مجلس ایران دات كام
قالیباف در یادواره شهدای سرخ رود شهرستان محمودآباد:

اقتصاد دولتی منجر به فساد و ناکارآمدی می شود

اقتصاد دولتی منجر به فساد و ناکارآمدی می شود

به گزارش مجلس ایران دات کام رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مطالبه گری از طرف جوانان اظهار داشت: اگر یک برنامه پنجساله با این باورها طراحی نماییم، به ثبات و آرامش اقتصادی می رسیم و این ظرفیت در کشور ما وجود دارد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی عصر امروز(پنجشنبه، ۲۵ شهریورماه) در مراسم یادواره شهدای بخش سرخ رود شهرستان محمودآباد استان مازندران حضور یافت.

قالیباف اظهار داشت: خداوند را شاکرم که در مراسم یاد و ذکر و پاسداری از فرهنگ شهدا حضور دارم؛ بدون شک هر کدام از ما با هر سلیقه و گرایشی، می دانیم امنیت و فرصت های مادی و معنوی را مدیون شهدا و امام راحل هستیم. اگر انصاف داشته باشیم، تحت هیچ شرایطی آنرا فراموش نمی نماییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: اگر هر جامعه ای، مجموعه ای، کشوری و ملتی همیشه به گذشته خود نگاه کند و تجربه کشورش را چراغ راه آینده قرار دهد، موفق خواهد شد.

وی افزود: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم و شاید بسیاری از حاضران در یادواره، آن دوران را به یاد نیاورند؛ امروز بطور قطع مشکلات جدی در کشور وجود دارد، ولی در سالهای اول پیروزی انقلاب و دفاع مقدس، شرایط بمراتب مشکل تر از امروز بود، اما آن دوران را با افتخار و قدرت پشت سر گذاشتیم.

قالیباف بیان کرد: البته آن روزهایی که قطعنامه پذیرفته شد، شاید تعدادی از رزمندگان دلشان شکست و آنهایی که اعتقاد به دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نداشتند، زخم زبان هایی را می زدند و حرف هایی را می گفتند؛ بعنوان مثال عنوان می کردند ای کاش پس از عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، جنگ را ادامه نمی دادید که این حرف ها از جهت نظامی غلط و غیرکارشناسی بود؛ همین طور بخش قابل توجهی از کشور نیز تحت اشغال قرار داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آنهایی یک حرف را می خواستند بگویند؛ که شما پس از چند سال جنگیدن وعده دادید حزب بعث را از بالا به پایین می کشید و وعده کربلا، پیروزی و آزادی همه سرزمین ها را دادید، اما این موارد را به دست نیاوردید، اما با کمی صبر مشاهده شد که همه وعده های الهی تحقق یافته است، شهدای ما نبودند که این افتخار، عزت و موفقیت را ببینند، ولی آنهایی که زخم زبان می زدند، دیدند.

وی اشاره کرد: در ماه های اول دفاع مقدس یک اسلحه سبک مانند کلاشینکف وجود نداشت و ژ-۳ پیدا نمی شد، بسیجی ها از اول جنگ با ام -۱ و برنو به جبهه می رفتند. گاهی تفنگ پیدا می شد ولی فشنگ نبود و تجهیزات و امکانات وجود نداشت.

قالیباف اضافه کرد: خمپاره های ۶۰، ۸۰، ۸۱ و ۱۲۰ حتی به میزان ممکن برای عملیات پیدا نمی شد و توان تولید و ساخت هم نداشتیم. حتی وقتی تجهیزات و امکانات را از دشمن به غنیمت می گرفتیم، امکانات تعمیر و نگهداری آنها را نداشتیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره مطلب بالا اشاره کرد: برخی افراد در تفکراتشان اعتقادی به فرهنگ امام و شهدا نداشتند، بعنوان مثال بنی صدر در مسند قدرت بود و این مهم مشکلات مدیریتی و رفتاری در جنگ برای رزمندگان به بار می آورد.

وی اضافه کرد: در طول جنگ تحریم بودیم و حتی سیم خاردار ساده هم با ما نمی فروختند، ولی از زمانی که سایه تفکر بنی صدری منطبق بر مکاتب انسان ساخت از جبهه ها برچیده شد و باورها و سنت های الهی بر جبهه ها حاکم شد و حضرت امام (ره) فرماندهی جنگ را برعهده گرفتند و به میدان آمدند، فرصت برای امت و به ویژه جوانان بوجود آمد، بر این اساس تنها ۴۵ روز بعد، عملیات حصر آبادان شروع شد و نخستین شکست دشمن رقم خورد و ۱۸ ماه بعد خرمشهر آزاد شد و بر این اساس پیروزی ها ادامه یافت.

قالیباف بیان کرد: مردمی که با دستگاه صنعتی درو پنجره می ساختند سال بعد قبضه خمپاره ساخته و گلوله خمپاره را تراش می دادند؛ همین طور اساتید و دانشجویان ساخت تجهیزات را شروع کردند. در سال ۶۳ نخستین موشک که برای پرتاب ۳۰ الی ۴۰ کیلومتری طراحی شده بود، در جفیر با حضور شهید تهرانی مقدم پرتاب شد، اما چندصد متر آنطرف تر به زمین خورد، ولی این مردم وقتی فرصت یافتند و تفکر منطبق با سنت الهی ادامه یافت، پایه تحول را گذاشتند، پس در مدیریت و پیروزی و تکنیک و تاکتیک جنگ به جایی رسیدیم که امروز همه این پایه ها برای ۸ سال دفاع مقدس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بدون شک امروز در بُعد صنعت، تکنولوژی زمینی، هوایی و هوافضا جزو ۵ قدرت اول دنیا هستیم که این مهم به برکت مردم و جوانان در همه عرصه ها حاصل شده است و نشان میدهد اگر ملتی با اراده و مبتنی بر سنت های الهی و با رهبری معتقد بر همین باورها و اندیشه ناب اسلامی کنار هم بایستند، خداوند وعده داده که پیروزی آنها تضمین شده است.

وی گفت: سنت های الهی لایتغیر هستند و تحلیل و تعدیل نمی شوند، تمام سیستم های بروکراسی برای دوران دفاع مقدس از جلوی راه همه برداشته شد، پس در زمانی که بنده و امثال من می خواستیم به جنگ برویم، نه سپاهی بودیم و نه نظامی، ولی چون رفتن به جبهه واجب کفایی بود، همه رفتیم.

قالیباف اضافه کرد: آموزش های لازم را در میدان جنگ دیدیم، اگر تربیت یک افسر توپخانه بصورت طبیعی و در دانشگاه، ۴ سال زمان می برد، این امر در میدان جنگ به ۴ هفته کاهش می یافت و همه علمی که در ۴ سال به دست می آورند را رزمندگان در مدت کوتاه و حتی با مهارتی بالاتر کسب می کردند.

رئیس قوه مقننه کشور اشاره کرد: ما گاهی اوقات علم و آموزش را می بینیم، اما مهارت نداریم. در حقیقت ما نیاز به آموزش ذهنی و عملی داریم؛ البته نگویید آنها که به جبهه رفتند آموزش ندیدند، بلکه آموزش دیدند اما زمان آنرا فشرده کردند، برای اینکه انگیزه داشته و جانشان جلوتر از جسمشان حرکت می کرد. در حقیقت فرهنگ شهادت را باور داشتند و بروکراسی اداری مانع حضور آنها نشد.

وی بیان کرد: همین طور به آنها گفته نشد اول بروید ۴ سال آموزش ببینید یا این که سن شما کم بوده و تجربه ندارید؛ بدین جهت موفقیت ها نتیجه چنین تفکری بود.

قالیباف اظهار داشت: در وضعیت فعلی در زمینه دفاعی با صنایع پیشرفته دنیا رقابت می نماییم، اما در بخش کارهای عادی گاهی در ابتدایی ترین موضوعات می مانیم؛ مدیریت به مفهوم نداشته ها نیست، بلکه اینجا ضعف مدیریت و باورها خودرا نشان میدهد.

قالیباف با اعلان اینکه دفاع مقدس نشان داد باید به مردم خود تکیه نماییم، گفت: اگر امروز قدرت نظامی داریم به آن افتخار می نماییم و می بالیم ولی هیچ گاه به آن تکیه نمی نماییم. تکیه و حمایت ما اول خداست و پس از خدا قلب یکایک مردم عزیز کشورمان بوده و دل و قلب آنها تکیه گاه نظام اسلامی است. این نظام یک نظام مردمی بوده و این را با گوشت، پوست و استخوان خود درک کرده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع اداره کشور، اشاره کرد: بسیاری از ما پیش از پیدایش داعش و مدافعان حرم این اعتقاد را داشتیم که جوانان در همان اوایل انقلاب بود که زمان جنگ در عرصه حاضر شدند و تصور می شد اگر الان جنگ شود کسی به میدان نمی آید و همه به دنبال مادیات هستند اما دیدیم که وقتی خطر پیدا شد، جوانان دهه شصتی و هفتادی هم به میدان جنگ آمدند. آنها هم به همه دنیا و مادیات پشت پا زدند و به ضعف ها و مشکلات کشور توجه نکرده و از انقلاب و حفظ ناموس خود و از عزت اسلام و افتخار کشور خود قهر نکردند.

وی اضافه کرد: نمونه آن عزیز جانبازی از جانبازان خانطومان بود. یک ماه قبل که به سوریه و بازدید از خانطومان رفتم، دیدم جوانان با چه مظلومیتی جنگیدند، محاصره و شهید شدند و در نهایت یک خطر را از امنیت کشور دور کردند.

قالیباف افزود: جوانان امروز نشان دادند برای نظام و انقلاب باز هم جان می دهند و ما با همه وجود درک می نماییم، آنهایی تا آخر پای نظام، امام و کشور هستند که طعم فقر را چشیده باشند. اگر ما مسئولان غیرت داشته باشیم، می فهمیم که اولویت اول ما و ولی نعمتان ما مستضعفان و محرومان جامعه هستند که در هر شرایطی پای نظام و کشور هستند.

قالیباف افزود: نتیجه این باور و اندیشه و مجاهدت این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی با این همه توطئه در کودتا، ترور، جنگ تحمیلی و حوادث اخیر منطقه، پرقدرت در زمینه استقلال و بقای خود ایستاده و قدرت های جهانی را به چالش کشیده و این توان نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: امروز در وهله اول به خودم و دیگران که آن روزها بودیم و دیدیم، باید بگویم و اقرار نماییم که در زمینه اداره کشور، مسائل اداره عمومی کشور و در نظام بروکراسی که امروز حاکم است، بنده نیز بعنوان یکی از مدیران کشور، اداره بدی داشته ایم و این کارنامه قابل قبول نبوده و زیبنده این مردم نیست.

وی تاکید کرد: بارها این را با صراحت گفته ام که امروز مشکلات ما از نداشتن و کمبود مادی نیست، بلکه اشکال اساسی امروز ما، نداشتن مدیرانی شجاع، امین و تصمیم گیر و با درایت بوده و ضعف مدیریتی و ضعف ناکارآمدی اشباع شده داریم. ناکارآمدی اشباع شده به این معنا است که اگر برخی مسئولان سر کار خود نباشند و یا تصمیمی نگیرتد، کشور بهتر اداره می شود تا این که تصمیم گیری کنند.

قالیباف همین طور اشاره کرد: ضعف دیگر این است که باورهای ناب سنت الهی و فرهنگ جهاد و شهادت و اندیشه ای که با آن انقلاب کردیم و تا به امروز بنای اصلی بقای نظام اسلامی بر آن بوده است، در زمینه اداره کشور و بروکراسی کشور وجود ندارد.

رئیس مجلس یازدهم تصریح کرد: امروز بامداد در بهشهر هم خدمت مردم عرض کردم، که ممکنست هر کدام از ما نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برمبنای قانون اساسی، از یک شهر انتخاب شده و به مجلس آمده باشیم اما پس از تصویب اعتبارنامه ها، دیگر نماینده مردم ایران هستیم و نه نماینده مردم حوزه انتخابیه خود، پس امروز از این منظر با شما سخن می گویم.

وی تاکید کرد: ما متعهدیم که در مجلس یازدهم حلقوم و نماینده یکایک مردم ایران باشیم و از جانب آنها فریاد بزنیم و بر نظام بروکراسی ناکارآمدی که وجود دارد، نظارت کرده و از مردم حمایت نماییم و آنرا کارآمد نماییم. پس از یک سال و برگزاری انتخابات اخیر، هر سه قوه هماهنگ هستیم؛ هماهنگی میان قوا و همفکر بودن لازم است اما کافی نیست. هماهنگی که منجر به هم افزایی نشده و هم افزایی که اثر خودرا در حل مشکلات مردم نگذارد، هیچ خاصیتی نداشته و کافی نیست.

قالیباف افزود: امروز باید مردم ببینند که هر فصلی که گذشت، اتفاق جدیدی افتاده و حرکتی ببینند تا امید ایجاد شود بدین جهت برمبنای نخستین تصمیم خود در مجلس مصمم هستیم در امتداد اصلاح نظام ساختاری و کشوری، قانونگذاری را انجام دهیم که موانع را از سر راه مردم در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برداریم. تا آن زمان که اقتصاد دولتی باشد، فساد و ناکارآمدی وجود دارد و تفاوتی نمی کند چه دولتی و چه مجلس سر کار باشد.

رئیس قوه مقننه تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوز برای کسب وکار را تصمیم مهمی دانست که روز گذشته در مجلس گرفته شد و اضافه کرد: اشتغال یکی از مسائل جدی امروز است و با وجود همه تحریم های خارجی، خودتحریمی ها در داخل بیشتر از تحریم های خارجی است. امروز اگر یک جوان کارآفرین حتی سرمایه داشته باشد، برای شروع کار و گرفتن مجوز ساخت و بهره برداری باید ماه ها و سال ها بدود و هزینه کند و در نهایت معین نیست نتیجه بگیرد.

وی در ادامه با انتقاد از این که سیستم اداری که باید ایجاد شغل را تسهیل کند، مرتب مانع سر راه افراد می گذارد، عنوان کرد: طرحی که کلیات آن روز گذشته با ۲۰۳ رأی موافق از ۲۴۳ نفر نماینده حاضر در جلسه علنی مجلس رأی آورد و جزییات آن نیز طی چند هفته آتی به تصویب رسیده و به شورای نگهبان می رود و تبدیل به قانون می شود به این معنا است که جوانان و تولیدکنندگان دیگر نباید دنبال امور اداری بدوند بلکه مسئولان باید به دنبال متقاضیان کسب وکارها باشند.

قالیباف در ادامه با اعلان اینکه بر طبق این طرح، درگاهی در فضای مجازی طراحی می شود که متقاضیان داده های خودرا برای شغلی که می خواهند ارائه می کنند، گفت: آنها نیاز به مراجعه به هیچ اداره ای هم ندارند؛ البته قسمتی از شغل ها نیاز به بررسی در ادارات دارد که زمان آن نیز محدود بوده و پس از آن مهم نیست موافقت چه زمانی اعلام گردد، چه نظر بدهند چه نظر ندهند و آن فرد می تواند بصورت قطعی آن کار را شروع کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اعلان اینکه بر این اساس مردم دنبال مسئولان نمی دوند بلکه مسئولان باید دنبال مردم بدوند، اظهار داشت: بر این اساس است که فرصت در اختیار مردم برای رونق اقتصاد قرار می گیرد. در کشوری هستیم که قریب به ۳۰ درصد جوانان بین ۱۵ تا ۳۰ سال آن بیکار بوده اما تحصیل کرده و خلاق هستند و بروکراسی اداری مانع فعالیت آنها می شود که باید برداشته شود، پس نیاز به این تصمیمات داریم.

وی در ادامه با اشاره به طرح دیگری که روز گذشته در مجلس بررسی گردید، عنوان کرد: این طرح مربوط به مسکن و تولید مسکن و مبتنی بر توان و حضور مردم است و موضوع یک میلیون مسکن برمبنای روش هایی که دولت آنرا بسازد نیست بلکه باید مردم و تک تک جوانان و کسانی که به دنبال خانه دار شدن هستند آنرا بسازند. چگونه بسازند؟ این قانون روز گذشته به دولت ابلاغ گردید و بیش از ۹ ماه در تدوین این قانون متمرکز شدیم.

وی افزود: بین ۴۵ تا ۵۵ درصد هزینه راه اندازی یک ساختمان به علت هزینه زمین است و پس از آن هزینه ساخت و ساز آغاز می شود که با روشی که در این قانون مشخص کردیم به ویژه برای جوانان و خانواده هایی که شرایط سخت دارند، امکان خانه دار شدن را با همکاری دولت فراهم کردیم.

قالیباف در ادامه با اعلان اینکه در مجلس شورای اسلامی کارهای اساسی و جدی مردم را نمایندگی کرده و در کنار آن موضوعات محلی را نیز دنبال می نماییم، گفت: نمایندگان مجلس تعریض جاده منطقه را خواستند که انجام می دهیم اما مهم تر از آن ارزش پول ملی ماست تا هر روز قدرت خرید مردم را کاهش ندهد، بدین جهت نان شب از هرچه واجب تر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات مهم استان مازندران عنوان کرد: در جلسه ای با حضور نمایندگان استان گیلان، مازندران و گلستان هم گفتم، در منطقه حاشیه دریای خزر موضوعات یکپارچه داریم که خواهش کردم به این موضوعات بصورت نقطه ای و شهرستانی پرداخته نشود. موضوع بهره برداری و استفاده از دریا باید بصورت سه استانی و با هم تصمیم گیری شود. هرچند که ممکنست شهرستانی و استانی باشد.

وی افزود: موضوع زباله در این استان که سلامت منطقه را به خطر انداخته یک موضوع برای کل استانهای شمالی است. من تهرانی را اداره می کردم که روزانه ۸ هزار تن زباله تولید می شد پس تیم های تخصصی برای موضوعات یکپارچه استانهای شمالی گذاشته ایم تا موضوع آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی، زباله و دریا را پیگیری کنند.

قالیباف افزود: همیشه به همکاران می گویم اگر باوری را که در دوران دفاع مقدس داشتیم در مدیریت امروز هم داشته باشیم و فرصت را برای مردم باز کرده و کارآفرینان اقتصادی و سرمایه گذاران را به بهانه های مختلف حذف نکرده و اطلاعات و رانت به کسی نفروشیم و فرصت ها را به افراد خاص ندهیم، در اقتصاد را به روی همه باز کرده ایم.

رئیس مجلس یازدهم در ادامه با تاکید بر این که در مجلس مصمم هستیم که ناترازی ها و نابرابری ها در استفاده از اموال و انفال عمومی را کنترل نماییم، اذعان داشت: امروز انفال عمومی در کشور که یک بخش آن یارانه هایی است که در بخش های مختلف همچون حوزه انرژی و نهاده های دامی، گندم و غیره داده می شود، توزیع عادلانه ای ندارد. ناترازی در بعضی از افراد با فرد دیگری از جامعه، فاصله ۲۳ برابری در مصرف دارد. به چه حقی؟ چرا ناعدالتی؟ رهبری فرمودند هر کار اقتصادی می کنید پیوست عدالت آنرا نیز ببینید.

وی همین طور با اعلان اینکه مجلس برای تحول در کشور دراین زمینه و میدان دادن به کارآفرینان و پشتیبانی از محرومان و کسانی که تولید ثروت و آبادانی در کشور می کنند، مصمم بوده و آنرا وظیفه خود می داند، عنوان کرد: مطمئن هستم جوانان امروز مانند جوانان عزیزی که در عصر و نسل ما در میدان جنگ حضور پیدا کردند، می توانند اقتصاد کشور را مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال و متکی بر نوآوری و خلاقیت و بهره برداری درست پیش ببرند.

قالیباف در ادامه با اعلان اینکه استان مازندران با این آب و خاک و شرایط، باز هم بیکاری را در خود دارد، عنوان کرد: از امکانات به درستی بهره برداری نشده و در برداشت، استفاده و در صادرات به درستی فعال نیستیم. جوانان کارآفرین اگر فرصت پیدا کنند نمی ایستند. جوانان باید حق خودرا از ما مطالبه کرده و پیگیر آن باشند و ما نیز در خدمت آنها هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر با اعلان اینکه باور ما این است که اگر یک برنامه پنجساله با این باور طرح نماییم به ثبات و آرامش اقتصادی می رسیم، اشاره کرد: ظرفیت لازم در کشور ما وجود دارد و باید اشکالات موجود برطرف شود. با همه وجود با همان فرهنگ دوران دفاع مقدس پای کار ایستاده ایم و با همه اندیشمندان و صاحب نظران این عرصه مشورت کرده و به جمع بندی می رسیم و در این راه حرکت می نماییم. از هیچگونه ناملایمتی و زخم زبان ها ناراحت نشده و به آنها که می گفتند باید کدخدا را دید و مشکلات را حل کرد می گوییم نه! باید خدا را دید و مشکلات را حل کرد پس از خدا می خواهیم ما را مدیون شهدا و امام شهدا از دنیا نبرد.

منبع:

1400/06/26
14:54:02
0.0 از 5
3644
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲