مجلس ایران دات كام
در جلسه علنی مجلس صورت گرفت

قرائت گزارش کمیسیون بهداشت درباب کرونا

قرائت گزارش کمیسیون بهداشت درباب کرونا

مجلس ایران دات کام: سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباب اوج گیری مجدد بیماری کرونا را قرائت کرد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، زهرا شیخی در جریان جلسه علنی نوبت عصر امروز ( چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد اوج گیری جدید شیوع کرونا را در امتداد اجرای بند (۷) ماده (۴۵) بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلتمی قرائت کرد.
شیخی ضمن تشریح این گزارش، بیان کرد: متأسفانه درگیر بحران عظیمی بعنوان کرونا شده ایم و هر روز که افرادی از بین می روند داغ سنگینی بر دل خانواده ها می نشیند. هر یک نفری که از بین می رود تنها خانواده آنها داغدار نمی شوند بلکه نمایندگان ملت نیز داغدار آنها هستند.
وی اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی دو نقش تقنینی و نظارتی دارد، در بحث تقنینی با عنایت به این که ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گیرنده اصلی است و مصوباتش در حکم قانون است عملا مجلس نقش تقنینی در زمینه کرونا ایفا نکرد ولی این به مفهوم بی خیال شدن نقش نظارتی نیست. از شروع مجلس جلسات تخصصی بسیار زیادی در مورد جزییات کرونا، واکسیناسیون، داروهای درمانی برگزار شد
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: ما با پیگیری های گوناگون و دعوت از مسئولان خواهان این بودیم که نمایندگان نیز در ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشته باشند که البته این امر با درنوردیدن زمان طولانی محقق شد. با وجود تمام این اتفاقات اما متأسفانه آنچه که از مجلس بعنوان نقش نظارتی و مشورتی به ستاد ملی کرونا سفارش می شود، بصورت عملیاتی مشاهده نشد.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به سفارش های کمیسیون بهداشت مجلس در بحث کنکور و بازگشایی مدارس، اشاره کرد: زمان کنکور جلسات مختلفی انجام شد تا تصمیم گیری درستی درباره این امر گرفته شود اما دریغ از این که توجهی شود. بازگشایی مدارس نیز یک تصمیم خلق الساعه بود و از این دست تصمیم گیری ها توسط ستاد ملی کرونا زیاد دیده می شود. بحث هایی نیز مانند واکسیناسیون برای مجلس بسیار مهم بود. بانک مرکزی گزارش داد که ۱۷۷ میلیون دلار بابت خرید واکسن خارجی علاوه بر یک میلیارد یورویی که از صندوق ذخیره ویژه کرونا برداشته شده بود، در اختیار وزارت بهداشت قرار داده ایم که این واکسن ها تهیه شود.
شیخی در ادامه اشاره کرد: امروز خیلی از مردم می گویند اگر واکسن خارجی بموقع تهیه شده بود حالا با این مشکلات روبرو نبودیم البته این حق را هم دارند، ما هم مثل مردم نگران این مساله هستیم اما گاهی حرف و حدیث هایی در رسانه ها مطرح می شود و بعضی حتی حضرت آقا را نشانه می روند که بسیار بسیار اشتباه است به خاطر این که رسانه مجلس در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرد. وزیر بهداشت و درمان مهرماه اعلام نمود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن کواکس را خریداری خواهیم کرد، بماند که مجلس و کمیسیون های تخصصی آن نگرانی هایی را مطرح نمودند که با وجود آن نگرانی ها، اتفاقی که خودشان تصمیم گرفته بودند رقم زدند. پس مردم این خرده را به مجلس نگیرند که اگر واکسن وارد شده بود امروز شاهد این مسائل نبودیم.
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اما عقب ماندگی در خرید واکسن خارجی و تعلل در تولید واکسن داخلی از چشم تیزبین مجلس دور نمانده است و ما بررسی ها را همچنان ادامه می دهیم و بارها به مسئولان اعلام کردیم جان مردم و سلامت آنها خط قرمز کمیسیون بهداشت و نمایندگان است و گفته شد مراقب این همه مصاحبه ای که می کنید باشید چونکه هر بار به مردم می گویید n تعداد واکسن وارد خواهیم کرد، آنها را امیدوارم می کنید اما دریغ از این که یکی از این قول ها عملیاتی شود.
ایشان در ادامه بیان کرد: نکته دیگر عدم استفاده از تمام ظرفیت های علمی و استفاده از تجارب دانشمندان داخلی بوده است. کمیسیون بهداشت بارها تذکر داد که کمیته ی علمی ستاد مبارزه با کرونا بروزرسانی شود و تصمیمات عالمانه تری بگیرد و اهتمام کند برمبنای دستاوردهای علمی به روز دنیا پیش رود. اگر نتایج علمی کشورهای دیگر در خصوص این است که فلان دارو موثر نیست چرا هنوز در کشور ما نسخه می شود و حتی بیمه به آن تعلق می گیرد و با وجود تذکرات بسیار نمایندگان متأسفانه دریغ از این که کسی به حرف ما توجهی کند.
شیخی در ادامه اشاره کرد: به یاد دارم که رییس مجلس یک نیمه شب به مرکز واکسیناسیون سر زدند؛ ما الحمدالله آقای دکتر قالیباف را در مجلس داریم که مرد میدان عمل بوده و انسانی جهادی و خستگی ناپذیر است و حتی خود ایشان گزارشات را از کمیسیون بهداشت مستقیما پیگیری می کند و تاکید داشتند نمایندگان نظارت مستقیم کنند.
وی ادامه داد: همین طور برای برگزاری کنکور دستور دادند که نمایندگان در زمینه های امتحانی حاضر شوند و حتی رصد کنند که امتحانات با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار می گردد یا خیر، چونکه جان بچه های ملت برای ما مهم می باشد. ما حالا نگران و داغدار هستیم پس بی خیال کوتاهی های مسئولان که درحال رفتن هستند و نمی خواهند پاسخگو باشند، نخواهیم شد و باید پاسخگوی ملت شریف ایران باشند.
ایسنا از هر یک از اعضای کمیسیون بهداشت که برای شفافیت در حوزه فعالیتهای این کمیسیون درباره مقابله با کرونا آمادگی دارد برای حضور و گفت و گو در ایسنا دعوت کند.
منبع:

1400/06/04
12:58:00
0.0 از 5
3724
تگهای خبر: پیگیری , حكم , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام