مجلس ایران دات كام
یوسفی :

قصور دولت در تأمین بودجه آب آشامیدنی خوزستان

قصور دولت در تأمین بودجه آب آشامیدنی خوزستان

عضو هیئت رئیسه مجلس با تکیه بر اجرای راهکارهای کوتاه و دراز مدت حل مشکل آب در خوزستان اظهار داشت: دولت با نگاه بخشی نگرانه، باعث ایجاد آشوب در کشور شده است و مردم به عدالت رئیسی امید بسته اند.مجتبی یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مردم استان خوزستان همواره ولایتمدار و حافظ منافع ملت ایران بوده اند، اظهار داشت: مردم استان خوزستان به علت جنگ تحمیلی، کانون توجه ملت ایران بودند. در ۴۰ روز اول جنگ، اقوام لر، عرب و عشایر از خوزستان دفاع کردند اما بعد از آن، همه ملت ایران در خوزستان حضور بهم رساندند و خون آنها در خوزستان ریخته شد. خوزستان تابلوی رنگارنگی از خون شهدا و جانبازان از کل ایران است.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکل کم آبی در خوزستان و خیلی از استان ها به علت نگاه بخشی دولتمردان به وجود آمده است، اظهار داشت: در استانهای فارس، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، جنوب کرمان، چهارمحال و بختیاری مشکل کم آبی وجود دارد، که به معیشت دامداران و کشاورزان لطمه وارد کرده است.
مردم به عدالت دولت رئیسی دل بسته اند
وی عنوان کرد: این دولت با نگاه لیبرال و بخشی نگرانه، مردم را نگران کرده و باعث آشوب در کشور شده اما انتظار ما از دولت منتخب و آقای رئیسی که مردم به عدالت وی امید بسته اند، این است که از نگاه بخشی فاصله بگیرند. راهکارهای کوتاه مدت و طولانی مدت حل مشکل آب مشخص است.
قالیباف فراتر از یک رئیس قوه برای حل مشکلات مردم خوزستان تلاش کرد
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از اقدامات رئیس مجلس برای حل مشکل آب در خوزستان اظهار داشت: انصافاً قالیباف فراتر از یک رئیس قوه حتی با معاون وزیر هم برای حل مشکل خوزستان تماس گرفت.
یوسفی افزود: در کوتاه مدت باید آزادسازی آب از سدها ادامه پیدا کند. علاوه بر این، خسارت کشاورزان و دامدارانی که معیشت آنها به خطر افتاده، جبران شود.
وی تاکید کرد: پروژه های حوزه آب و فاضلاب زمان بر هستند. از یک سال قبل تذکراتی را در حوزه آب و برق به استان خوزستان دادیم اما دولت توجه نکرد و وزارت نیرو مقصر بود اما اعتبارات این وزارت خانه برای حل مشکلات آب آشامیدنی هم تأمین نشد. بنده سال جاری عضو کمیسیون تلفیق بودم و پیشنهادی دادم در خصوص این که ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار به تأمین آب آشامیدنی در روستاها و شهرهایی که دارای تنش آبی هستند، اختصاص پیدا کند، این پیشنهاد تصویب گردید اما تا امروز این اعتبار اختصاص نیافته است.
اعتبار ۱۱ هزار میلیاردی وزارت نیرو برای تأمین آب آشامیدنی شهری و روستا تأمین نشده است
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید از اقدامات شعاری و هیجانی فاصله گرفت، اظهار داشت: در جلسه ای با حضور وزرای نیرو، اقتصاد و رئیس خزانه داری کل کشور، این مورد را مورد بررسی قرار دادیم. متأسفانه نوبخت و روحانی اهمیتی به موضوعات اساسی مردم در این هشت سال قائل نشدند و هنوز حتی یک ریال از ۱۱ هزار میلیارد تومان برای تأمین آب آشامیدنی در اختیار وزارت نیرو قرار نگرفته است ازاین رو نمی توان از وزارت نیرو هم انتظاری داشت.
یوسفی افزود: از طرفی، پروژه های چند هزار میلیاردی انتقال آب تأمین اعتبار شده است. این همه برای مذاکرات هزینه کردند اما آبی برای مردم گرم نشد به جای آن بهتر بود برای تأمین آب مردم سرمایه گذاری می کردند.
دولت علاقمند به ایجاد تنش در کشور است
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به نظر می آید این دولت علاقمند به ایجاد تنش در کشور است، اظهار داشت: نیروهای عملیاتی شرکت نفت که در دمای ۶۰ درجه در عسلویه و بوشهر روی دکل های حفاری کار می کنند، پرستارانی که در بیمارستان ها به بیماران کرونایی خدمات می دهند، خلبان هایی که جان خویش را به خطر می اندازند و در شرایط تحریم اجازه نمی دهند پروازها کنسل شود، تکنیسین هایی که با دست خالی در ۴۰ سال تحریم این هواپیماها را سرپا نگه داشته و ملوانی که تحریم ها را دور زده و نفت را به فروش می رساند، همه اینها روی هم رفته ۲۰ الی ۳۰ هزار نفر هستند. همه ملت ایران راضی هستند که به آنها حقوق های خوبی پرداخت گردد چونکه این افراد از جان خود گذشتند.
وی ضمن اشاره به لغو قانون در ارتباط با افزایش حقوق ها از جانب برخی نمایندگان مجلس اظهار داشت: ما هم معتقد هستیم که نباید حقوق مدیران نجومی بگیر در ستاد و وزارت خانه ها افزایش یابد و اما نباید عجولانه و خلق الساعه به موضوعات نگاه کرد؛ باید این قانون اجرایی می شد و بین افرادی که کارهای عملیاتی و افرادی که کارهای ستادی دارند، تفکیک قائل می شدیم. متأسفانه با تصمیم عجولانه برخی همکاران در مجلس، کل قانون لغو شد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متأسفانه امروز افرادی که در ستاد حضور دارند، نیروهای عملیاتی را جلو انداخته اند و ناآرامی هایی را در مناطق نفت خیز بوجود آورده اند؛ آنها به دنبال افزایش حقوق خود هستند و دلشان به حال نیروهای عملیاتی که در شرایط سخت کار می کنند، نسوخته است.
در شرایط هیجانی، مشکل مردم حل نمی شود
یوسفی عنوان کرد: مردم منتظر اقدامات کوتاه مدت، بلندمدت و عملی دولت هستند. در شرایط هیجانی، مشکل مردم حل نمی گردد.
وی افزود: من نگران آب گرفتگی اهواز، ماهشهر، بندر امام (ره)، آبادان و خرمشهر هستم. هشت ماه است می دَوَم که قرارداد ۱۷۵۰ میلیاردی بین وزارت نیرو، قرارگاه خاتم و سازمان برنامه و بودجه منعقد شود اما هنوز برای حل مشکلات فاضلاب و آب گرفتگی استان کاری انجام نشده است.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چندین ماه است که کارمندان آب و فاضلاب اهواز، نیروهای شرکتی، آبدارها و نیروهای آب و فاضلاب روستایی، حقوق و دستمزدی دریافت نکرده اند؛ این افراد با چه انگیزه ای کار کنند؟ وعده وعید به درد نمی خورد، باید اقدام عملی صورت گیرد.
یوسفی تاکید کرد: بهتر است برای حل مشکل آب و فاضلاب اهواز قبل از پاییز فکری نماییم تا بیشتر از این به معیشت مردم خسارت وارد نشود. اشک تمساح ریختن به درد مردم نمی خورد.
وی با تاکید بر ضرورت تجدیدنظر در پروژه های انتقال آب اظهار داشت: چرا عده ای تلاش دارند تا مردم را همواره در نگرانی نگه دارند؟ مسؤلان اجرایی با ناکارآمدی خود باعث نگرانی مردم شده اند. هنوز غرامت سیل ۹۸ به کشاورزان پرداخت نشده، دام و محصول همان کشاورز در خشکسالی از بین رفت.

1400/05/02
22:33:00
0.0 از 5
3959
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تصویب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام