مجلس ایران دات كام
عزیزی:

پروژه جاسك فرصت خوبی برای انتقال ظرفیت های نفتی ایران را فراهم می آورد

پروژه جاسك فرصت خوبی برای انتقال ظرفیت های نفتی ایران را فراهم می آورد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پروژه جاسک را فرصت خوبی برای انتقال ظرفیت های نفتی ایران و کم کردن برخی محدودیت ها دانست که دشمنان به دنبال آن بودند.


ابراهیم عزیزی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان و اجرای طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک اظهار داشت: ایران دارای موقعیت ژئوپلیتیک و جغرافیای منحصربه فردی است. از یک تنگه حیاتی برخوردار می باشد و برپایه آخرین یافته ها از ۱۴ نقطه استراتژیک در دنیا دو نقطه آن در ایران اسلامی است که شامل تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی و دریای عمان و خلیج فارس می شود. این ها فرصت های بی نظیری برای جمهوری اسلامی فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: وجود ذخایر غنی و تمدن کهن و باسابقه و نیروی انسانی مستعد و توانمند از دیگر ظرفیت های جمهوری اسلامی است که متأسفانه از گذشته تابحال به خوبی از این ظرفیت ها در جهت منافع ملی استفاده نشده است. یکی از این فرصت های خوب دریای عمان بوده که می تواند زمینه ارتباط با آب های آزاد را فراهم نموده و فرصت خوبی برای توسعه صادرات نفتی باشد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: پروژه جاسک از زمان دولت نهم شروع شد. از همان دوران عملیات واگذاری زمین و فعالیتهای اولیه انجام شد و الان به بهره برداری رسیده است. این پروژه فرصت خوبی برای انتقال ظرفیت های نفتی ایران و کم کردن برخی محدودیت های دشمنان بوده که به دنبال آن هستند.
عزیزی افزود: لازم است دولت تلاش کند تا هر چه سریع تر بندر شهید بهشتی در چابهار را هم به بهره برداری رسانده که فرصت خوبی در حوزه اقتصادی برای جمهوری اسلامی است. اساس وجود ساحلی بالغ بر ۲۰۰۰ کیلومتر فرصتی استثنایی برای ایران به شمار می آید.
وی توضیح داد: یکی از بحث های جدی آن است که دولت آینده استانهای دارای ظرفیت های خوب و صنایع بزرگ را به دریا نزدیک کند. این تصمیمی شجاعانه در دولت آینده است که زمینه حضور استانهای با استعداد و ظرفیت در ساحل دریای عمان و خلیج فارس و دریای خزر را فراهم آورد و صنایع بزرگ را به ساحل منتقل خواهد نمود.
این نماینده مجلس در انتها اظهار داشت که لازم است دولت آینده بحث استفاده از آب شیرین کن ها برای رفع کم آبی را هم در برنامه اش داشته باشد. اقدامی که در کشورهای همسایه برای تأمین آب آشامیدنی انجام می شود و ما تابحال گامی در این راستا بر نداشته ایم.
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، فرایند رسمی بارگیری و صادرات اولین محموله نفت خام از پایانه جاسک روز پنجشنبه، (۳۱ تیرماه) با فرمان رئیس جمهوری آغاز و هدف دیرینه متنوع سازی مبادی صادرات نفت کشور محقق شد. اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با حدود ۲ میلیارد دلار اعتبار مصوب با هدف ایجاد ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و ذخیره سازی و صادرات آن از راه پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال زایی در سواحل مکران اجرا می شود که تابحال ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت (در روز) بوجود آمده است و این ظرفیت به تدریج و در آینده ای نزدیک به روزانه یک میلیون بشکه می رسد.
منبع:

1400/05/03
13:15:24
0.0 از 5
3767
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳