مجلس ایران دات كام

نظر نماینده آبادان درباره نصب گیت های ورود و خروج در آبادان

نظر نماینده آبادان درباره نصب گیت های ورود و خروج در آبادان

به گزارش مجلس ایران دات کام خوزستان نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی درباره نصب گیت های ورود و خروج به شهر آبادان، اظهار داشت: من در این حوزه برای ۲ بار از وزیر اقتصاد طرح سوال داشتم که باید گمرکات و تشریفات گمرکی بیرون از منطقه آزاد باشد و دوم اینکه مناطق آزاد باید تشریفات خروج کالای خویش را بر مبنای قانون و مقررات منطقه آزاد اروند انجام دهند.


جلیل مختار در نشست مجمع نمایندگان خوزستان با اصحاب رسانه که شامگاه ۱۲ خردادماه در اهواز برگزار شد، اظهار نمود: مهم ترین عملکرد انجام شده در این دوره، بحث تکمیل جاده اروندکنار به آبادان است که ردیف ملی نداشت اما با پیگیری های انجام شده از راه ماده ۲۳ برنامه و بودجه کشور در ردیف ملی قرار گرفت. سال جاری هم در سه محوریت و سه فاز، فعالیت در این حوزه شروع شده است. این جاده، ۳۰ سال بلاتکلیف بود و بعنوان جاده مرگ لقب داشت. جاده خضر نبی هم که بسیار باریک بود، چهار متر تعریض شد که در فاز اول، هشت کیلومتر انجام شد، در فاز دوم هم پنج کیلومتر در حال انجام می باشد و در فاز سوم هم در هشت کیلومتر نهایی است که هم اکنون در بحث برآورد و تأمین اعتبار قرار دارد. همینطور پل خضر نبی، در مرحله تجهیز کارگاه است.
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، وی بیان نمود: تکمیل پروژه مسکن مهر که یک چالش بسیار بزرگ بود و بلاتکلیف مانده بود، با پیگیری هایی که انجام شد در بحث فاضلاب، آب و انشعابات، تنها سه خیابان دیگر برای تکمیل مانده است. بازآفرینی در بافت فرسوده در مناطق سواحل اروند هم مورد پیگیری قرار|گرفت که هفت منطقه به ثبت رسید و اعتباراتی گرفته شد. همینطور طراحی و تأمین اعتبار پل چوئبده را به مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان داریم که تأمین ۵۰ درصد آن توسط سازمان بنادر کشور تعهد داده شده است و ۳۰ درصد توسط سازمان راهداری و ۲۰ درصد هم توسط وزارت راه و شهرسازی، تأمین می شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث ابطال ثبت سفارش در مناطق آزاد دو هفته پیش صورت گرفت و کالاها از راه منطقه آزاد نباید وارد ثبت سفارش شوند اما مصوبه دولت این بود که باید برای بحث تنظیم ارز ثبت سفارش شود که با همکاری بنده و آقای محفوظی دیگر نماینده آبادان، مصوبه هیات دولت را ابطال کردیم که خبر بسیار خوبی برای منطقه آزاد اروند بود که می توانند کالا را بدون ثبت سفارش وارد کنند.
وی اظهار داشت: بحث هزینه سوخت برای مناطق مرزنشین را هم پیگیری کردیم که حدودا از آغاز این دولت تابحال قرار بوده است که این هزینه به مناطق مرزنشین پرداخت گردد اما انجام نداده بودند که با طرح سوال و فشار، باید این خبر خوب را بدهم که در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۹، برای هر چهار هزار خانوار ساکن این مناطق، مبلغ ۲ میلیون تومان واریز شد که کار بسیار بزرگی در بحث کاهش محرومیت زدایی بود. تکمیل بحث آب شیرین کن که ۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب برای اروندکنار تولید آب شیرین دارد هم انجام شد. راه اندازی تصفیه خانه و آب شیرین کن چوئبده هم با ۷۰ درصد کار درحال تکمیل است. مجوز فاینانس داخلی برای راه اندازی و تکمیل فاضلاب آبادان هم گرفته شد و ۴۰۰ میلیارد تومان برای فاضلاب شهرستان تأمین اعتبار شد که تا سه ماه آینده شاهد واریزی نخستین قسط مبلغ در نظر گرفته شده خواهیم بود.
مختار بیان نمود: شورایعالی اداری هم دانشگاه صنعت نفت آبادان و اهواز را از وزارت نفت منفک کرد و آنرا به وزارت علوم ملحق کرد که ما مخالفت کردیم و این مورد را ابطال و دانشگاه را به وزارت نفت برگرداندیم.
وی درباره بحث نصب گیت ها برای ورود و خروج به شهر آبادان، اظهار داشت: من در این حوزه برای ۲ بار از وزیر اقتصاد طرح سوال داشتم که باید گمرکات و تشریفات گمرکی بیرون از منطقه آزاد باشد و دوم اینکه مناطق آزاد باید تشریفات خروج کالای خویش را بر مبنای قانون و مقررات منطقه آزاد اروند انجام دهند. بعد هم گیت ها و نیروهای گمرک را به بیرون انتقال دادیم اما به علت همین مصوبه ثبت سفارش در مناطق آزاد، برخی کالاهایی که وارد آبادان می شد، جزو جدول شماره چهار بود یعنی ضرورتی ندارند که همچون آن میتوان به گندم و دارو اشاره نمود. ازاین رو به علت اینکه بیشتر کالاهای وارداتی در منطقه آزاد اروند در جدول شماره چهار بودند، هیچ واردات و صادراتی وجود ندارد که بخواهیم فعالیت داشته باشیم اما پس از اتفاقی که دو هفته پیش رقم خورد و به آن اشاره داشتم، به قوت خود باقی بماند. بحث نصب گیت ها برای ورود و خروج هم جزو مواردی است که باید در حوزه ورودی و خروجی خرمشهر هم مستقر شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: در بحث مسئولیت اجتماعی هم هرگاه هرگونه از بنگاه های اقتصادی فعال شود، باید مبلغ مسئولیت اجتماعی خویش را پرداخت کند. در آبادان هم پاسارگاد، ایرانول، پرسی ایران گاز و پتروشیمی هم متعلق به شستا هستند که مبلغ ۱۵ میلیارد تومان را جزو مسئولیت های اجتماعی شان مصوب کرده اند و حدودا دو محموله ۲۰۰ تنی قیر مجانی را شهرداری آبادان تحویل گرفت و دو روز پیش هم ۳۴ تن قیر مجانی دیگر را در اختیار شهرداری گذاشت.
او همینطور اظهار داشت: ارتقای دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی را هم در آبادان داشتیم که کار بسیار بزرگی است که توانستیم آنرا در شورای انقلاب فرهنگی مصوب نماییم و طی یک ماه گذشته مصوب شد. یعنی استان خوزستان سه دانشگاه علوم پزشکی در اهواز، آبادان و دزفول خواهد داشت.
منبع:

1400/03/14
14:13:10
0.0 از 5
4049
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲