مجلس ایران دات كام
عباسی :

راهبرد هسته ای تدوین شود

راهبرد هسته ای تدوین شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم تدوین راهبرد هسته ای کشور، از اعمال سلیقه های شخصی و حزبی در کارهای هسته ای انتقاد نمود.فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب اقدامات دولت مردمی برای ارتقای صنعت هسته ای گفت: نظام ما باید راهبرد خودرا در توسعه کارهای هسته ای روشن کند و تا دولت ها تصرفی در این مساله نکنند.
وی اشاره کرد: اگر به دنبال تولید برق به روش هسته ای و همین طور کاربرد پرتوها در زندگی مردم هستیم، باید این راهبرد را تعیین نماییم تا دولت برمبنای این راهبرد عمل کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: متأسفانه در چند سال اخیر سلیقه های شخصی و حزبی بر مسائل راهبردی تأثیرگذار بوده و مقابل این بحث ایستاده و جهت آنرا عوض کرده است.
عباسی اظهار داشت: دولت فعلی در شروع کار باید بدهی واحد یکم نیروگاه بوشهر را پرداخت کند. پشتیبانی فنی را اولویت داده و بودجه لازم برای خرید قطعات یدکی و تامین سوخت این نیروگاه اختصاص دهد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اعلان اینکه دو واحد نیروگاهی در بوشهر در دست ساخت است، اظهار داشت: باید بودجه این دو واحد تقویت شود و با شرکت روسی مذاکره ای صورت گیرد تا زمان بندی ها برای تحویل این نیروگاه ها کوتاه تر شود تا در آینده ای نزدیک به دو هزار مگاوات برق هسته ای دست پیدا نماییم و برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای در ۱۰ سال آینده برنامه ریزی دقیق و راهبردی نظام اعلام گردد.
عباسی درباب کاربرد پرتوها در زندگی مردم، تاکید کرد: باید در امتداد تحقیقات و تولید مواد دراین زمینه اقدامات جدی انجام داد و این مساله را از حالت لوکس خارج کرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در آخر اشاره کرد: در حوزه گداخت باید عقب افتادگی های گذشته با به میدان آوردن توانمندی های ایران در حوزه رآکتور و غنی سازی و لیزر جبران شود تا در کوتاه مدت دراین زمینه در تراز کارهای روز دنیا قرار بگیریم و حداکثر تا سال ۱۴۱۰ دراین زمینه به جایگاهی برسیم که با کشورهای دیگر در حوزه گداخت رقابت کرده و در پروژه های جهانی مشارکت نماییم.

1400/05/07
12:14:26
0.0 از 5
3741
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام