مجلس ایران دات كام
روایت عمویی از جلسه كمیسیون امنیت ملی؛

عراقچی: بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است

عراقچی: بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است

به گزارش مجلس ایران دات کام سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: طبق گزارش سید عباس عراقچی در جلسه این کمیسیون، همچنان بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است و این مساله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در جهت اجرای وظایف نظارتی خود، در دوره ای که مذاکرات انجام می شود، از هیئت مذاکره کننده دعوت می کند تا توضیحاتی را از روند مذاکرات به نمایندگان عرضه کنند.
وی بیان نمود: اخیراً چهارمین دور مذاکرات ایران با گروه ۱+۴ انجام شد و با اتمام آن، از عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایران دعوت کردیم که گزارشی از روند مذاکرات به نمایندگان عرضه کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: عراقچی از نحوه پیگیری چارچوب های اصلی و سیاست های قطعی نظام جمهوری اسلامی در روند مذاکرات گزارشی را به نمایندگان عرضه کرد.
عمویی افزود: لغو کلیه تحریم ها و انجام راستی آزمایی برای لغو تحریم ها جزو سیاست های اصلی و قطعی جمهوری اسلامی در روند مذاکرات است و پس از آن جمهوری اسلامی ایران آماده خواهد بود که به تعهدات سابق خویش در اجرای برجام بازگردد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در این نشست این بود که تمام اجزا و سیاست های قطعی نظام جمهوری اسلامی باید با دقت در مذاکرات پیگیری شود.
وی اضافه کرد: عراقچی در این نشست درباره روند گفتگوها توضیحاتی را به نمایندگان عرضه داد. هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با عنایت به منطق و سیاست های قطعی نظام برای رفع تحریم ها توانسته است بخش زیادی از تحریم ها را به مرحله ای برساند که طرف آمریکایی و غربی تایید کند که لغو شود اما همچنان بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است و این مساله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مطالبه نمایندگان هم این بود که باید کلیه تحریم ها لغو شود، عنوان کرد: مطابق با گزارشی که عرضه شد، در مبحث تحریم های بخشی، منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده است و طرف آمریکایی اعلام نموده است که می تواند این تحریم ها را بردارد.
عمویی خاطرنشان کرد: اما درباره بعضی از اجزای تحریم های موضوعی مباحثی باقی مانده است و طرف آمریکایی اعتقاد دارد که این تحریم ها در ارتباط با موضوعات منطقه ای و حقوق بشری است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: راستی آزمایی لغو تحریم ها یکی از موضوعات در حال گفتگو است و خواسته جمهوری اسلامی ایران هم این است که تحریم ها به صورت اساسی و موثر لغو شود و صرفا روی کاغذ نباشد و تاکید نمودند که راستی آزمایی لغو تحریم ها دقیق باشد و عراقچی هم اظهار داشت که گفتگوها در اینباره همچنان در جریان است.
وی اظهار داشت: از این جهت، در روند گفتگوها هنوز موضوعات جدی باقی مانده است و باید خواسته های اصلی جمهوری اسلامی را هیئت مذاکره کننده ما حتما مد نظر داشته باشند.


منبع:

1400/03/03
10:13:32
0.0 از 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام