مجلس ایران دات كام
سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس:

فیلمهای انتشار یافته از زندان اوین آرشیوی است

فیلمهای انتشار یافته از زندان اوین آرشیوی است

مجلس ایران دات کام: سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: فیلم هایی که از زندان اوین انتشار یافته، آرشیوی بوده و ضمن این که به نظر می آید دسترسی به اصل دوربین ها انجام نشده است.علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در توضیح بازدید امروز (یکشنبه ۷ شهریورماه) این کمیسیون از زندان اوین، اظهار داشت: به دنبال انتشار تصاویری از زندان اوین، پرونده ای در کمیته قضایی و حقوقی کمیسیون اصل نود مجلس بعنوان نهاد نظارتی تشکیل داده شد و این فیلمها مورد بازنگری دقیق قرار گرفت، ضمن این که با نظر ریاست محترم مجلس و تشخیص اعضای کمیسیون بنا شد نظارت میدانی از زندان اوین صورت گیرد که امروز به همراه تعدادی از اعضای کمیسیون و نمایندگان مردم تهران بازدید چند ساعته ای از زندان اوین داشتیم.
وی اضافه کرد: جلسه ای هم با مسؤلان دستگاه قضایی، سازمان زندان ها و زندان اوین در حاشیه این بازدید تشکیل شد که مبحث به دقت مورد بررسی قرار گرفت. آنچه که مسلم است این که این اتفاقات تلخ است و کام همه مردم را تلخ کرده است؛ هرچند این واقعه کمک کرده که این اشکال بروز پیدا کند. آنچه مسلم است، نقض کرامت انسانی گاهی ناشی از محدودیت ها است، همچون تعداد بیشتر از استاندارد زندانیان در ندامتگاه ها که باعث بروز مشکلاتی جهت حفظ کرامت انسانی زندانیان می گردد که در جای خود باید تمهیداتی اندیشید؛ اما گاهی این مورد ناشی از رفتارهای غیرانسانی است که این بخش غیرقابل توجیه است، بنابراین مردم باید اطمینان پیدا کنند که اراده ای برای نقض کرامت انسانی زندانیان وجود ندارد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس افزود: سوءاستفاده در خصوص این که اراده ای در نظام برای تضییع کرامت زندانی وجود دارد را به شکل جدی مورد بررسی و بازرسی قرار دادیم. در این نشست هم که در زندان اوین برگزار شد، تمامی فیلمها مجدداً با حضور نمایندگان مجلس، کارشناسان قوه قضاییه و دادستانی کل و مسؤلان ذی ربط مورد بررسی قرار گرفت، تخلف برخی موارد برای ما محرز شد که حتما باید با خاطیان برخورد شود.
خضریان با تاکید بر این که دفاع از حیثیت نظام جمهوری اسلامی برای ما یک امر ضروری می باشد، اظهار داشت: بر همین اساس، ترک فعل بعضی از مسؤلان برای ما مسلم است و بنابراین برخورد قانونی با مسؤلان خاطی مورد انتظار است. از طرفی مساله بعدی این است که فیلم هایی که منتشر، شده فیلمهای آرشیوی بوده و ضمن این که به نظر می آید دسترسی به اصل دوربین ها انجام نشده است، ما آگاه شدیم این تخلفات قبلاً مورد توجه مسؤلان مربوطه قرار گرفته و برخی از متخلفین به مراجع مربوطه منتقل شدند و با آنها هم برخورد شده است، اما مواردی هم بود که یا اخیرا رخ داده بود و یا به علل مختلف مورد رسیدگی قرار نگرفته است، بنابراین تاکید شد این افراد بعنوان متخلف به مراجع مربوطه معرفی شوند.
وی در ادامه اظهار نمود: نتایج جمع بندی کمیته قضایی و حقوقی کمیسیون و در نهایت کمیسیون اصل نود را خدمت مردم اعلام خواهیم کرد. البته گفتنی است آنچه که به شکل گسترده درباره تضییع حقوق زندانیان یا خدشه دار شدن کرامت زندانیان در حال انتشار می باشد، طبق نظارت میدانی و بررسی صورت گرفته چنین نیست و اتفاقات موردی بوده و تجمیعی از تخلفات آرشیوی که از سالهای گذشته در آرشیو زندان ذخیره شده است، منتشر گردیده و این گونه در فضای اجتماعی قلمداد شده است که همه این اتفاقات در یک زمان کوتاه صورت پذیرفته که خلاف حقیقت است، البته این مورد از مواردی است که با عنایت به مبانی دینی و انقلابی ما حتی یک مورد هم زیاد است و همه کشور باید نسبت به آن حساس باشند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در انتها تصریح کرد: بر همین اساس، تاکید کردیم برخورد نباید تنها با کسانی که این اقدامات را انجام دادند، معطوف شود و مسئولانی که در زمینه اصلاح فرآیندها و ساختارها کوتاهی داشتند که ضعف آنها اجازه اتفاق این اقدامات به صورت موردی را داده باید برخورد شود.


منبع:

1400/06/08
10:00:22
0.0 از 5
3657
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲