مجلس ایران دات كام

گزارش دیوان محاسبات از اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ در۶ ماهه نخست سال

گزارش دیوان محاسبات از اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ در۶ ماهه نخست سال

گزارش اجرای قانون بودجه سال 1400 در بازه زمانی شش ماهه نخست، به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، دیوان محاسبات کشور اعلام نمود: این اقدام که برای اولین بار قبل از ارائه لایحه بودجه سال آینده و بر طبق بررسی کلیه احکام و تبصره های قانون بودجه انجام شده است، به دولت و مجلس در تدوین و تصویب هرچه بهتر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ خصوصاً در بخش شرکت های دولتی کمک شایانی می کند.
بر طبق این گزارش، از مجموع ۴۱۰ حکم مندرج در قانون بودجه امسال، ۸۲ حکم یعنی تنها ۲۰ درصد آن بصورت کامل اجرا شده است، ۲۳۸حکم معادل ۵۸ درصد دارای عملکرد ناقص بوده و ۹۰ حکم معادل ۲۲ درصد نیز فاقد عملکرد بوده اند.
یافته های این گزارش نشان میدهد در صورتیکه طبق بند (ف) تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ باید تمامی ۴۹ بخشنامه لازم جهت اجرای کلیه بندها و تبصره های قانون بودجه تا اختتام خردادماه به تصویب هیات وزیران می رسید، اما تا اختتام شهریورماه تنها ۲۵ تصویب نامه معادل ۵۱ درصد تصویب و ابلاغ گردیده است و ۲۴ مورد معادل ۴۹ درصد به مرحله ابلاغ نرسیده است.
در قسمتی از گزارش دیوان محاسبات کشور از اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بازه زمانی ۶ ماهه نخست سال، می توان به عملکرد ضعیف دستگاه های اجرائی نسبت به انجام تکلیف قانونی (در راستای ایجاد شفافیت و انضباط مالی) جهت درج اطلاعات در سامانه هایی همچون سادا (سامانه دارایی ها و اموال)، پاکنام (پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری) و سامانه حقوق و مزایا اشاره نمود.
بررسی ها حکایت از آن دارند که طی این مدت، در سامانه سادا ۵۵۸ دستگاه اجرائی اموال خودرا ثبت نکرده و یا ناقص ثبت کرده اند. همچنین، در سامانه پاکنا از مجموع ۳۸۲ شرکت دولتی، بانکها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، ۵۵ شرکت اطلاعات پایه ای، ۶۳ شرکت صورت های مالی، ۵۲ شرکت بودجه، ۸۲ شرکت گزارش عملکرد و نهایتاً ۵۳ شرکت اطلاعات نیروی انسانی خودرا ثبت نکرده اند.
از طرف دیگر، در سامانه حقوق و مزایا در صورتیکه قرار بود طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، تسهیلات مختلفی به بخش اشتغال اختصاص یافته و پرداخت گردد، فقط کمتر از یک درصد از محل هدفمندی یارانه ها (بند الف) اختصاص یافته اما پرداخت نشده است و سایر بندها عملکردی نداشته اند.1400/08/24
23:24:48
0.0 از 5
4036
تگهای خبر: ابلاغ , بودجه , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام