مجلس ایران دات كام

مخالفان و موافقان كلیات لایحه نظام رتبه بندی معلمان چه گفتند؟

مخالفان و موافقان كلیات لایحه نظام رتبه بندی معلمان چه گفتند؟

مجلس ایران دات کام: مخالف لایحه رتبه بندی معلمان تاکید داشت که این لایحه باید نگاه جامع تری خصوصاً به مدیران آموزشی و بازنشستگان داشته باشد و موافق کلیات آن اصرار کرد که تصویب این لایحه گام بلندی برای تحقق مطالبات جامعه فرهنگی است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (سه شنبه) مجلس گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درباب لایحه نظام رتبه بندی معلمان را بررسی کردند.
حجت الاسلام حسن نوروزی در مخالفت با کلیات این لایحه بیان کرد: همان طوری که بارها تاکید گردیده است معلم خط قرمز مجلس شورای اسلامی است و ما در راه تقویت آنها تلاش می نماییم. اما خواهش بنده این است که در آخر دولت این لایحه با عجله مورد بررسی قرار نگیرد و اجازه دهیم در دولت بعدی و با فرصتی فراخ تر و در نظر گرفتن نظرات دولت آینده برای تحول و تقویت آموزش و پرورش کشور این لایحه بررسی شود.
ایشان سپس اشاره کرد: بنده در این ۱۰ ماده چیزی جز یکسری کلمات و اینکه رتبه بندی باید صورت گیرد، ندیدم و درباب چگونگی و نوع آن دقت کافی نشده است. ای کاش به معلم به مفهوم عام نگاه می شد. در این لایحه فقط به معلمینی که در آموزش و پرورش استخدام شده اند نگاه شده و معلمان مدارس غیرانتفاعی و مدارس حمایتی مورد توجه قرار نگرفتند، مگر آنها معلم نیستند؟ از طرف دیگر در این قانون کسانی که در زمینه مدیریتی مشغول باشند مشمول احکام آن نخواهند شد و دست مدیران آموزشی خالی می شود. همین طور کسانی که بازنشسته شدند مشمول این قانون نیستند. مگر آنها معلم نبودند؟ چرا باید آنها را محروم کرد.
حبیب الله دهمرده در موافقت با کلیات این لایحه بیان کرد: سال ها قبل باید این لایحه مورد بررسی قرار می گرفت. بنده با اصل آن ۱۰۰ درصد موافق هستم، یکسری ایرادات در آن وجود دارد و انتظار می رفت نگاه جامع تری به جامعه معلمان شود که بعد از تصویب کلیات و در بررسی دو شوری این طرح قابل حل است. باید مدیران آموزشی و از طرف دیگر بازنشستگان نیز در این لایحه مورد توجه قرار گیرند. در قسمتی از آن بحث آزمون مطرح گردیده است که به نظر من بهتر است بصورت عام دنبال شود. معلم باید برای کار خود انگیزه داشته باشد نه اینکه بعنوان شغل دست چندم به آن نگاه کنند. وقتی ما معلم را تامین نکنیم از چه راهی باید زندگی خودرا بگذراند.
علیرضا منادی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات این لایحه بیان کرد: پس از ۱۰ سال به همت اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و با همکاری وزیر آموزش و پرورش این لایحه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. بنده اعتقاد زیادی به تعامل دارم و حاصل تعامل خوب کمیسیون با وزارتخانه این شد که در گام نخست حقوق اساتید وزارت علوم با اساتید وزارت بهداشت همسان سازی شود و الان بیش از ۸۰ استاد دانشگاه قدردان این اقدام مجلس هستند.
ایشان سپس اظهار نمود: از طرف دیگر امروز نیز لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته شده که مطالبه جدی جامعه فرهنگی کشور است. حالا کلیات این لایحه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ما آنرا در کمیسیون چکش کاری نهایی می نماییم. بر طبق این لایحه هر معلمی رتبه بندی شده و برای بازنشستگان نیز کمیسیون اقدام خواهدنمود. مجلس افتخار می کند که بتواند با تصویب این لایحه گامی برای معلمان بردارد و همه تلاش خودرا برای حل مشکلات جامعه فرهنگی به کار خواهد گرفت.
در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه موافقت کردند و قرار بر این شد تا بصورت دو شوری جزییات آن بررسی شود.
منبع:

1400/03/18
13:41:47
0.0 از 5
3808
تگهای خبر: آموزش , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵