مجلس ایران دات كام
نبویان در گفتگوی تفصیلی با مجلس ایران دات كام:

برجام، تولید برق هسته ای راتعطیل كرد

برجام، تولید برق هسته ای راتعطیل كرد

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق قانون، باید 20 هزار مگاوات برق هسته ای تولید کنیم که دولت روحانی با پذیرش برجام، کاملاً این پروژه را متوقف کرد.حجت الاسلام سید محمود نبویان در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر، در سالگرد انعقاد برجام و با انتقاد از اجرای یک جانبه توافق هسته ای از طرف ایران، اظهار داشت: شش سال است که توافق خسارت بار برجام به ما تحمیل شده است و نه فقط هیچیک از تحریم های ما لغو نشده، بلکه تعداد تحریم های ایران که زمان اوباما ۷۰۰ مورد بود، به ۱۶۰۰ مورد بالا رفته است.
وی گفت: ایران مانند کشورهای دیگر نیازمند برق هسته ای است و مطابق با قانون، باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای تولید نماییم که دولت روحانی با پذیرش برجام، کاملاً این پروژه را متوقف کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت لغو کامل تحریم ها، اشاره کرد: باید همه تحریم ها به هر بهانه ای رفع گردد و لغو قسمتی از تحریم ها هیچ سودی برای ما ندارد.
نایب رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس با تعجیل در مذاکرات هسته ای کاملاً مخالف است، اشاره کرد: راستی آزمایی رفع تحریم ها فرآیندی زمانبر است اما آمریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی واقعی آن نشده است.
نبویان به دولت سیزدهم سفارش می کند که تعهدات برجامی ایران را متوقف نماید و در این زمینه، می گوید: منافع ملت ایران با اجرای یک طرفه برجام درحال نابود شدن است و دولت رئیسی باید ۹۰ درصد به توان داخلی خودمان متکی باشد و فقط ۱۰ درصد از تمرکز خودرا روی مذاکرات برجام بگذارد.
مشروح این گفتگو به شرح زیر است:
شش سال از انعقاد توافق برجام گذشت اما هنوز تحریم های ایران سر جای خودش باقی است. چقدر ضرورت دارد که کل تحریم های ایران لغو شود؟
برجام سندی یکجانبه است و از ابتدا با بی دقتی تیم مذاکره کننده کشورمان منعقد شد. در برجام، یک سری وظایف و تعهدات به ایران تحمیل شد اما الزامی برای طرف مقابل جهت تعهد به مفاد برجام در نظر گرفته نشد. این در شرایطی است که از روز اول به تیم مذاکره کننده کشورمان تذکرات لازم داده شد که مصالح و منافع ملی را در مذاکرات مورد توجه قرار دهند. طرف مقابل به ظاهر متعهد شد که تحریم های ایران را برمی دارد اما این کار را در عمل انجام ندادند. متأسفانه دنیا بر مدار قانون نمی چرخد و دیدیم آمریکا به آسانی از برجام خارج شد اما آب هم از آب تکان نخورد و هیچ مشکلی پیش نیامد.
۶ سال است که برجام را بصورت یکجانبه اجرا می نماییم در صورتیکه باید برجام را گام به گام اجرا می کردیم
در شرایطی که دو طرف تعهد می دهند، ما نباید ابتدا کل تعهدات مان را انجام می دادیم و باید اول آنها تعهداتشان برای لغو تحریم ها را عملیاتی می کردند و در صورت حسن نیتشان، ما هم برمبنای عملکرد آنان، به تعهدات برجامی خود عمل می کردیم. متأسفانه عدم دقت مذاکره کنندگان ما و بی توجهی آنان از روند جهانی موجب شد که قرارداد خسارت بار برجام منعقد شود. تیم مذاکره کننده ما به این مسئله توجه نکردند که در دنیا چه می گذرد و حداقل کاری که باید انجام می شد، آن بود که باید برجام را گام به گام اجرا می کردیم.
به هر صورت، ما بصورت یک جانبه به کل تعهداتمان در برجام عمل کردیم و شش سال است که این توافق خسارت بار به ما تحمیل شده است و طرف مقابل، نه فقط هیچیک از تحریم های ما را برنداشته است، بلکه روز به روز هم به تحریم های ایران اضافه می کند. طبق گفته سید عباس عراقچی، در دوران اوباما نزدیک به ۷۰۰ تحریم مقابل ایران وجود داشت که ترامپ به تحریم های ایران اضافه کرد و الان در مجموع ۱۶۰۰ تحریم مقابل ایران وجود دارد.
تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در مجلس، چه تأثیری در روند مذاکرات هسته ای گذاشته است؟
مجلس شورای اسلامی برای دفاع از حقوق ملت ایران، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به تصویب رساند و تاکید نمایندگان این است که جاده یک طرفه برجام باید بسته شود. حرف ما این است که چرا ملت ایران باید همیشه خسارت ببینند اما غربی ها هیچیک از تحریم های ایران را برندارند و حتی بر تعداد تحریم های ما بیفزایند.
دولت روحانی با پذیرش برجام پروژه تولید برق هسته ای را متوقف کرد
ایران مانند کشورهای دیگر نیازمند برق هسته ای است اما الان ما گرفتار قطعی برق هستیم و مطابق با قانون باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای تولید نماییم که دولت روحانی با پذیرش برجام، کاملاً این پروژه را متوقف کرد. ما به جهت اینکه یک راکتور تولید برق هزار مگاواتی بوشهر را راه بیندازیم، نیازمند ۳۰ تن مواد غنی شده هستیم. قبل از آنکه دولت روحانی روی کار بیاید، ۱۱ تن مواد غنی شده تولید کردیم و به دنبال آن بودیم که این تولیدات را به ۳۰ تن برسانیم. اما متأسفانه این دولت به غربی ها تعهد داد که ۱۱ تن ذخایر غنی شده را نگه ندارند و آنرا به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش دهند.
چندین ماه است که مذاکرات وین در حال انجام می باشد. ارزیابی شما از این مذاکرات چیست؟
تاکنون این مذاکرات هیچ نتیجه ای نداشته است و در همان ابتدا به عراقچی گفتم که حضور شما در مذاکرات هیچ معنایی ندارد و نتیجه ای نمی گیریم. البته دولتمردان ما می گفتند بایدن دموکرات است و از ترامپ بهتر است، اما الان نزدیک به شش ماه است که رییس جمهور آمریکا شده و تحریم های ایران سر جای خودش باقی مانده است. ترامپ ایران را از نظر دارویی هم تحریم کرد و افرادی که می گفتند بایدن از ترامپ بهتر است، پاسخ دهند که چرا بایدن در این شش ماه حداقل تحریم های دارویی ایران را برنداشته است؟ نکته مهم دیگر آنست که تعدادی از تحریم های آمریکا با دستور اجرائی رؤسای جمهور این کشور و برخی دیگر با مصوبه کنگره آمریکا مقابل ایران اعمال شده است. بایدن اگر از ترامپ بهتر است، می تواند دستور لغو تحریم هایی را که به دستور رؤسای جمهور آمریکا مقابل ایران اعمال شده است، بدهد. این مسئله نشان میدهد دولتمردان ما خصوصاً تیم مذاکره کننده کشورمان، جهان و آمریکا را به خوبی نمی شناسند، در صورتیکه تعدادی از آنان سال ها در آمریکا و کشورهای غربی زندگی کردند. این افراد هنوز هم خیال می کنند دموکرات ها بهتر از جمهوری خواهان هستند که خیال باطلی است.
تاکنون خروجی مذاکرات وین چه بوده است؟
تا جایی که بنده اطلاع دارم، طرف مقابل می گوید قانون تحریم های ایران را برنمی دارد. برای مثال قانونی تحت عنوان «قانون کاتسا» وجود دارد و به تصویب کنگره آمریکا رسیده است و آمریکا در این مذاکرات می گوید فقط تحریم های هسته ای ایران را برمی دارد اما کاتسا که شدیدترین قوانین تحریمی آمریکا مقابل ملت ایران است، برداشته نمی گردد. در حقیقت، تحریم کاتسا مادر همه تحریم هاست و باید کامل لغو شود. در تحریم کاتسا همه بانک ها و دیگر مجموعه ها به بهانه حقوق بشر، موشکی و مسائل منطقه مشمول تحریم شدند و هیچ ربطی به مسائل هسته ای ندارد. دایره وسعت تحریم های کاتسا به اندازه ای است که اگر یک بانک یا شرکت از خارج از ایران با جمهوری اسلامی ایران رابطه داشته باشد، آمریکا آن شرکت را تحریم می کند و علاوه بر این، تمام شرکت هایی را هم که با آن شرکت خارجی در ارتباط باشند، تحریم می کند.
آمریکا اراده ای برای لغو تحریم کاتسا که شدیدترین قوانین تحریمی مقابل ایران است، ندارد
با وجود این، آمریکا اعلام نموده است که تحریم کاتسا را برنمی دارد و فقط تعدادی از افراد و اشخاصی را که مطابق با این قانون تحریم شدند، از تحریم خارج می کند. اگر می خواهیم تحریم ها برداشته شود، باید قانون هایی هم که برای تحریم ایران به تصویب رسیده است، لغو شود و این مساله دست مقامات آمریکاست. آنان هم می توانند دستورات اجرائی رؤسای جمهور آمریکا و هم مصوبات کنگره آمریکا درباره تحریم ایران را لغو کنند اما اراده ای برای این کار ندارند.
نکته بعدی این است که آنان گفته اند تحریم های ایران را بصورت بخشی برمی دارند و قانون هایی که برای تحریم این بخش ها تصویب کرده اند، حذف نمی گردد. به این معنا که برای مثال صنعت فولاد، پتروشیمی، کشتیرانی و نفت را از ذیل تحریم ها برمی دارند اما تا زمانی که قوانین تحریمی باقی باشد، لغو کامل تحریم ها عملیاتی نمی گردد و آنان می توانند مجموعه های دیگر ایران را ذیل تحریم قرار دهند.
از سوی دیگر تحریم ها چند لایه هستند. به این معنا که آمریکا ممکنست بگوید تحریم نفت را برمی دارد. در این شرایط، ما می توانیم نفت خودرا به فروش برسانیم اما سوال این است که آیا پول حاصل از فروش نفت را هم می توانیم به کشورمان بیاوریم یا خیر. آمریکایی ها در این شرایط ممکنست بگویند ما نگفتیم تحریم های بانکی را برمی داریم و حرف مان این بود که فقط تحریم نفتی را لغو می نماییم. در حقیقت، زمانی که نفت را بفروشیم اما پول آن به کشور بازنگردد، فروش نفت چه سودی برای ما دارد؟ حتما باید تحریم های بانکی ایران برداشته شود چونکه یک تحریم با ۲۰ تحریم دیگر ارتباط پیدا می کند.
یکی دیگر از بحث های مهم دراین زمینه آنست که لغو تحریم ها باید راستی آزمایی شود. دولت می گوید راستی آزمایی زمانبر نیست. آیا این مساله درست است؟
تاکید نمایندگان مجلس این است که باید لغو تحریم ها راستی آزمایی شود چونکه در برجام هم روی کاغذ نوشته شده که تحریم های ایران باید لغو شود اما آیا این مساله عملیاتی شد؟ آنان یک دفعه به ما تعهد کاغذی دادند و در برجام متعهد شدند که تحریم های ایران را بردارند اما این کار را در عمل انجام ندادند. بدین سبب راستی آزمایی لغو تحریم ها امری ضروری می باشد.
راستی آزمایی رفع تحریم ها فرآیندی زمانبر است اما آمریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی واقعی آن نشده است
از سوی دیگر، اگر تحریم چرخه دلار برداشته نشود، هیچ تأثیری ندارد و در حقیقت زمانی که شما تجارت کنید اما نتوانید پول حاصل از آنرا وارد کشور کنید، فایده ای ندارد. اگر مقرر است تحریم های بانکی برداشته شود، ما باید بتوانیم پول حاصل از صادرات را به کشور بیاوریم و باید سوئیفت آزاد شود. یک تاجر برای آنکه تجارت خودرا انجام دهد، حداقل شش ماه این پروسه طول می کشد. پس اگر تحریم ها برداشته می شود، تجار ما حداقل باید شش ماه تا یک سال ثمره لغو تحریم ها را ببینند و بتوانند بدون هیچ مانعی واردات و صادرات کنند. پس راستی آزمایی فرآیندی زمانبر است و چند ماه طول می کشد اما آمریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی واقعی آن نشده است.
سیاست قطعی ایران، لغو کامل تحریم هاست اما آمریکایی ها می گویند که فقط قسمتی از تحریم های ما را برمی دارند. آیا لغو قسمتی از تحریم ها فایده ای دارد؟
تحریم ها به بهانه های مختلف مقابل ایران تحمیل شد و سیاست قطعی ما این است که تحریم های ایران به هر بهانه ای باید بصورت کامل لغو شود. اگر آنان فقط تحریم های هسته ای ایران را بردارند، فایده ای ندارد. برای مثال اگر آنان صنعت فولاد را از تحریم به علت مسائل هسته ای خارج کنند، یک ماه بعد ممکنست صنعت فولاد را ذیل تحریم های موشکی ببرند. آمریکایی ها اعلام نمودند که فقط تحریم های هسته ای ایران را برمی دارند که فایده ای ندارد چونکه آنان می توانند پس از لغو تحریم های هسته ای، از سایر بهانه ها برای تحریم ایران و فشار وارد کردن به کشورمان استفاده کنند. از طرف دیگر، بانک مرکزی ذیل تحریم های هسته ای بود که ترامپ آنرا ذیل تحریم های تروریستی برد. بر این اساس، اگر آنان فقط تحریم های هسته ای ایران را بردارند، سودی برای ما ندارد و سایر تحریم ها سر جای خودش باقی می ماند. اگر می خواهیم تحریم ها برداشته شود، باید همه تحریم ها به هر بهانه ای برداشته شود. برای ما مهم این است که همه تحریم های ایران لغو شود و لغو قسمتی از تحریم ها هیچ ارزشی ندارد.
روحانی و تعدادی از دولتمردان این روزها عجله زیادی برای به نتیجه رساندن مذاکرات دارند. آیا با وجود بدعهدی غربی ها، تعجیل در اتمام مذاکرات وین نتیجه ای برای ما در پی خواهد داشت؟
متأسفانه تعدادی از مقامات دولت می خواهند تا اختتام کار این دولت مذاکرات را به پایان برسانند که کار درستی نیست. روحانی، ظریف و عراقچی باید پاسخ دهند که با وجود این که طرف مقابل بدعهدی می کند و به دنبال لغو کامل تحریم های ایران نیست، چرا تا این حد اصرار دارند تا مذاکرات در این دولت به سرانجام برسد؟
اخیراً کمیته تطبیق برجام تشکیل شده است که وحید جلال زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و عبدالرضا مصری، نایب رییس مجلس هم در این کمیته حضور دارند. بنده با این دو نماینده صحبت کردم و آنان گفتند که به طور معمول درباره مباحث مختلف پیرامون مذاکرات و توافق هسته ای رأی گیری می شود که ما چندین بار مخالفت خودرا درباره مباحث مطروحه اعلام کردیم اما اکثریت اعضای این کمیته افرادی نزدیک به دولت همچون علی اکبر صالحی، سید عباس عراقچی و علی شمخانی هستند و در نهایت هم به طور معمول نظرات آنان درباره مذاکرات هسته ای به تصویب می رسد.
مجلس با تعجیل در مذاکرات هسته ای کاملاً مخالف است و اجازه نمی دهد که علاوه بر برجام، خسارت دیگری به کشورمان تحمیل شود
دولتمردان بدانند که مجلس با تعجیل در مذاکرات هسته ای کاملاً مخالف است و اجازه نمی دهد که علاوه بر برجام، یک خسارت دیگری به کشورمان تحمیل شود. درخواست ما از روحانی و ظریف که عجله زیادی برای به سرانجام رساندن مذاکرات در این دولت دارند، این است که صادقانه به مردم بگویند آیا تحریم های ایران بصورت کامل برداشته می شود یا این که طرف مقابل فقط روی کاغذ چند تحریم ایران را برمی دارد؟ قوانین تحریم ایران، دستورات اجرائی رؤسای جمهور آمریکا برای تحریم ایران و تحریم های بانکی کشورمان باید برداشته شود تا خیال ما از جهت رفع کامل تحریم ها راحت شود. در صورتیکه تحریم های بانکی برداشته نشود و حاصل توافق جدید با غربی ها این باشد که برق هسته ای تولید نکنیم و از سانتریفیوژهای نسل جدید استفاده نشود، فایده ای برای ما ندارد.
دولت سیزدهم باید چه نگاهی نسبت به برجام و گفتگو با ۱+۴ داشته باشد تا سریع تر بتوان به نتیجه رسید؟
طرف های مقابل ما در برجام، شرط و شروط زیادی را برای کشورمان گذاشتند و خیلی از حقوق مسلم را از ما گرفتند. برای مثال، تولید برق هسته ای حق ماست و نباید برای تولید آن از غربی ها اجازه بگیریم. دولت آینده باید کاری کند که ما این حقوق را مجدداً به دست بیاوریم.
دولت سیزدهم باید تعهدات برجامی ایران را متوقف نماید و جلوی خسارت های حاصل از برجام را بگیرد
فلسفه انجام مذاکرات برای رفع تحریم ها بود و اگر تحریم ها برداشته می شود، ما باید با طرف مقابل توافق نماییم اما در غیر این صورت، ما باید مطابق با برجام عمل نماییم. برمبنای مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، اگر یک طرف تعهدات خودرا انجام دهد اما طرف مقابل انجام ندهد، این امر به منزله توقف جزئی یا کلی برجام است. دولت سیزدهم باید تعهدات برجامی ایران را متوقف نماید، چونکه منافع ملت ایران با اجرای یک طرفه برجام درحال نابود شدن است و باید جلوی خسارت های حاصل از برجام گرفته شود.
برجام فایده ای برای ما نداشته است و هم تحریم های ایران سر جای خودش باقی مانده و هم منافع هسته ای ما درحال نابود شدن است. دولت آینده باید منافع ملت ایران را در مذاکرات در نظر گیرد. اگر تحریم ها برداشته می شود، با منطق و محکم پیش بروند. انجام مذاکره هسته ای هیچ مشکلی ندارد و درِ ایران به سمت مذاکرات باز است اما نباید دولت آینده منتظر بماند و چشم به آمریکایی ها بدوزد تا ببیند طرف مقابل چه اقدامی انجام دهد.
مذاکرات هسته ای، جز خسارت عایدی دیگری برای مردم نداشته است و نباید معطل مذاکرات بمانیم
دولت روحانی تمام فکر و ذکرش این بود که طرف مقابل باید مشکلات ما را حل کند و مدام حرف از مذاکره می زدند و رفع مشکلات را به مذاکرات و توافق با غربی ها گره می زدند اما دولت آینده باید به توان داخلی خودمان توجه کند. دولت سیزدهم باید ۹۰ درصد به توان داخلی خودمان متکی باشد و فقط ۱۰ درصد از تمرکز خودرا روی مذاکرات برجام بگذارد. اگر قرار بر این است که تحریم ها برداشته شود، باید همه تحریم ها لغو شود. اما اگر مقرر است طرف های مقابل بازی درآورند، نباید معطل آنان بمانیم و باید به سمت منافعی که در بخش هسته ای داریم، بازگردیم. دولت روحانی همه خسارت ها را با امضای برجام بر ملت ایران تحمیل کرد و بانی وضعیت موجود است. مذاکرات هسته ای، جز خسارت عایدی دیگری برای مردم نداشته است و تا زمانی که دولت روحانی پای کار است، این خسارت ها هم باقی می ماند.

1400/04/23
18:05:32
0.0 از 5
3774
تگهای خبر: تصویب , حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲