مجلس ایران دات كام
كوثری :

اعتراف ظریف نمونه ای از واقعیت برجام بود

اعتراف ظریف نمونه ای از واقعیت برجام بود

به گزارش مجلس ایران دات کام نماینده مردم تهران در مجلس با اعلان اینکه تیم مذاکره کننده خیلی از واقعیات برجام را به مجلس اطلاع نداد، اظهار داشت: اعترافات اخیر ظریف بخش کوچکی از واقعیات برجام بود.اسماعیل کوثری در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اعتراف اخیر محمدجواد ظریف در خصوص این که به وی اطلاع نداده بودند که کلمه تعلیق در متن مذاکره آمده است، گفت: تیم مذاکره کننده کشورمان مسائل زیادی را از ما کتمان کردند و این تنها موضوعی نبود که وزیر امور خارجه به آن اعتراف کرد و ما باید منتظر بمانیم تا دیگر موضوعات مربوط به برجام هم به تدریج افشا شود.
وی با اشاره به این که از یاد نمی بریم که افراد نزدیک به دولت روحانی، نمایندگان مجلس نهم را که به مفاد برجام انتقاد داشتند، دلواپسان خطاب می کردند، اظهار داشت: ما در صحن مجلس و جلسات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دوره نهم، به ظریف می گفتیم که این مسائلی که شما درباره برجام به ما می گویید، با آن چیزی که در متن این توافق نامه آمده است، تفاوت زیادی دارد. ظریف در پاسخ به ما می گفت ما تیم مذاکره کننده هستیم و مذاکرات را به خوبی انجام می دهیم. آنان خیلی از واقعیات برجام را به مجلس نگفتند که الان یکی یکی رو می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که البته ما از منابع مختلف یکسری اخبار و اطلاعات درباره برجام و مذاکراتی که در جریان بود، به دست می آوردیم، اظهار داشت: تیم مذاکره کننده ما به مجلس نهم درباره برجام گزارش نمی دادند و بارها به آنها گفتیم که چطور شما همه مسائل را به غربی ها می گویید و آنان را محرم می دانید اما نمایندگان مجلس را نامحرم می دانید و هیچ اطلاعی از مذاکرات به ما نمی دهید.
وی متذکر شد: تخت روانچی کمتر در مجلس حضور پیدا می کرد و اغلب ظریف و عراقچی در صحن مجلس و جلسات کمیسیون امنیت ملی حضور می یافتند اما خیلی از مسائل را که در جریان مذاکرات اتفاق می افتاد، به مجلس اطلاع نمی دادند.
کوثری اشاره کرد: متاسفانه تیم مذاکره کننده ما به غربی ها بسیار خوش بین بودند و تصور می کردند که همه آن مواردی را که غربی ها به زبان می آورند، در اجرای برجام هم به آن عمل می کنند، در صورتیکه کشورهای غربی عضو برجام نشان دادند قابل اعتماد نیستند و حرف و عمل آنان با یکدیگر تفاوت اساسی دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه واقعیتی که ظریف به آن اعتراف کرد خسارات زیادی را به کشور و منافع ملی زده است، اظهار داشت: خسارت بسیار سنگینی با انعقاد برجام و عدم توجه به مفاد آن به کشورمان وارد شد.
وی تصریح کرد: بارها در مجلس نهم به تیم مذاکره کننده کشورمان تاکید کردیم که به متن برجام توجه بیشتری داشته باشند و زیر بار انعقاد توافقی خسارت بار نروند اما آنان توجه نکردند.
کوثری اظهار داشت: در همان مقطع نمایندگان مجلس از فردو و نطنز بازدید کردند و دیدیم که کارهای هسته ای در آنجا تعطیل شده است و در خنداب اراک بتن ریختند. بعد از آن بازدید به تیم مذاکره کننده کشورمان گفتیم که این اقدامات را انجام ندهید و کارهای هسته ای کشور را تعطیل نکنید اما آنها گفتند که قول دادیم، به توافق رسیدیم و باید این اقدامات را انجام دهیم.
وی با اعلان اینکه هر چه ما گفتیم، تیم مذاکره کننده کشورمان کار خودشان را انجام دادند که الان ملت ضرر خودسری آنان را مشاهده می کنند، گفت: تمام نکاتی که در مجلس خطاب به تیم مذاکره کننده کشورمان گفتیم و تاکید کردیم که حواسشان به مفاد برجام باشد، ثبت و ضبط شده است که اگر مجلس اجازه دهد و منتشر شود، خیلی از مسائل مشخص می شود.
کوثری اشاره کرد: ما از تیم مذاکره کننده کشورمان خواستیم که مراقب باشند اما توجه نکردند. ما پیش بینی می کردیم که اگر به مفاد برجام توجه نشود و توافقی خسارت بار امضا شود، مشکلات زیادی برای کشور به وجود خواهد آمد اما تیم مذاکره کننده ایران به هیچیک از این موارد توجه نکردند و این برجام خسارت بار را به کشور تحمیل کردند و امروز یکی یکی به خسارت هایی که به کشور وارد کردند، اعتراف می کنند.


منبع:

1400/07/17
20:01:54
0.0 از 5
3511
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴