مجلس ایران دات كام
سخنگوی كمیسیون عمران مجلس به نقل از معاون شهرسازی وزارت راه خبر داد

ثبت نام برای خانه های طرح جهش تولید و تأمین مسکن از هفته آینده شروع می شود

ثبت نام برای خانه های طرح جهش تولید و تأمین مسکن از هفته آینده شروع می شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور معاون شهرسازی وزارت راه در جلسه امروز این کمیسیون و بررسی برنامه های این وزارت خانه برای اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن اطلاع داد.


عبدالجلال ایری در گفتگو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: در جلسه امروز کمیسیون روش اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن با حضور معاون شهرسازی وزارت راه مورد بررسی قرار گرفت. ایشان گزارشی در مورد برنامه های وزارت خانه به منظور اجرای قانون جهش تولید مسکن به نمایندگان عرضه کردند.
ایشان در ادامه اظهار نمود: بر مبنای برنامه های عرضه شده رویکرد برنامه وزارت راه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن حفظ و ارتقاء وضع موجود تولید مسکن، تحریک و تقویت روند ساخت و ساز در بافت فرسوده، راه اندازی مسکن در استطاعت خانوارهای دهک های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت، راه اندازی مسکن در استطاعت خانوارهای گروههای متوسط با حمایت دولت، راه اندازی مسکن روستایی با حمایت حداکثری دولت و سپس راه اندازی واحدهای اجاره ای با حمایت دولت می باشد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: همینطور در این گزارش در مورد توزیع پیشنهادی واحدهای برنامه و نوع حمایت برای ساخت مسکن در سال اول و دوم اشاره شده بود. بعنوان مثال مسکن حمایتی برای گروههای با درآمد کم و جزو دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد، برای دهک های چهارم و پنجم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۹ درصد و سپس برای گروههای با درآمد متوسط و جزو دهک های ششم و هفتم، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۱۲ درصد، جهت ساخت پیشبینی شده است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: همینطور ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب تفاهمنامه های منعقده، ۳۰۰ هزار واحد هم در چارچوب بازآفرینی شهری و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بر مبنای تعهدات بخش خصوصی و در نهایت ۴۰۰ هزار واحد در چارچوب مسکن روستایی که به همراه تسهیلاتی با نرخ سود ۵ درصد همانند، واحد های مسکونی مخصوص دهک های پایین ساخته خواهد شد که مجموع آنها ۲ میلیون واحد مسکونی بوده که طی ۲ سال آینده ایجاد می شود.
وی ادامه داد: یکی از نکات بسیار مهمی که در قانون جهش تولید و تأمین مسکن به آن اشاره شده شناور بودن تسهیلات برای دهک های مختلف و اقشار با درآمدهای متفاوت می باشد. برای تأمین مسکن گروههای کم درآمد کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشارکت می کنند، همینطور برای تأمین مسکن گروههای با درآمد متوسط هر کدام از وزارت خانه های دفاع، آموزش و پرورش، کار، جهاد کشارزی و وزارت نیرو و سازمان صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتاق تعاون و سازمان راهداری برای ساخت تعداد واحد مسکونی مشخصی مشارکت خواهند کرد.

ایری در ادامه تصریح کرد: از طرفی کارگزاران و تأمین کنندگان زمین و منابع مالی هم مشخص شده که در آن نام ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیاء(ص)، بسیج سازندگی و اتاق تعاون دیده می شود. همینطور در مورد منابع مالی مورد نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی قانون جهش تولید و تأمین مسکن هم گزارشی از جانب آقای محمود زاده معاون شهرسازی وزارت راه عرضه شد. از طرفی گزارشی در مورد برنامه این وزارت خانه جهت کاهش دوره انتظار برای خرید یک واحد آپارتمان ۷۵ متری عرضه شد. بر طبق این گزارش دوره انتظار خرید مسکن برای دهک اول درآمدی ۱۷۸ سال بوده که با برنامه های وزارت راه و اجرای قانون جهش تولیدئ و تأمین مسکن در سالهای آینده به ۲۵سال خواهد رسید. این برنامه برای تمامی دهک های درآمدی طراحی و اجرایی می شود.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به مباحث مطروحه در مورد سهم هزینه مسکن از کل هزینه های خانوار شهری و روستایی، بیان نمود: بر مبنای برنامه عرضه شده سهم هزینه تأمین مسکن در روستاها درصد ۱۸، در شهرها حدود ۳۶ درصد و استان های بزرگ ۴۱.۵ درصد و در کلانشهرها این رقم بالای ۶۰ درصد است. مصوبات پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی جهت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن، برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون، مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون، سایر شهرها ۳۰۰ میلیون و مسکن روستایی هم ۲۵۰میلیون است. طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام برای دریافت مسکن های قانون جهش تولید مسکن از هفته آینده شروع می شود.
او در آخر بیان نمود: در ادامه جلسه معاون فنی مهندسی ناجا به مناسب هفته نیروی انتظامی گزارشی را از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود به اعضای کمیسیون ارائه نمود. همچون اقدامات این مجموعه معافیت اماکن انتظامی از پرداخت عوارض نوسازی شهرداری، تأمین زمین جهت راه اندازی ساختمان های راهور و کلانتری در شهرهای بالای ۵۰۰۰نفر از راه شهرداری ها، استقرار آشیانه هوا ناجا در کلیه فرودگاه های کشور و سپس راه اندازی و نگهداری راه های مرزی در ۱۶ استان بود. در ادامه پیشنهاد و درخواست هایی هم برای ارتقا اعتبارت مجموعه خود در بودجه سال آینده مطرح نمودند.
منبع:

1400/07/18
23:16:39
0.0 از 5
3342
تگهای خبر: آموزش , بودجه , ثبت نام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام