مجلس ایران دات كام
وزیر پیشنهادی فرهنگ:

به ایجاد آرامش در فضای فرهنگ و هنر متعهد می مانم

به ایجاد آرامش در فضای فرهنگ و هنر متعهد می مانم

مجلس ایران دات کام: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، معتقد می باشد که به هر حال، وضعیت سرمایه، اقتصاد فرهنگ، امنیت شغلی، کمیت و کیفیت تولیدات فرهنگی هنری هم اکنون، با رضایت هیچ یک از اضلاع این عرصه همراه نیست و البته برای ارتقاء این وضعیت، باید به دغدغه های همه ی اقشار و نگاه ها توجه داشت و احترام گذاشت؛ تا در فضایی توام با آرامش، به وضعیتی مطلوب برای همه برسیم.


محمدمهدی اسماعیلی - وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از جانب رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی - در گفت وگویی با ایسنا، به برخی دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر در این روزها پاسخ داده است که در ادامه می خوانید:

شما در حالی بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت آقای رییسی معرفی شده اید که بخش زیادی از اهالی فرهنگ و هنر، به واسطه ی مشکلات اقتصادی و بیماری فراگیر ویروس کرونا، وضعیت مناسبی ندارند. برنامه ی مشخص شما برای خروج از این وضعیت نسبتا بحرانی چیست؟
برای خروج از این وضعیت، دو راهکار کوتاه مدت و میان مدت پیشبینی شده است. در کوتاه مدت، با عنایت به موافقت دولت، واکسیناسیون فوری تمامی اهالی فرهنگ و هنر با معرفی صندوق اعتباری هنر که حدود ۸۰ هزار نفر عضو دارد، در دستور کار قرار می گیرد. همینطور تلاش می شود که با تعامل با سازمان برنامه و بودجه، مساعدت مالی به اهالی فرهنگ و هنر صورت گیرد.
در میان مدت هم اقتصاد فرهنگ باید فعال شود و توسعه یابد و راهکارهای اجرایی مانند توسعه‌ی صادرات تولیدات فرهنگی، جذب مخاطبان در سرتاسر کشور و شکستن پوسته ی مخاطبان حداقلی کنونی، در دستور کار است. برای اجرایی شدن این برنامه ها البته همکاری و هم افزایی سایر نهادهای فرهنگی مانند صداوسیما و صنوف و اقشار فرهنگی مانند خانه ی سینما، خانه ی تئاتر، خانه ی موسیقی و... اجتناب ناپذیر و ضروریست.

برخی می گویند، شما پیش از این که چهره ی فرهنگی باشید، یک شخصیت سیاسی هستید. نظر خودتان چیست؟
اولا کل سوابق و کارنامه ی حدود ۲۳ ساله ی اینجانب در حوزه ی فرهنگی است. ثانیا، اینجانب مسؤول اجرایی کردن نظرات و وعده های رئیس جمهور محترم در حوزه فرهنگ و هنر هستم. در دو و نیم سالی که آیت الله رییسی ریاست قوه قضاییه را برعهده داشتند، به واسطه ی عملکرد عالمانه و متین خود توانستند اقشار مختلف مردم، ازجمله هنرمندان و اهالی فرهنگ را همراه کنند. برای نمونه، زمانی که در جلسات اهالی فرهنگ با رئیس قوه قضائیه، هنرمندان با دیدگاه های متفاوت دعوت می شوند یا مدیران روزنامه ها و رسانه ها از همه ی طیف ها حاضر می شوند، مشخص است که رویکرد دولت ایشان هم در عرصه ی فرهنگ، آرامش، صداقت و همکاری واقعی است. دولت آیت الله رییسی، هنرمندان و اهالی فرهنگ را دستمایه ی بازی های سیاسی و رای آوری در انتخابات نخواهد کرد. از همه ی اهالی فرهنگ و هنر، صنوف و اقشار فرهنگی هم برای افزایش کمی و کیفی تولیدات فرهنگی، بر اساس گنجینه ی گرانبهای تاریخ و ادبیات ایرانی و اسلامی دعوت به همکاری می کند.

ولی انتشار برنامه ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، جنجال برانگیز شد و واکنش هایی اعتراضی در بر داشت. نظر شما در اینباره چیست؟
من به دغدغه های تمامی اهالی فرهنگ و هنر احترام می گذارم و واکنش ها را محترم می دانم. نکته ی اول که باید گفته شود، این بوده که بخشی که در فضای مجازی پررنگ شده، بخش وضعیت موجود پیش نویس برنامه است که از منابع مختلف پژوهشی در ارتباط با خود وزارت خانه، یکی از مراکز بررسی وابسته به ریاست جمهوری و برخی گزارش های نهادها استفاده شده که در بعضی از قسمت ها، منبع به دنبال نوشت آورده شده و سبب شده برنامه که همگی رویکرد مثبت به موضوعات بوده، دیده نشود. نکته دوم این که بر خود وظیفه می دانستم در جلسه ی غیر رسانه ای که با چند تفر از رئوس صنوف داشتم، توضیحات لازم را به منظور رفع ذهنیات مطرح و عنوان کنم که این بخش برای توضیح شرایط بوده و برای اطلاع کمیسیون تخصصی داده شد. در این گزارش، بخش «برنامه» مجزا از وضع موجود است و همان گونه که توضیح دادم، وضع موجود از گزارش های متعدد بوده، مثلاً تحلیل فیلمهای سال ۹۷، متعلق به گزارش رسمی از نهاد ریاست جمهوری در دولت دوازدهم است. برنامه های ما در این گزارش، تماما نکات ایجابی و ناظر به سیاست های فرهنگی دولت در وزارت ارشاد آینده است. به نظر می آید فضاسازی و دوقطبی سازی باعث شد تا بخش برنامه ها دیده نشود. یادمان نرود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدافع هنرمندان است و بطور قطع این مواضع که در گزارش ها درباره وضعیت موجود بوده، با ذهنیت اینجانب و شان و منزلت هنرمندان و نهادهای صنفی تطبیق ندارد. نکته دوم اینکه در جلسه با رؤسای صنوف تاکید کردم که جنجال رسانه ای سبب شده اساسا گزارش وضعیت موجود که بطور قطع موضع ما نیست، بعنوان برنامه پیشنهادی القاء شود.


به هر حال، یکی از انتقادها به دنبال انتشار این برنامه، بحث حذف نهادهای صنفی در عرصه ی فرهنگ است. پاسخ شما به این برداشت چیست؟
این نظر غلطی است. اولا به جد معتقدم که تصدی گری دولت در عرصه ی فرهنگ باید کاهش پیدا کند و اصناف هنری و انجمن های فرهنگ به صورت واقعی تقویت شوند. ثانیا، در برنامه هم ذکر شد که خانه ی سینما، خانه ی موسیقی، خانه ی تئاتر و دیگر نهادهای صنفی تخصصی برای واگذاری بخشی از تکالیف و مسئولیت های دولتی، پیگیری مطالبات صنفی و معیشتی اهالی فرهنگ به رسمیت شناخته می شوند و به یقین، تقویت خواهند شد. در دوره ی ما، صنوف پل ارتباطی بدنه ی هنرمندان با دولت و بالعکس هستند. انجمن های فرهنگی مانند انجمن خوشنویسان، انجمن عکاسان، انجمن طراحان گرافیک، انجمن شاعران، انجمن تصویرگران، انجمن هنرمندان سفال و سرامیک و انجمن مجسمه سازان در صدر تعامل وزارت فرهنگ با اهالی هنر قرار خواهند گرفت.


نهاد کتابخانه های عمومی هم از مهم ترین شبکه های فراگیر در کشور است. دوستان این حوزه معتقد بودند که در برنامه ی یاد شده، به این مهم چندان پرداخته نشده است. برنامه ی دولت سیزدهم برای تحول در این عرصه چیست؟
با توجه به ظرفیت و شبکه ی گسترده ی کتابخانه ها و کتابداران خدوم بعنوان یکی از راهبران اصلی و اساسی در توسعه‌ی فرهنگی، پیگیری، تصویب و اجرایی کردن قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پایدارسازی درآمدهای نهاد، تکمیل سند آمایش سرزمینی نهاد کتابخانه ها و تکمیل شبکه ی کتابخانه های مرکزی استان ها، گسترش خدمات و برنامه های کتابخانه ای در روستاها از راه پیشخان کتابخانه عمومی، کتابخانه های سیار و کاربرمحور کردن خدمات و برنامه های کتابخانه های عمومی، در اولویت برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد داشت.


اتفاقا حوزه ی کتاب را پیشران عرصه ی توسعه‌ی فرهنگی می دانند. برنامه ی شما برای بهبود وضعیت نشر کتاب و کتاب خوانی چیست؟
با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی، نخستین محصولی که از سبد خانواده حذف می شود، محصولات فرهنگی و بخصوص کتاب است. فلذا باید اقدامات جدی در دو راهبرد کاهش هزینه ی تولید کتاب و گسترش فرهنگ کتاب خوانی را در دستور کار قرار داد. درباره ی کاهش هزینه ی تولید کتاب، یارانه ی هزینه شده توسط دولت اولا باید به صورت تهیه ی کاغذ در اختیار ناشر قرار گیرد. ثانیا حل مشکلات صنفی اهالی نشر و کتاب مانند بیمه، امنیت شغلی و غیره باید در دستور کار قرار گیرد. ثالثا یارانه ی فرهنگی به سبد مصرفی خانوار اختصاص گیرد. در حوزه ی گسترش فرهنگ کتاب خوانی هم تولید محصولات چندرسانه ای و کتاب های الکترونیکی باید در دستور کار قرار گیرد. همینطور تولیدات رسانه ای ویژه با همکاری صداوسیما، شهرداری ها و غیره مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.
البته حوزه ی کتاب نیازمند بازطراحی سیاستگذاری ها و اجرای طرح های جامع پشتیبانی از اطلاع رسانی، تبلیغات و ترویج کتاب، ارتقاء سرانه ی مطالعه در کشور، نشر حرفه ای کتاب و کاهش تصدی گری دولت و واگذاری به بخش خصوصی است.

در حوزه ی سینما بعنوان جذاب ترین عرصه ی هنر، برنامه ی شما چیست؟
اهالی سینما در ۱۸ ماه گذشته به دلیل شیوع کرونا متحمل خسارت های فراوان شده اند و عزیزان زیادی را هم بابت بیماری ناشی از ویروس کرونا از دست داده اند. اولویت اول در این بخش برای ما واکسیناسیون است تا افراد شاغل در پروژه ها سلامتشان به خطر نیافتد. مساله ی دوم، بحث ضرر و زیان انباشته ی سینماداران در اثر تعطیلی کروناست که باید هم بخشی را تأمین و بخشی را با تسهیلات بلندمدت یاری کرد تا با رونق مجدد سینما این عزیزان امکان بازگشت به کار بخش عمده ای از کارکنان بیکار شده خویش را فراهم نمایند. مسئله ی دیگری که باید بعنوان اولویت پیگیری شود، دوگانگی حکمرانی در حوزه ی نمایش خانگی است که نمی توانیم با دوگانگی قوانین آنرا اداره نماییم. بحث اختلاف نظر بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما باید تعیین تکلیف شود تا سینماگران از سردرگمی درآیند.
همچنین خویش را موظف می دانیم که سرمایه های خردی را که در دولت به صورت جدا جدا هزینه شده است، سرجمع و توسط بنیاد سینمایی فارابی در تولید آثار سینمایی سرمایه گذاری نماییم. از مباحث و دغدغه های مهم سینماگران، بحث حقوق مادی و کپی رایت آثار است که مباحث قانونی را با کمک مجلس و مباحث اجرایی دفاع از حقوق مادی صاحبان آثار را با کمک نهادهای امنیتی، قضایی و وزارت ارشاد، پیگیری خواهیم کرد و با بحث قاچاق محصولات به شدت برخورد خواهد شد.


دوست داشتیم فرصت بیشتری بود و درباره ی حوزه هایی چون موسیقی، تئاتر، رسانه و هنرهای تجسمی هم مشخصا سؤال می پرسیدیم. اما با عنایت به کمبود زمان برای پرسش های دیگر، یک جمع بندی نهایی بفرمایید.
اصحاب هنر بیشترین لطمه را از شیوع کرونا دیده اند. مسئله ی سلامت و سرعت بخشی به واکسیناسیون و هم حل مسائل معیشتی در اولویت وزارت ارشاد قرار دارد. سیاستگذاری اصلی دولت مردمی، آرام سازی فضای اجتماعی و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه است و من هم خودم را مکلف به آرامش و همکاری، هماهنگی و هم افزایی با هنرمندان و اهالی خانواده ی فرهنگ می دانم. تمام برنامه های من هم در قالب جذب حداکثری و نگرش مثبت به سرمایه ی انسانی هنرمندان و اهالی فرهنگ است. در یک کلام، وزارت ارشاد، مدافع همه ی اهالی فرهنگ، رسانه، هنر و کتابداران عزیز است.
منبع:

1400/05/27
14:28:03
0.0 از 5
3738
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱