مجلس ایران دات كام
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

نمی دانم موضوع سند خودرو چرا اینقدر مهم شده است

نمی دانم موضوع سند خودرو چرا اینقدر مهم شده است

به گزارش مجلس ایران دات کام رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اختلافات مطرح شده درباره تنظیم سند خودرو اظهار داشت: سوال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت دار برای نقل و انتقال خودرو است یا نه.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، ذبیح الله خدائیان در نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه قضائیه ضمن گرامیداشت شهدای هفتم تیر و تسلیت به مناسبت درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس، با اشاره به اقدامات سازمان ثبت در سال قبل اظهار داشت: این سازمان یکی از سازمان های موثر در نظام جمهوری اسلامی است که خدمات مختلفی ارائه می دهد و در سال قبل بیش از ۱۰۵ میلیون خدمت ارائه دادیم که بیش از ۹۹ درصد الکترونیکی بود و مجموع خدمات ما باتوجه به شرایط کرونائی، بیش از ۳۰ درصد نسبت به زمان مشابه رشد داشتیم.

وی اضافه کرد: در مورد املاک و کاداستر که طرح ملی است و در صورت اجرای آن زمینه سواستفاده در مسکن از بین میرود در سال قبل حدود ۵۳ میلیون هکتار ضمن تثبیت سند کاداستری صادر کردیم که عملکرد در سال قبل ۵ برابر ۴۰ سال قبل بوده است و حدود ۶۶ میلیون اراضی در نظام کاداستر تثبیت شده است که قریب به ۳ برابر ۴ دهه گذشته است، ما در سال قبل قراردادی منعقد کردیم که ظرف یک سال از کلیه اراضی کشور عکسبرداری داشته باشیم و هم چنین حدود ۴۰ دستگاه ایستگاه ثابت ماهواره ای خریداری شد.

خدائیان افزود: در سال قبل ۴۱ هزار سند مالکیت کاداستری برای اراضی ملی صادر کردیم که رشد ۷ برابری داشته است و ۱۱۲ هزار سند مالکیت برای موسسات دولتی صادر گردیده است که ۱۴۳ درصد رشد داشته و برای موسسات غیر دولتی ۲۱ هزار سند کاداستری، برای اراضی موقوفه ۲۰ هزار و برای اراضی کشاورزی ۱۴ هزار سند مالکیت کاداستری صادر گردیده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در بخش اجرا نیز در سال قبل ۷۰۳ هزار پرونده اجرائی مختومه شد که رشد ۴.۵ برابری نسبت به زمان مشابه داشته است و وارده پرونده ها به اجرا ۳۰۸ هزار پرونده بوده و قریب به ۴۰۰ هزار پرونده ورودی کاسته شده هم چنین ۳۰ هزار میلیارد تومان توسط واحدهای اجرای ثبت از بانک ها وصول شده است. در سال قبل تمام فرایندهای اجرای پرونده های ما الکترونیکی شد و نیاز به حضور مردم به واحدهای ثبتی نبود.

وی اشاره کرد: در بخش مالکیت معنوی در سال قبل ۳۵۰۰ اختراع ثبت کردیم که ۱۱۴ درصد رشد داشته است هم چنین حدود ۱۹ هزار اظهارنامه طرح صنعتی ثبت شده و ۴۵۰۰ پرونده ای که مورد اعتراض قرار گرفته مورد رسیدگی قرار گرفته است. ما بر طبق آخرین آمار رتبه چهارم را در جهان در ثبت علامت نامه تجاری را داریم. در بخش سردفتران نیز حدود ۱۶۰ مجوز دفترخانه را دادیم و دفاتر اسناد رسمی ۲۱ میلیون سند رسمی صادر کردند و ۸۸ هزار شرکت تجاری نیز ثبت شده که ۲۷ درصد رشد نسبت به زمان مشابه داشته است.

خدائیان بیان کرد: در بخش بازرسی ها و نظارات در سال قبل ۶۰ هزار بازرسی از دفاتر ثبت اسناد رسمی و ۵ هزار بازرسی از واحدهای ثبتی داشتیم که رشد ۱۰۹ درصدی را داشته است. هم چنین در بخش وصول اعتبار در سال قبل ۸۰۰۰ میلیارد تومان وصولی داشتیم که به خزانه واریز شده و نسبت به پارینه ۱۰۵ درصد رشد داشته است. در سال قبل ۴۵ پروژه ساختمانی جدید را شروع و ۱۹ پروژه را افتتاح کردیم. هم چنین نسبت به تجهیز فناوری خودمان اقدام کردیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد در پاسخ به سوالی راجع به آمار ممنوع الخروجی ها که توسط این سازمان ارائه می شود اظهار داشت: کسانی که در واحد اجرای ما تشکیل پرونده می دهند می توانند تقاضای ممنوع الخروجی شخص را داشته باشند و از شروع سال ۹۹، ۲۰ هزار نفر ممنوع الخروج شدند و ۲۴ هزار نفر نیز رفع ممنوع الخروج شدند.

وی در پاسخ به سوالی راجع به برگ سبز اظهار داشت: نمی دانم این مساله چرا اینقدر مهم شده در کشور و نظر من نظر رییس وقت قوه قضائیه است که طی بخشنامه ای در سال ۹۵ ابلاغ نمود که برای ما لازم الاتباع است و اعلام گردید برگ سبزی که نیروی انتظامی بعنوان سند مالکیت خودرو صادر کند، سند مالکیت رسمی محسوب نمی گردد چون در قانون مشخص شده سند رسمی سندی است که در سازمان ثبت یا دفاتر اسناد رسمی به سبب قانون تنظیم می شود، سوال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت دار برای نقل و انتقال خودرو است یا نه، برگ سبز نیروی انتظامی برای تعویض پلاک، تصفیه جرائم خودرو رسمی است اما سند مالکیت خودرو نیست پس سند مالکیت رسمی محسوب نمی گردد نه سند رسمی.
خدائیان در ارتباط با برگ سبز افزود: برگ سبز در حدود صلاحیت نیروی انتظامی سند رسمی است اما سند رسمی مالکیت محسوب نمی گردد. کسانی که مبادرت به نقل و انتقال زیاد ماهانه خودرو می کنند در بحث حقوق بیت المال، اگر این نقل و انتقالات در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد هم مالیات وصول می شود و هم حق ثبت پرداخت می شود که هردو به خزانه واریز می شود پس سوال این است اگر نقل و انتقالات در دفاتر اسناد رسمی انجام نشود آیا حق بیت المال تضییع نمی شود؟ دادستان می تواند حتی در این مورد نیز ورود کند
وی در پاسخ به سوالی راجع به حواشی اراضی پردیس و سند خوردن تالاب انزلی به نام وزارت نیرو اظهار داشت: در سفری که به شهر پردیس داشتیم یک سری تعاونی ها در آن جا مشکل دارند و مشکلات ثبتی وجود دارد که من یک کارگروهی را مامور کردم که این مساله را به جدیت پیگیری کنند. در مورد تالاب ها حفاظت از آنها برعهده وزارت نیرو است و اگر سندی به نام آنها صادر میشود به نام نظام جمهوری اسلامی است و آنها نماینده هستند و سند آنها نیز در خزانه نگهداری می شود.
خداییان در رابطه با شرایط کارشناس ثبتی اظهار داشت: شرایط جذب کارشناس چه کانون کارشناسان چه مرکز مشاوران برعهده خودشان است و ما دخالتی نداریم و اعتقاد من این است که نباید این شرط را گذاشت که حتما فرد در یک دستگاهی کار کرده باشه که بتواند کارشناس آن دستگاه شود.
وی درباب کاداستر نیز اظهار داشت: ما ۱۶۲ هکتار زمین در کشور داریم که حدودا حدود ۸۷-۸۸ میلیون از آن تثبیت شده و تثبیت بقیه را در دستور کار داریم و اگر طرح کاداستر در کشور اجرا شود به خیلی از تجاوزات اختتام داده می شود اما ممکنست کسی سند کاداستری هم داشته باشد اما به زمینش تعرض شود که باید به آن رسیدگی شود بسیاری از دستگاهها مانند سازمان جنگلها با ما همکاری خوبی داشتند و از وزارت خانه های نیرو، نفت و راه و شهرسازی می خواهیم با ما همکاری بیشتری داشته باشند نکته دیگر همکاری خود دولت می باشد تا نسبت به صدور اسناد اراضی کشاورزی اقدام گردد و پیش بینی ما این است ظرف ۲-۳ سال برنامه کاداستر را تمام نماییم.
خدائیان در رابطه با آمار ازدواج و طلاق اظهار داشت: در سال ۹۹، ۶۷ درصد از پرونده های وارد به اجرا، مربوط به پرونده های مهریه بوده است که تقاضای وصول مهریه داشتند که ۴۴ درصد رشد داشته است.
خدائیان در پاسخ به سوالی در خصوص این که در امتداد انحصار زدایی در اعطای مجوز دفاتر اسناد رسمی که در سند تحول هم اشاره شده است، چه اقداماتی انجام داده اید، اظهار داشت: همانطور که در سند تحول هم به آن اشاره شده است ما برمبنای نیاز مبادرت به برگزاری آزمون و اعطای مجوز می نماییم و دیگر مثل سابق نیازمند درنوردیدن یک بازه زمانی خاص نیستیک، تلاش داریم تا امسال آزمون سردفتری را برگزار نماییم.
وی درباره آمارهای ازدواج و طلاق اظهار داشت: ازدواج ها در سال ۹۸، ۵۴۱ هزار و ۶۰۴ مورد و در سال ۹۹، ۵۶۲ هزار و ۹۰۲ تعداد بوده است. طلاق نیز ۱۷۹ هزار و ۳۱۲ مورد در سال ۹۸ و ۱۸۷ هزار و ۳۰۳ واقعه در سال ۹۹ بوده است که رشد ۴ درصدی داشته است.
در ادامه این مراسم درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک راه اندازی و افتتاح شد، درگاهی که اشخاص حقیقی و حقوقی با ورود به آن می توانند خدمات خودرا دریافت نمایند این درگاه به آدرس My.ssaa.ir دردسترس است.
منبع:

1400/04/06
11:28:39
0.0 از 5
3436
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , پیگیری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام