها در سالهای بعد از قطعنامه ادعا کردند که به آن نرسیده ایم، هم رسیده ایم.
وی با بیان این پرسش که آیا در جنگ، قدرت نظامی ما را نجات داد و آیا با موشک هایی که شهید طهرانی مقدم ساخت جنگیده ایم، اشاره کرد: با گوشت و پوست و استخوان خود می گویم جز با اتکا به فرهنگ و باورهای خود، مقابل دشمن نجنگیدیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات یک تحلیلگر شبکه بی بی سی، تصریح کرد: او می گفت «وقتی به یک طرف جبهه نگاه می کردیم تجهیزات و نیروی نظامی وجود داشت اما طرف دیگر، حتی حداقل امکانات و نیروهای انسانی را هم نداشتند با این وجود جبهه ایران پیروز بود ما فقط دیدیم وقتی کشته های ایران به شهرهای خود باز می گردند مجدداً اشخاص دیگر از همان شهرها به جبهه می آیند و از مرگ نمی ترسند در صورتیکه طرف مقابل از مرگ می ترسید.»
جنگ ما احتیاج به گزافه گویی ندارد و یک حقیقت است
قالیباف با اعلان اینکه جنگ ما احتیاج به گزافه گویی ندارد و یک حقیقت است، اشاره کرد: با چشم خود دیدیم یک نوجوان ۱۷ ساله تخریبچی در معبر افتاده و پایش قطع شده است و یک خرج «آر پی جی» هم پشت او بود که آتش گرفته بود و بالای هزار درجه هم حرارت داشت و پشت او را سوزانده بود اما وقتی خواستیم او را از معبر درآوریم می گفت به من دست نزنید فقط مراقب باشید این بخش از محور پاکسازی نشده، رزمندگان روی مین نروند. آیا آموزش و نظامی گری این ها را به او یاد داده است؟ آیا این جز فرهنگ محرم و صفر و عاشورا است؟ آیا این جز سنت های الهی است؟
وی با اعلان اینکه بعد از انقلاب وقتی بسیج تشکیل شد، آن طور که باید جا نیفتاد و از زمانی جا افتاد که تولید فرهنگ کرد و آن زمان میدان دفاع مقدس بود، اضافه کرد: فرهنگی در دفاع مقدس نهفته بود که در حوزه آموزش هم تبلور یافت. من هم ابتدا نظامی نبودم، بلکه یک دانش آموز دبیرستانی بودم اما چه اتفاقی افتاد؟ یک افسر توپخانه به جهت اینکه وارد جنگ شده و یک توپ رها کند باید ۴ سال آموزش ببیند اما یک شهروند عادی بدون هیچ سابقه جبهه، ۴ هفته آموزش می بیند و در این زمان به اندازه ۴ سال آموزش و مهارت می بیند و حداکثر ۳ ماه بعد تبدیل به یک فرد موثر برای حضور در جنگ می شود و این همان فرهنگی است که گذشت، مدیریت و فرماندهی را آموزش می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: قدرت ما باورهای مردم است که اگر دل به جمهوری اسلامی ندهند، هر چه موشک داشته باشیم فایده ای ندارد. این که ما به این شرایط رسیده ایم بدین سبب است که همه کارهایی که مبتنی بر سنت های الهی بود، کنار گذاشتیم.
قالیباف اضافه کرد: تا دوران دفاع مقدس مسیر را به درستی آمدیم اما پس از آن در حوزه نظامی هم هنوز می گوییم سه برابر دشمن باید آفند داشته باشیم اما مگر زمان حصر آبادان که بنی صدر را که نه خودش را و نه مردم را باور داشت، حذف کردیم چه تحولی در حوزه نظامی رخ که حصر آبادان شکست، طریق القدس را انجام دادیم و پس از آزادسازی خرمشهر شد؟
وی با تاکید بر این که در آن برهه تغییر نگاه و اتکا به سنت های الهی و مردم سبب تحول در جبهه شد، اظهار داشت: همه این اتفاقات پشت سر هم انجام گرفت، بنابراین امروز باید این فرهنگ را که منجر به پیروزی می شد حتی در سپاه تدریس نماییم. مردم تکیه گاه کشور هستند درحالی که ما آنها را با دسته بندی های مختلف جدا کرده ایم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که از انقلابی گری حرف می زنیم، اگر در متن آن عدل و عقل نباشد و انسان ها حرمت نداشته باشند و اگر ما بعنوان مدیری سیاسی، حرف و دعواهای سیاسی و باورهای مختلف مردم را نپذیریم و نگاه عدل و عقل بر تصمیمات ما نباشد و جامعه آنرا نبیند، در موضوعات ملی که در سرنوشت همه ما تاثیر دارد به سمت بی هویتی می رود و فرهنگ برای آن بی ارزش می شود.
ما با مشکل فرهنگ اقتصادی مواجه هستیم
قالیباف با اعلان اینکه امروز با مشکل فرهنگ اقتصادی مواجه هستیم، تصریح کرد: در دفاع مقدس عنصر انسان و رزمندگان تنها مبحث مهم در جنگ بود اما آیا امروز شهروندان و مردم در تصمیمات مهم هستند و یا صرفا برای خالی نبودن عریضه به آنها نگاه می شود؟
وی افزود: بعنوان یک مدیر می گویم برای اصلاح شرایط، ۲ نیاز داریم که یکی از آنها فناوری است؛ فناوری تحولی را به وجود آورده که در این عصر هر مدیری باید درک دقیق و درستی از این بستر داشته باشد و تحولات عظیمی ایجاد نماید و سامانه های ۱۱۰ پلیس و ۱۳۷ شهرداری یک نمونه آن است. فناوری سبک زندگی دیگری است که حتی فرهنگ را هم تحت تاثیر قرار داده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مبحث دیگری که مدیریت در ابعاد دفاعی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست که هر کدام از استراتژی های حکمرانی است به آن احتیاج دارد، فرهنگ است و از قضا من معتقدم کار فرهنگی کار بلند مدت نیست بلکه، هم به لحظه جواب می دهد و هم تمدن سازی می کند، هر چقدر زحمت بکشید تا همان شب نتیجه آنرا می بینید.
قالیباف بیان نمود: زمانی که به نیروی انتظامی رفتم در جلسات اول با فرماندهان در ماه نخست کاری از من پرسیدند برنامه شما برای نیروی انتظامی چیست؟ در آن جلسه گفتم که همه ما مدرسه رفته ایم و می دانیم که از دانش آموز می پرسیدند پدرت چه کاره است، من کاری می کنم که وقتی فرزند شما در مقطع ابتدایی در کلاس حاضر شد و معلم درباره شغل پدرش از او پرسید، پسر و دختر شما اضطراب نگیرد، ثانیه شماری کند تا نوبتش شود و با افتخار بگوید پدر من پلیس است.
وی افزود: دو ماه پس از آن جلسه، در دانشگاه با جامعه شناسان صحبت کردم که پرسیدند در نیروی انتظامی قصد داری چه کنی که من گفتم قصد دارم رویکرد امنیت تهدیدمحور را به رویکرد «امنیت جامعه محور» تغییر دهم و از آنها کمک خواستم؛ آیا این جز فرهنگ است؟
مشکلات ما ضعف مدیریت است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه امروز در حوزه اقتصاد داریم «له» می شویم و در هر ۲۴ ساعت، ۵.۵ میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می نماییم، گفت: کدام کشور دنیا نسبت به جمعیت خود این میزان انرژی مصرف می کند؟ نمی توان به آن اسراف هم گفت چون که اسراف تنها دو تا سه برابر است اما ما چه میزان اضافه مصرف می کنیم! با احتساب قیمت هر بشکه نفت، حدوداً سالی ۱۶۰ میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است.
قالیباف افزود: اگر فقط به فرهنگ مصرف که اسراف را در اسلام حرام دانسته، دقت کنیم مشکلات حل می شود چون که فرهنگ معنا و شاخصه دارد ازاین رو بدون شک می توانیم نصف این میزان مصرف را صرفه جویی نماییم. برای داشتن یک اقتصاد باثبات صرفا از راه این یک قلم با ۷۰ میلیارد دلار میتوان تثبیت پیدا کرد.
وی با تاکید بر این که باید این فرهنگ را داشته باشیم که برای مردم احترام قائل شده و آنها را عزیز بشماریم، بیان نمود: مشکل ما پول و امکانات نیست، ضعف مدیریت یک مشکل مهم می باشد. وقتی یک باشگاه ۴۰۰ میلیارد تومان مصرف می کند پس مشکل پول نداریم، چاره این نیست که وزیری بیاوریم که پول را از جایی جابجا کند، پول که ملک شخصی وزیر یا رئیس قوه نیست، پس معلوم است ما فرهنگ اجرای قانون نداریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در زمانی که فرمانده ناجا بودم که گفتم آلودگی و ترافیک تهران قابل حل است که به من گفتند همه طرح هایت را کنار بگذار، در یکی از بخش ها به بستن کمربند ایمنی تاکید کرده ای اگر توانستی این مورد را در فرصت ۶ ماهه اجرا کنی ما بقیه را می پذیریم و کمک می نماییم تا حل شود. من گفتم ۶ ماه وقت نمی خواهم شما ۲ ماه وقت بدهید و دستگاه نظارتی بگذارید تا ببینید اگر بالای ۷۰ درصد مردم کمربند بستند قبول کنید که سایر کارها را هم انجام دهیم.
قالیباف گفت: در آن برهه بیشتر از ۸۰ درصد مردم ایران ظرف مدت ۴۵ روز با کار فرهنگی نظیر تولید فیلم، شعر، پلیس کودک، لباس و غیره این اقدام را جدی گرفتند.
وی به خاطره ای جالب اشاره نمود و اظهار داشت: همان روزها بود که در محدود میدان ولیعصر (عج) بودم یک وانت نیسان دیدم که سپر و چراغ و… نداشت و شن حمل می کرد و به جهت اینکه شن ها نریزد، چند کیسه سیمان پشت آن بسته بود. آن خودرو حتی در نداشت! و شیشه های جلوی آن هم شکسته بود و تنها ۴ چرخ بود که راه می رفت و درحالی که حتی کمربند ایمنی هم نداشت اما دو سر یک پارچه را به شکلی بسته بود که جای کمربند ایمنی عمل می کرد. آن پیرمرد به قانون احترام گذاشت و این یک فرهنگ است، اما این که ماشین او کمربند ایمنی ندارد و آن مشکلات را داشت ضعف من مدیر است که باید ماشین او را عوض کنم اما نمی کنم و به این مسائل اهمیت نمی دهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این نوع نگاه به مردم و مشکلات شان، همان حرفی است که زمانی درباره ۴ درصد و ۹۶ درصد گفتم؛ حقوق او را نمی دهم، از او حمایت نمی کنم و سروقت ماشین او را عوض نمی کنم که این را نباید به حساب آن پیرمرد گذاشت؛ با این وجود او با همان پارچه به فرهنگ آن زمان لبیک گفت.
در حوزه فرهنگ می توانیم به بزرگ ترین منافع دست یابیم
قالیباف با اشاره به این که کشور ما کشور ثروتمندی است اما ما در مدیریت گرفتار مشکل هستیم، تصریح کرد: زمانی می گفتم ناکارآمدی ما اشباع شده است یعنی اگر امثال من سر کار نیاییم، کشور بهتر اداره می شود. ما به دین و کشور مدیون هستیم و هرکاری می نماییم و همه ناکارآمدی ها به پای دین نوشته می شود؛ اما معتقدم در حوزه فرهنگ با کمترین هزینه های مالی می توانیم به بزرگ ترین منافع دست پیدا نماییم.
وی با اعلان اینکه همواره بر حوزه فرهنگ تاکید داشته ام، اشاره کرد: حداقل از نظر کمی بودجه فرهنگی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل چند برابر افزایش داشته اما چون نقشه راه نداشته و در به کارگیری و استفاده از فرهنگ ناشیانه عمل می نماییم به نتیجه نمی رسیم و نیازمند کارِ گروهی و هماهنگی هستیم. همکاری سه قوه لازم است اما کافی نیست و زمانی که به هم افزایی تبدیل شد و مردم به آسایش رسیدند این همکاری و همدلی اثربخش است.
جنگ رسانه ای سخت تر از جنگ اقتصادی است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در حوزه کارکردی، رفتاری و مدیریتی مشکل داریم که میتوان آنرا حل کرد، گفت: شما بعنوان فرماندهان جنگ فرهنگی و رسانه ای به ما راهکار و پیشنهاد ارائه نمایید و ما در جلسه سران قوا که در کنار اقتصاد، مبحث فرهنگ را هم مهم می دانیم، آنرا مطرح می نماییم و می دانیم جنگ رسانه ای سخت تر از جنگ اقتصادیست.
قالیباف اشاره کرد: جنگ اصلی فرهنگ ما را مورد هدف قرار داده و شما فرماندهان آن هستید. چاره مشکلات اقتصاد ما هم فرهنگ است.
وی اظهار داشت: در زمان تصدی شهرداری تهران هم آثار تفکر اجتماعی و مردم محوری را دیده اید. تخصص من تولید محتوا در این حوزه نیست اما هر کار فرهنگی بخصوص در حوزه کالبدی و ساخت و ساز بوده، کم نگذاشته ام. بیشتر از ۳۵۰ کتابخانه در این شهر ساخته شد و کتابخانه های تمام مدارس را تجهیز کردم و در کلاس های اول تا سوم ابتدایی کتابخانه کلاسی ایجاد کردیم چون می دانستم هرچه در این عرصه سرمایه گذاری نماییم بعداً نتیجه را خواهیم دید.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: همینطور باغ کتاب در کنار سایر سازه های عمرانی یکی از افتخارات این شهر است. اساس رویکرد ما محله محوری و توسعه اجتماعی بود و امروز هم که در مجلس خدمت می نماییم صدای مردم هستیم و آمده ایم که برای مردم کار نماییم.
اقتصاد و فرهنگ باید اولویت مجلس باشد
قالیباف متذکر شد: رهبر معظم انقلاب هم اولویت مجلس را اقتصاد و فرهنگ عنوان کردند. ما هم به مردمی سازی معتقدیم و شما که اصحاب فرهنگ هستید باید بگویید چه نماییم.
وی در ادامه در پاسخ به سوال نویسنده ای درباره نگارش کتاب، بیان نمود: فرصت کتاب نوشتن در این عرصه ها را نداشته ام و چند جلد کتابی که دارم در حوزه تخصصی ام است، اما هر کجا کار کردم مدیریت دانش کردم و همه تجربیات بنده ثبت و ضبط شده است و بخصوص از نیروی هوایی به بعد در حوزه کادرسازی هم تاکید داشتم.
رئیس مجلس شورای اسلامی همینطور در پاسخ به سوال نویسنده دیگری درباره ارتباط با مجلس، اشاره کرد: شما باید با مجلس ارتباط برقرار کنید، وقتی از هوشمندسازی می گوییم یعنی شرایطی فراهم باشد که هر زمان بتوانید وارد سایت مجلس شوید و جلسات کمیسیون ها در آنجا به صورت آنلاین در دسترس باشد و مردم بتوانند نظر بدهند. کمیسیون فرهنگی هم باید از شما دعوت کند تا نظرات شما را بشنود.
قالیباف گفت: رهبر معظم انقلاب با باور و قلم خود برای حوزه فرهنگ به صورت کامل مایه گذاشتند اما وقتی پایین تر می آییم روش ها و کارها ضعیف می شود. ایشان با همین تقریظ نوشتن ها کمک مادی و معنوی می کنند و می گویند به هر طریقی می توانید کاری انجام دهید. اگر سرباز ایشان هستیم، مشی ایشان را دنبال نماییم. در حوزه فرهنگ چه کسی از ایشان کارشناس تر است؟
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه پیش قراولان فرهنگ شما نویسندگان هستید، اظهار داشت: ما هم در رکاب شما هستیم و معتقدیم فرهنگ دفاع مقدس می تواند اقتصاد را هم مدیریت کند، به شرط این که خداباوری، خودباوری و مردم باوری داشته باشیم.

1400/09/02
16:26:59
0.0 از 5
3376
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بودجه , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳