مجلس ایران دات كام
موسوی:

باید اجازه داد طرح های انتقال آب مسیر مطالعات كارشناسی را طی نماید

باید اجازه داد طرح های انتقال آب مسیر مطالعات كارشناسی را طی نماید

مجلس ایران دات كام: نایب رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اصرار كرد كه طرح های انتقال آب باید مسیر علمی و كارشناسی را طی كرده و با دلیلهای كارشناسی در مورد آنها تصمیم گیری شود.


سید ابوالفضل موسوی بیوكی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به طرح سوژه انتقال آب از دریای خزر به فلات مركزی، بیان كرد: ایران یك كشور كم آب است و برای ادامه حیات باید با تدبیر در تامین آب كشور گام برداریم. آب را می توان از سه طریق در كشور انتقال داد. یكی انتقال بین حوزه ای است كه در این حالت از یك استان به استان دیگر آب فرستاده می شود.
ایشان سپس اظهار نمود: حالت دوم انتقال از آب های آزاد یعنی دریای عمان و دریای خلیج فارس به استان ها است. برمبنای مطالعات انجام شده انتقال آب از دریای عمان به لحاظ زیست محیطی مشكلی ندارد. اما برمبنای مطالعات انجام شده غلظت آلودگی و شوری آب دریای خلیج فارس بالا بوده و برای انتقال آب چندان مناسب نمی باشد.
نماینده مردم یزد در مجلس اشاره كرد: برمبنای مطالعات انتقال آب از دریای خلیج فارس مشكلات زیست محیطی دارد و به صرفه نیست به فلات مركزی انتقال داده شود. حالت سوم نیز انتقال آب از دریاچه خزر كه یك دریاچه بسته شمرده می شود به استان هاست.
ایشان سپس اشاره كرد: از نظر بنده برداشت آب از دریای خزر بلامانع است اما قبل از هر اقدامی باید در این زمینه مطالعات كارشناسی صورت گیرد و سپس در این راستا گام برداشت. برمبنای آمار بالای چهار میلیارد متر مكعب آب جاری وارد دریای خزر شده و برداشت مقدار معینی آب از آن به نظر نمی رسد كه مشكل ساز باشد.
وی ادامه داد: امروز این سوال مطرح است كه آیا امكان برداشت آب از دریای خزر وجود دارد یا نه؟ باید اجازه داد با انجام مطالعات كارشناسی به این پرسش پاسخ داده شود. این سوال باید بطور كارشناسی و از همه جوانب بررسی شود. اگر هم پاسخ این سوال مثبت باشد ابتدا باید آب استان های شمالی تامین گردد و اگر به صرفه بود به سایر استان ها نیز انتقال داده شود. اینكه كلا اجازه بررسی كارشناسی این مساله را ندهیم، غیر منطقی است.1398/08/10
14:05:56
5.0 از 5
10776
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲