مجلس ایران دات كام
یك نماینده مجلس انتقاد كرد؛

قیمت میلگرد صادراتی ارزانتر از نرخ فروش داخل

قیمت میلگرد صادراتی ارزانتر از نرخ فروش داخل

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: در بررسی ها مشخص شد که در بعضی موارد به سبب ایجاد انگیزه برای کشورهای خارجی و جبران عوارض، میلگرد ارزان تر از نرخ فروش داخلی، به آنها عرضه می شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، مصطفی طاهری درباره ارزان فروشی در صادرات میلگرد، اظهار داشت: حالا در بعضی موارد با وجود این که برق و انرژی مصرف شده و فولاد به میلگرد که محصولی با ارزش تری است تبدیل می شود، میلگرد با قیمت پایین تری نسبت به داخل، به سایر کشورهای به فروش می رسد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این مساله دلیلهای مختلفی دارد همچون آنکه کشورهای مقصد که به دنبال واردات مواد خام و نیمه خام فولادی هستند، عوارضی برای واردات شمش فولاد در نظر نمی گیرند بدین سبب شمش با همان قیمتی که در ایران وجود دارد، وارد کشور مقصد می شود اما از آنجائیکه کشورهای مقصد برای واردات میلگرد که محصولی نهایی است، عوارض وضع می کنند، میلگرد با قیمت پایین تری به آنها ارائه می شود که با وضع عوارض، واردات برای کشورهای مقصد از نظر اقتصادی به صرفه باشد.
وی با اعلان اینکه برای جبران این مساله ما باید برای صادرات مواد خام خود عوارض وضع نماییم، افزود: در بررسی ها و پیگیری ها مشخص شد که در بعضی موارد به سبب ایجاد انگیزه برای کشورهای خارجی و جبران عوارض، میلگرد ارزان تر از داخل عرضه می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره برخی خبرها در خصوص این که در طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن بررسی شده و هم اکنون در نوبت بررسی در صحن علنی است، فولاد قیمت گذاری شده، توضیح داد: در این طرح فولاد در بورس عرضه می شود بدین سبب قیمت گذاری صورت نمی گیرد. بر طبق این طرح کمیته فولاد که متشکل از اعضای مختلف است، قیمت پایه فولاد را تعیین می کند اما عرضه فولاد در بورس و برمبنای قوانین حاکم در آنست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلان اینکه سقفی برای قیمت فولاد در طرح کمیسیون صنایع و معادن در نظر گرفته نشده، اشاره کرد: هم اکنون تولیدات فولادی بصورت کامل در بورس عرضه نمی شود؛ بطور مثال در سالهای ۹۹ و ۹۸ تنها ۲۵ درصد از برخی محصولات فولادی در بورس عرضه و مابقی در بازار سیاه ارائه شد.


منبع:

1400/03/24
09:22:32
0.0 از 5
3680
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , طرح , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام