مجلس ایران دات كام
زنگنه در گفتگوی مشروح با مهر:

بانیان وضعیت موجود پاسخگوی ترك فعل خود باشند

بانیان وضعیت موجود پاسخگوی ترك فعل خود باشند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت روحانی تعهدات بسیار زیادی را برای دولت آینده بوجود آورده است، اظهار داشت: بانیان وضعیت موجود باید پاسخگوی ترک فعل و عملکرد ضعیف خود باشند.محسن زنگنه در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه دولت آینده کشور را در وضعیت بسیار سختی تحویل می گیرد، گفت: ما مشکلات اقتصادی بسیار زیادی داریم و دولت روحانی تعهدات بسیار زیادی را برای دولت سیزدهم به وجود آورده است.
نقدینگی و کسری بودجه کشور شدید است
وی بیان کرد: دولت سیزدهم در شرایطی حدود ۴۰ روز دیگر سکان دستگاه اجرائی کشور را به دست می گیرد که بودجه، حدود ۴۵۰ هزار میلیارد ناترازی دارد و با یک نقدینگی بالای ۳، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان مواجه می باشد. این دولت با تعهداتی مواجه می باشد که دولت روحانی به جهت تامین کسری بودجه خود به وجود آورده است و با اهمیت ترین آن اوراقی است که طی چند سال قبل و به ویژه در سالهای ۹۸ و ۹۹ برای تامین بودجه انتشار یافته است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: دولت به طور متوسط حدوداً ماهی صد هزار میلیارد تومان هزینه دارد و بخش عمده ای از این هزینه در زمینه هزینه های جاری و حقوق و دستمزد خرج می شود. همین طور بخش عمده ای از هزینه های دولت برای پرداخت اصل سود و مبلغ اصلی اوراقی است که در سالهای قبل انتشار یافته است.
دولت آینده کشور را در وضعیت آرامی تحویل نمی گیرد
زنگنه افزود: همین طور دولت در طول هشت سال قبل به وظایف خود برای تامین منابع همچون قانون مالیات های مستقیم و احکامی که ذیل آن وجود داشته است، عمل نکرده و وظایفش را برای توسعه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی گاز و نفت انجام نداده است و بر این اساس نمی توان اظهار داشت که دولت آینده کشور را در وضعیت آرامی تحویل می گیرد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه کاملاً مشخص است که ما از لحاظ مالی به شدت با کسری بودجه مواجه هستیم، اظهار داشت: همین طور متأسفانه زیرساخت های لازم برای تامین منابع پایدار که مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد، در طول هشت سال قبل دیده نشده است.
اقدامات دولت روحانی توجیه اقتصادی ندارد
وی افزود: علاوه بر این، دولت روحانی اصرار دارد که تا روز آخر یکسری از اقدامات خودرا همچنان انجام دهد که توجیه اقتصادی ندارد. این دولت در دو ماه ابتدایی امسال مطابق با آمار بانک مرکزی و همین طور آمار سازمان برنامه و بودجه، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری در منابع دارد و در این شرایط حقوق کارمندان را افزایش داد و لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان را به مجلس ارائه نمود. دولت با این کار خود عملاً انتظارات هزینه ای جامعه را هم می افزاید.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همین طور ما وضعیت مطلوبی از لحاظ درآمدهای ارزی نداریم و عدم موفقیت دولت در تعاملات بین المللی سبب شده است که ما نتوانیم پول حاصل از فروش نفت خودرا از تعدادی از کشورها بگیریم.
اجرای FATF و مسدود شدن راه های دور زدن تحریم ها
وی اضافه کرد: دولت بدون نظر مجلس و فراتر از اختیارات قانونی خود خیلی از مواد FATF را اجرائی کرده است و با این اقدام خود سبب شده است که خیلی از منافذ و مسیرهایی که ما برای تامین ارز کشور و دور زدن تحریم ها طی ۳-۲ دهه قبل مورد استفاده قرار می دادیم، عملاً مسدود شود و دولت یک نوع انحصارگرایی در بازار ارز را بوسیله بانک مرکزی به وجود آورده است.
زنگنه اظهار داشت: وضعیت کشاورزی و دامداری ما هم بسیار اسفبار است و نخستین بحران های دولت آینده تامین خوراک دام، آرد و گندم است. همین طور به جهت خشکسالی که وجود دارد و عدم تامین و پیش بینی های لازم در این زمینه، امروز در روستاها و شهرها با مشکل تامین آب مواجه هستیم و همین طور دامداران هم با مشکل تامین خوراک دام مواجهند.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف ادعای دولتمردان فعلی، دولت سیزدهم در یک شرایط بسیار سختی سکان دستگاه اجرائی کشور را به دست می گیرد. روحانی در ابتدای تحویل دولت یازدهم اظهار داشت که خزانه خالی است در صورتیکه خزانه خالی نبود و الان باید بگوییم که متأسفانه تعهداتی که دولت روحانی به وجود آورده است، بسیار زیاد است و با کسری بودجه شدیدی مواجه هستیم که شرایط بسیار بحرانی را در انتظار دولت آینده قرار داده است. البته امیدواریم با یک حرکت جهادی و انقلابی، دولت آینده بتواند بر این مشکلات فائق آید.
روحانی و جهانگیری به تصمیمات کارشناسی بدنه دولت توجه نمی کنند
زنگنه با اعلان اینکه باید با بانیان وضعیت موجود برخورد شود و آنان باید پاسخگوی ترک فعل و عملکرد ضعیف خود باشند، اظهار داشت: روحانی و جهانگیری در خیلی از اوقات برخلاف نظر کارشناسی بدنه دولت تصمیم گیری می کنند. به این معنا که گاهی اوقات بدنه کارشناسی دولت راهکاری را ارائه می دهد و هیئت دولت آنرا به تصویب می رساند و رییس جمهور هم آنرا ابلاغ می کند که در اینجا نمی توانیم فردی را متهم نماییم اما متأسفانه تعدادی از دولتمردان خصوصاً روحانی و جهانگیری به کرات در زمینه های مختلف برخلاف نظرات کارشناسی بدنه دولت تصمیم گیری و اقدام نمودند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مؤید این مسئله آنست که ارز ۴۲۰۰ تومانی خسارت حدود ۶۰ میلیارد دلاری به اقتصاد کشور وارد کرد، این در حالیست که بیشتر وزرای دولت دوازدهم با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به شدت مخالف هستند. در حقیقت، رییس جمهور و معاون اول وی این تصمیم را بدون توجه به نظرات کارشناسی دیگر اعضای هیئت دولت گرفتند که از مصادیق ترک فعل است و حتما باید در این زمینه پاسخگو باشند.
اعمال نفوذهای سیاسی موجب کسری بودجه شده است
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همین طور دولت در کنترل بیماری کرونا خصوصاً در روزهای نوروز امسال عملکرد بسیار ضعیفی داشت و به نظرات کارشناسان هیچ نوع توجهی نکرد و رییس جمهور فرمان داد سفرها آزاد شود. یکی از دلیلهای کسری بودجه زیادی که با آن مواجه هستیم، اعمال نفوذهای غیرکارشناسی است که اکثراً هم جنبه سیاسی دارد.
وی تاکید کرد: شاه کلید برنامه های رییس جمهور منتخب، مبارزه با فساد است و انتظار ما از دولت آینده بعنوان یک دولت انقلابی این است که بطور جدی این سنت حسنه را به وجود آورد تا هر دولتی که کارش به پایان می رسد، در منظر نقد و مطالبه واقعی مردم قرار گیرد و پاسخگوی عملکردش باشد.

1400/04/05
23:34:29
0.0 / 5
599
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , بودجه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام