مجلس ایران دات كام
متفكرآزاد:

کره جنوبی نسبت به آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران اقدام نماید

کره جنوبی نسبت به آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران اقدام نماید

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی اظهار داشت: حل و فصل مبحث منابع ارزی مسدودی ایران در کره جنوبی احتیاج به تلاش مضاعف برای آزادسازی هر چه سریع تر توسط دولت این کشور دارد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، «یون کانگ هیان» سفیر کره جنوبی در تهران با روح الله متفکرآزاد، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی ملاقات و گفتگو کرد.
متفکرآزاد در ابتدای این دیدار با اشاره به ارتباطات تاریخی میان دو کشور، اظهار داشت: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی همیشه خواهان تقویت و تحکیم روابطه دوستانه و دیرینه خود با جمهوری کره است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از اقدامات صورت گرفته از طرف کره جنوبی در سالهای اخیر که منجر به کاهش مراودات اقتصادی بین شده است، ناخرسند است.
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی با تاکید بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی، اضافه کرد: دیپلماسی پارلمانی بعنوان ابزاری تأثیرگذار در تقویت روابط سیاسی و مناسبات میان دو کشور همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مجلس یازدهم در جهت به کارگیری آن عزمی جدی و راسخ دارد.
وی، تشکیل گروه های دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در مجالس دو کشور را مهم دانست و اشاره کرد: تقویت گروه های دوستی پارلمانی سبب ارتقاء سطح مناسبات در بخش های مختلف می شود و مجلس شورای اسلامی نسبت به توسعه و گسترش تعاملات و همکاریهای کمیسیون های مشترک و گروه های دوستی پارلمانی بین استقبال می کند.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز به کار دولت سیزدهم در ایران، اظهار نمود: شروع به کار دولت جدید در ایران سطح انتظارات را بنا به وعده های مقامات کره ای بالا برده است و لزوم دارد دولت کره جنوبی نسبت به حل و فصل مشکلات و موانع در عرصه تجاری، اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران قدم های موثری بردارد.
متفکرآزاد با اشاره به مبحث منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی، اشاره کرد: حل و فصل مبحث منابع ارزی مسدودی ایران در کره جنوبی نیاز به تلاش مضاعف برای آزادسازی هر چه سریع تر توسط دولت این کشور است تا به سرعت خط اعتباری با ایران اجرائی شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، کره جنوبی را یکی از شرکای خوشنام و قابل اعتماد ایران طی سالهای قبل نام برد، اما درباب تحرکات سه سال اخیر این کشور گوشزد کرد که کره جنوبی تحت فشار آمریکا با مسدود کردن منابع ارزی کشورمان در وضعیت کرونائی، نگاه مردم ایران را نسبت به خود تغییر داده است.
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در آخر این دیدار عدم دسترسی جمهوری اسلامی ایران به منابع ارزی خودرا خلاف اصول تجارت و حقوق بین المللی دانست و اشاره کرد: از دولت کره جنوبی انتظار می رود در جهت رفع موانع دسترسی ایران به منابع مالی خود نزد بانکهای کره ای گام های موثر و اساسی بردارد.
«یون کانگ هیان»، سفیر جدید کره جنوبی در تهران هم ایران را یکی از شرکای مهم و تجاری خود در منطقه دانست و اظهار داشت: کره جنوبی و جمهوری اسلامی ایران در ضمن ۶۰ سال قبل مناسبات و تعاملات بسیار خوبی با یکدیگر داشته اند.
وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در راه منابع ارزی ایران نزد بانکهای کره ای، اظهار نمود: تنش های به وجود آمده در مبحث منابع ارزی ایران مربوط به تحریم های آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران است که امیدواریم باتوجه به طرح های ارائه شده هر چه زودتر این مساله حل و فصل شود.
«یون کانگ هیان»، چشم انداز آینده روابط دو کشور را مثبت خواند و اظهار داشت: مجالس دو کشور و گروه های دوستی پارلمانی می توانند مسیر سابق همکاری ها را با قدرت و قوت دنبال کنند.


منبع:

1400/06/25
15:14:33
0.0 از 5
3186
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام