مجلس ایران دات كام

گلایه های نمایندگان به وزیر نیرو درباره قطعی برق

گلایه های نمایندگان به وزیر نیرو درباره قطعی برق

مجلس ایران دات کام: اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اطلاع رسانی دقیق از زمان خاموشی ها و همین طور توزیع عادلانه برق و توجه به وضعیت استانهای جنوبی در مدیریت خاموشی ها تاکید نمودند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بامداد امروز جلسه ای با حضور وزیر نیرو، نایب رییس مجلس و معاونان وزیر نیرو به منظور بررسی علل خاموشی های اخیر و اطلاع رسانی تصمیمات به منظور مدیریت خاموشی ها برگزار کرد. در این نشست بعد از استماع توضیحات وزیر، نمایندگان هم به عرضه ی پیشنهاداتی به منظور مدیریت وضع موجود پرداختند.
احد آزادیخواه در این نشست بیان نمود: واقعا ما روی مواجه شدن با مردم را نداریم. باید قطع برق خانگی در مرحله آخر صورت بگیرد، از طرفی باید زمان دقیق خاموشی ها به مردم اطلاع رسانی شود. مثلا گفته شود در منطقه چهار تهران در چه ساعتی برق قطع می شود. متاسفانه بی برنامگی در قطعی برق هم مردم را با مشکل روبه رو می کند. گاهی به یک استان گفته می شود که شما امروز باید ۲۰۰ مگاوات صرفه جویی کنید و آنها هم برنامه ریزی کرده و به مردم اطلاع می دهند، اما یک دفعه تماس می گیرند و می گویند باید به ۲۷۰ برسانید و کلا برنامه ریزی بهم می ریزد. برنامه ریزی و اعلام دقیق زمان خاموشی حداقل کاری است که میتوان انجام داد.
مجید ناصری نژاد نماینده شادگان در ادامه جلسه خطاب به وزیر نیرو بیان نمود: امروز روز اول خلقت نیست و ما همیشه تابستان را داشته ایم و همیشه هوا گرم بوده است. این چه مدیریت و برنامه ریزی است که وضعیت را به اینجا رسانده است؟ حالا در این بحران ما به اینجا آمده ایم که چه بگوییم؟ اگر مقرر است از فردا وضع بهتر شود چرا امروز نشده است؟ اگر تامل مدیریتی وجود داشت چرا تا هم اکنون اتخاذ نشده است؟ چرا اجازه می دهیم مردم به دین و مذهب و روحانیت فحش دهند؟ اگر هم کاری از دستمان برنمی آید پس چرا در اینجا جمع شده ایم؟ در خوزستان ما با دمای ۶۰ درجه دست و پنچه نرم می نماییم و قطعی برق واقعا غیرقابل تحمل است. حداقل باید قطعی برق در استانهای گرمسیری مثل خوزستان کمتر از سایر نقاط کشور باشد.
مالک شریعتی نیاسر از دیگر اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان نمود: بنده دو شب پیش به صورت سرزده در شرکت توانیر حضور یافتم و به من گفتند هیچ قطعی خارج از برنامه نداشتیم. بنده در همانجا با چند شهروندی که با من تماس گرفته بودند و از قطعی بدون برنامه گلایه داشتند تماس گرفتم و جلوی کارمندان آنجا اعلام کردم که ما قطعی خارج از جدول زمانبندی اعلامی داشتیم. کف انتظار مردم اطلاع رسانی دقیق است. با اطلاع رسانی دقیق حداقل بخشی از مشکلات مردم حل می شود.
وی ادامه داد: عدم افزایش ظرفیت تولید نیروگاه و عدم توجه به ظرفیت انرژی های تجدید پذیر دو عاملی است که ما را به اینجا رسانده است. با این روند ما در زمستان هم با مشکل برق مواجه خواهیم بود. این عدم هماهنگی درون دولت مقرر است چه شود؟ بارها بخش خصوصی اعلام نموده که حاضر به تولید است اما مجوز صادرات خواسته است که به آنها اجازه نداده اید، انحصار در صادرات به چه علت است؟ متاسفانه تمام زحمات مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو با بی تدبیری از بین رفت. سرمایه اجتماعی مردم به سادگی به دست نمی آید.
علیرضا ورناصری نماینده مسجد سلیمان و عضو کمیسیون انرژی در ادامه تصریح کرد: در شرایطی که مردم تحت فشار هستند مهم ترین گلایه آنها از بی برنامگی است. حالا به جای بلند کردن صدا و اعتراض باید به دنبال راهکار برای حل مشکل باشیم. حوزه انرژی ایران یک ابرقدرت است. ایران دارای ظرفیت انرژی های پاک مثل انرژی خورشیدی و بادی است که می تواند تولید قابل توجهی برای کشور داشته باشد، اما آن طور که باید در طول این سال ها به آن توجه نشده است. امروز یک مدیر هنرمند باید چالش را به فرصت تبدیل کند. بعضی از راهکارها نظیر تأمین برق صنایع توسط خودشان یک راهکار کوتاه مدت است که باید دنبال شود، اما در کنار آن راهکارهای دراز مدت نظیر تأمین برق کشور از راه انرژی های پاک باید دنبال شود.
مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: حقیقت این است که مبحث انرژی، پاشنه آشیل نظام مدیریت و برنامه ریزی کشور در آینده است که اگر به درستی مدیریت نشود ما گرفتار چالش های جدی در این عرصه خواهیم شد. بخش زیادی از مشکلات امروز به علت کم کاری های گذشته است. متاسفانه مشکلاتی که در سیاست گذاری توسعه ای و سیاست گذاری قیمتی داشتیم سبب شد تا وضعیت امروز ایجاد شود. امروز هم برای خروج از این شرایط راهی جز مدیریت توزیع نداریم. مردم از شیوه اطلاع رسانی اعتراض دارند. همینطور انتظار داریم وزیر نیرو از نقش ارزهای دیجیتالی بر خاموشی ها توضیح دهند.
سهراب گیلانی از دیگر اعضاء کمیسیون انرژی در ادامه تصریح کرد: برپایه گزارشات، اقداماتی در این عرصه صورت گرفته است که جای تشکر دارد، اما آیا مردم از وضعیت راضی هستند؟ آیا توزیع عادلانه صورت می گیرد؟ مناطق گرمسیری نظیر استانهای جنوبی بطور قطع نیازمند توجه بیشتری هستند. نباید اجازه داد تا نوع مدیریت مسائل در کشور به یک چالش سیاسی و اجتماعی تبدیل گردد. چرا از ابتدا نگاه علمی و کارشناسی به مسائل نداریم. بحث ها باید به صورت کارشناسی و تخصصی دنبال شود. در یک ماه مانده به انتخابات مدیریت خوبی اتخاذ شد چرا آن مدیریت حالا اعمال نمی گردد تا برای مردم هم سوء برداشت ایجاد نشود.
احمد مرادی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده بندرعباس در ادامه بیان نمود: متاسفانه این موضوعی است که باید ماه ها قبل و حتی سال ها قبل در کمیسیون انرژی مورد بحث قرار می گرفت، چرا هیچ تدبیری برای پیشگیری از ایجاد این بحران اتخاذ نشد؟ چرا در طول این سال ها میزان تولید برق افزایش نیافته است؟ چرا از ظرفیت بخش خصوصی استفاده نشده است؟ چقدر در جلسات کمیسیون انرژی بر افزایش ظرفیت نیروگاه ها تاکید شد، حالا مردم در دمای ۶۰ درجه استانهای جنوبی حتی ۱۰ دقیقه نمی توانند قطعی برق را تحمل کنند حالا عرضه ی گزارش چه فایده ای برای مردم دارد.
در ادامه فریدون حسنوند – رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی – بیان نمود: از روزهای قبل و از زمان آغاز این بحران، رئیس مجلس شورای اسلامی شخصا به این مورد ورود کرده و جلساتی را برای پیگیری آن تشکیل داده و به کمیسیون انرژی مأموریت دادند تا به صورت تخصصی این مورد را دنبال کند. امروز بامداد جلسه ای را با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم و در این نشست بر پیگیری وضعیت و عرضه پیشنهادات تاکید گردید. قرار براین شد تا جمع بندی این جلسه در جلسه سران قوا هم عرضه شود.
منبع:

1400/04/17
13:01:49
0.0 از 5
3801
تگهای خبر: انتخابات , پیگیری , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳