مجلس ایران دات كام
از سوی مركز پژوهش های مجلس ارایه شد

پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست

پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست

معاونت مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست پرداخت.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش بیان شده: کشور ایران در زمینه محیط زیست با چالش های مختلفی نظیر تعدد قوانین و مقررات زیست محیطی، عدم وجود ضمانت اجرائی قوی و محکم، عدم تناسب اعتبارات با وظایف در برنامه های توسعه، عدم تناسب جرائم با خسارات وارده بر محیط زیست و عدم تعیین دقیق ارزش های اقتصادی و اجتماعی عوامل زیست محیطی روبه رو است.

شاید بتوان این وضعیت را به نگاه مدیران و حکمرانان به مقوله محیط زیست طی دهه های اخیر، بعنوان مسئله ای حاشیه ای و فرعی نسبت داد. باید توجه داشت که نجات محیط زیست قبل از آنکه به بودجه و منابع انسانی نیاز داشته باشد، به برنامه و عزم ملی و نگاه و رویکرد تحول خواهانه نیاز دارد.

در بخش دیگری از این گزارش ذکر شده: هدف اصلی در این عرصه حفظ محیط زیست و توان اکوسیستم کشور با لحاظ چارچوب ها، محدودیت ها و اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی است. در گزارش حاضر ابتدا چهار راهبرد اصلی در زمینه محیط زیست به دولت سیزدهم پیشنهاد شده و سپس چالش ها و موانع و راه حل ها به تفکیک در هر بخش ارائه شده است. در آخر نیز راهکارهای اولویت دار در زمینه محیط زیست و همین طور دستگاه اجرائی متولی آن پیشنهاد شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.1400/09/01
22:44:21
0.0 از 5
3455
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵