مجلس ایران دات كام
یك عضو مجمع نمایندگان استان تهران خبر داد

پیگیری مسائل و مشکلات استان تهران در دیدار با رییس جمهور

پیگیری مسائل و مشکلات استان تهران در دیدار با رییس جمهور

به گزارش مجلس ایران دات کام یک عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی از پیگیری مسائل و مشکلات استان تهران در جلسه امروز مجمع نمایندگان با رئیس جمهور اطلاع داد.


اقبال شاکری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جلسه امروز مجمع نمایندگان استان تهران با رییس جمهور، بیان کرد: جلسه امروز مجمع نمایندگان استان تهران با رییس جمهور ساعت ۸ بامداد انجام شد و جلسه مفصلی با حضور استاندار تهران، معاونت پارلمانی و معاونت اجرائی رئیس جمهور داشتیم. نخستین جلسه ای بود که بصورت رسمی با حضور مجمع نمایندگان استان تهران و رییس جمهور اجرا شد.
ایشان سپس اظهار نمود: در این نشست نمایندگان همه نکات و مطالب خودرا مطرح و استاندار هم گزارشی ارائه کردند و رییس جمهور هم در آخر هم درباب عناوینی که نمایندگان مطرح و هم در مورد موضوعات دولت مطالبی را ارائه کردند. همچون نکاتی که در این نشست عنوان شد استقبال مجمع نمایندگان استان از انتخاب آقا منصوری بعنوان استاندار تهران و تقاضای نمایندگان از رییس جمهور برای دعوت از استاندار تهران به جلسات دولت بود تا تصمیم گیری هایی در استان تهران گرفته می شود بعنوان یک الگو در کل کشور اجرائی می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: رییس جمهور نیز باتوجه به مطالبه نمایندگان استان تاکید داشتند که به شهرستان های استان تهران نیز سفر خواهند کرد و به استاندار تهران نیز این دستور را دادند تا مقدمات این سفرها را فراهم آورند. نکته بعدی که عنوان شد این بود که این جلسات با دو محور ادامه پیدا کند. محور اول این بود که راهکارهای حل مسائل در استان تهران تحت برنامه زمان بندی شده و بودجه مربوطه دنبال شود و در جلسه بعدی ارائه گردد. دومین محور برگزاری نشست های موضوعی است. قرار شد این جلسات برای حل مسائلی از قبیل حمل و نقل عمومی تهران و حومه، آلودگی هوا، لطمه های اجتماعی، کسب وکار، توسعه و رونق صنعت در استان تهران بصورت موضوعی با حضور استاندار اجرا شود.
ایشان سپس اشاره کرد: نکته مهم دیگری که بر آن تاکید شد راه اندازی مترو حومه تهران بود که به شهرستان های پرند و ورامین می رود. استاندار تهران اعلام نمودند که با شهردار نیز صحبت کرده است که این مساله در اولویت شهرداری تهران قرار بگیرد. رییس جمهور نیز بر این مساله تاکید کرده و از آن استقبال کردند. تحول در نظام بودجه بندی کشور از دیگر مطالبی بود که در این جلسه بر آن تاکید گردید. قرار شد بصورت استان محوری این مساله دنبال شود و هر استان نقش خودرا در رشد اقتصادی کشور با منابعی که در اختیار دارد ایفا کند.

وی ادامه داد: برای رفع معضل آلودگی هوای تهران نیز قرار شد تا استاندار تهران جلسات را برگزار کند و کارگروه مربوطه که دبیر آن نیز استاندار تهران است تشکیل گردد و استاندار تهران بعنوان مدیر محوری این مسئله را با جدیت دنبال کند. استاندار تهران در گزارشی که ارائه دادند، اعلام نمودند که سالی ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت تهران اضافه می شود. برنامه ریزی های لازم صورت گرفته تا این مهاجرت ها ساماندهی گردد. مقرر شده با پیگیری اتمام پروژه هایی که درصد بالایی پیشرفت داشتند زمینه استقرار مردم در محل سکونت خودشان با رونق کسب وکار ها فراهم شده و زمینه مهاجرت معکوس فراهم گردد.

شاکری در ادامه با اشاره به مباحث مطروحه درباب اجرای قانون هوای پاک، بیان کرد: قرارگاه اجرای این قانون تسکیل شده است و اما گفتند که بیشتر موارد در قانون مذکور حالت توضیحی دارد اما رییس جمهور تاکید داشتند تا موارد توضیحی تبدیل به اقدام و عمل شود تا قابل رصد و پیگیری باشد. استاندار اعلام نمودند برای کنترل لطمه های اجتماعی قرارگاهی تشکیل دادند و ظرف ۶ ماه آثار اقدامات این قرارگاه اطلاع رسانی خواهد شد. بگفته استاندار با وزارت کشور، بهزیستی، نیروی انتظامی نیز هماهنگی های لازم دراین زمینه صورت گرفته است.
این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: موضوع دیگری که استاندار مطرح نمودند این بود که رشد صنعت در تهران مطلوب نمی باشد. علتش هم محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری است که برای فعالیت صنایع وجود دارد. قرار شد کمیسیون صنایع مجلس این مساله را دنبال کند. همین طور استاندار تهران در گزارش خود به مسائل مربوط به حریم تهران پرداختند و اصرار کرد که باید تقسیمات کشور به شکل درست صورت گیرد و اقدامات غیر قانونی صورت گرفته اصلاح گردد.
وی ادامه داد: رییس جمهور نیز در این جلسه بر توسعه حمل و نقل عمومی تهران تاکید نمودند و قرار شد تا معاونت اجرائی رییس جمهور بررسی لازم را انجام دهد و مسئولیت ها و تعهداتی که دولت در قبال حمل و نقل عمومی دارد را با جدیت دنبال کند. مدت طولانی است که دولت تعهدات خودرا در قبال حمل و نقل عمومی تهران انجام نداده است.
شاکری در ادامه بیان کرد: رئیس جمهور تاکید نمودند که اقدامات دولت برای رفاه و آسایش مردم با جدیت دنبال خواهد شد. همین طور این جلسات با مجمع نمایندگان استانها به ترتیب برگزار می شود و مشکلات مردم در همه استانها خصوصاً در زمینه راه های مواصلاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. رییس جمهور تاکید نمودند که تامین کالا اساسی مردم با جدیت دنبال می شود و دراین زمینه دولت اهتمام جدی دارد و منابع لازم را فراهم خواهدنمود تا کالاهای اساسی بدون کم و کسری در اختیار مردم قرار گیرد. مجلس نیز دراین زمینه اعلام آمادگی برای همکاری کرد.
او در آخر بیان کرد: همین طور در این نشست در مورد مشارکت کشورهای خارجی در تامین مسکن خصوصاً چین بحث شد و نمایندگان تاکید نمودند که به اندازه کافی در داخل نیروی کار؛ دانش و فناوری و مصالح ساختمانی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال وجود دارد و حضور کشورهای خارجی آثار منفی به دنبال خواهد داشت. رئیس جمهور نیز اعلام نمودند که این مساله را پیگیری خواهدنمود. نمایندگان از حضور رئیس جمهوری برای سفرهای استانی و حضور در جایگاه های سوخت پس از حمله سایبری قدردانی کردند. همین طور خواهان حضور سایر وزرا و مسئولان دستگاه اجرائی در میان مردم برای پیگیری مشکلات شدند.
منبع:

1400/08/08
09:24:35
0.0 از 5
3574
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵