مجلس ایران دات كام
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس:

انتقال آب بطور قطع جلگه خوزستان را نابود می كند

انتقال آب بطور قطع جلگه خوزستان را نابود می كند

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس اظهار داشت: انتقال آب ضد بشریت و بر خلاف حیات مردم است و بطور قطع جلگه خوزستان را به نابودی می کشاند.قاسم ساعدی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب سفر معاون اول رییس جمهور به استان برای رفع اشکال کم آبی و تنش های آبی استان اظهار نمود: به مسئولانی که به خوزستان سفر داشتند خیر مقدم نمی گویم و به دل هم نگیرند چون برای حضور آنها خیلی دیر شده و اصلاً بموقع نیست.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس خطاب جهانگیری اظهار داشت: آمدن شما و هیئت همراه آن هم چند روز مانده به انتها دولت چه دردی از خوزستان مظلوم دوا می کند؟ چقدر در مجلس از مشکلات مردم این استان فریاد زدیم ولی گوش شنوایی در دولت نبود.
وی افزود: چقدر باید از نجابت خوزستانی ها سوءاستفاده شود و محروم بمانند؛ مردم این استان محروم و مظلوم واقع شده اند آن هم از دست سیاست گذاران و تصمیم گیران ملی که هیچ گاه به فکر خوزستان نبودند.
ساعدی خطاب به معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: شما چقدر به رییس سازمان محیط زیست برای صدور مجوز طرح های انتقال آب فشار وارد کردید که خودش هم اعتراف کرد؛ ایام سیاست تمام شده ولی کارنامه اعمال شما و رییس جمهور باقی مانده و آه مردم مظلوم خوزستان دامن گیر شماست.
نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس خاطرنشان کرد: چقدر در مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو جلسه برگزار و ضمن تذکر از او طرح سوال کردیم؛ حتی پیشنهاد تشکیل کارگروه آب و توزیع آب بر حسب آمایش سرزمینی ارائه شد ولی هیچ گوش شنوایی نبود.
وی ضمن اشاره به این که آب تنها یکی از اشکالات خوزستان است و مردم هم فقط برای آب اعتراض نکردند، افزود: ظرفیت های اشتغال استان خوزستان به نفع دیگر استانهای دیگر کشور مصادره شده چون کسی خوزستانی ها را قابل نمی دانند آن هم مردمی که همیشه در محور مقاومت برای نظام جنگیدند.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس اظهار داشت: از کدام مشکل خوزستان باید گفت؛ عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت حق آلایندگی به مؤدیان مالیاتی در تهران، بیکاری، حقوق معوق کارکنان شهرداری و آبفا، زیرساخت های ضعیف، نبود آسفالت مناسب و آب و فاضلاب ضعیف واقعاً نمی دانم از کجا بگویم.
وی ضمن اشاره به این که بازدید هوایی از هورالعظیم دردی را دوا نمی کند، افزود: اکولوژی و طبیعت هورالعظیم شکسته شده و سوءمدیریت در منابع آبی خوزستان اصلی ترین دلیل بروز مشکلات اخیر است.
ساعدی اظهار داشت: اکنون بیش از ۸۶۰ میلیون مترمکعب در بالادست حوضه کرخه آب موجود است و اگر روزانه هشت میلیون مترمکعب آب رهاسازی شود تا چهار ماه می توان هور را زنده نگه داشت ولی این کار انجام نشد.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس اظهار نمود: جرم مردم چیست که کشاورزی، ماهیگیری و معیشت آنها را گرفتید؟ گاومیش هایشان تلف شد؛ چنین حضوری آن هم دیرهنگام بطور قطع توهین به شعور مردم خوزستان است.
وی با طرح این سوال که وزیر نیرو چرا با مسئولان خاطی برخورد و یا کسی را مواخذه نکرد، افزود: بار امنیت خوزستان و نظام جمهوری اسلامی ایران با سوءمدیریت ها خیلی سنگین شد و برای دشمنان خوراک تهیه و بسترها را برای اغتشاشات آنها فراهم کردند.
وی افزود: تا حالا هیچ خسارتی برای بحران پرداخت نشده و اگر مسئولان ادعای پرداخت خسارت دارند لطفاً آدرس آنرا به ما نمایندگان هم بدهند.
ساعدی ضمن اشاره به این که تالاب ۸۵ درصد زنده نیست و این درصد به ۶۰ نیز نمی رسد، اظهار داشت: گاومیش ها امکان پرورش را در استخر ندارند و حیات آنها مثل ماهی به آب وابسته است؛ بدین سبب هنگامی که آب در هورالعظیم جریان نداشته باشد، اکسیژن از بین می رود و بازدیدهای هوایی میزان واقعی آب در هور را نشان نمی دهد.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس با گلایه از این که دردهای مردم استان خوزستان زیاد است، اظهار داشت: انتقال آب ضد بشریت و بر خلاف حیات مردم است و بطور قطع جلگه خوزستان را به نابودی می کشاند.
وی خاطرنشان کرد: چرا صنایع آب بر مانند پتروشیمی و فولاد را در استانهای کویری راه اندازی کردید که حالا در تامین منابع آبی آن بمانید؟ این انتقال آب به قیمت از بین بردن زندگی پنج میلیون نفر جمعیت خوزستان اصلاً درست نیست.

1400/05/03
23:11:56
0.0 از 5
1487
تگهای خبر: بازدید , دولت , طرح , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام