مجلس ایران دات كام
كدخدایی:

سال جاری جشنواره ثبت نام ها در انتخابات نداریم

سال جاری جشنواره ثبت نام ها در انتخابات نداریم

به گزارش مجلس ایران دات کام سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: خوشبختانه سال جاری به خاطر مصوبه شورای نگهبان، تعبیری که در دوره قبل داشتم و گفتم که جشنواره ثبت نام است، را شاهد نبودیم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان امروز (جمعه) با حضور در ستاد انتخابات کشور از روند ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بازدید نمود.
وی اظهار داشت: از باب وظیفه نظارتی از روند ثبت نام در انتخابات بازدید کردم و خداقوتی به عزیزان در وزارت کشور گفتم که تدابیر خوبی اندیشیده بودند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان عنوان کرد: خوشبختانه سال جاری به خاطر مصوبه شورای نگهبان، تعبیری که در دوره قبل داشتم و گفتم که جشنواره ثبت نام است، را شاهد نبودیم.
وی اضافه کرد: آماری که به بنده عرضه شده است افرادی که شرایط اولیه را نداشته اند کمتر در انتخابات ثبت نام کرده اند.
کدخدایی اظهار داشت: شورای نگهبان مصر است افرادی که حائز شرایط هستند حتما در انتخابات ثبت نام کنند تا تنوع بیشتری در اختیار مردم برای گزینه های انتخاباتی باشد.
وی اظهار داشت: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هر چه کمتر رجوع کنند و یا رجوع نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام نموده است.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد روند بررسی صلاحیت ها اظهار داشت: مطابق قانون، شورای نگهبان ۵ روز فرصت اولیه جهت بررسی صلاحیت نامزدها دارد که از روز یکشنبه شروع می شود. اگر در آن ۵ روز بتوانیم اعلام نظر نماییم که تمام می شود در غیر این صورت می توانیم مهلت بررسی صلاحیت ها را به مدت ۵ روز دیگر تمدید نماییم. مطابق قانون، شورای نگهبان حداقل ۱۰ روز جهت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرصت دارد. کدخدای عنوان کرد: سال جاری با تدابیری که اندیشیده شد و در اجرای مصوبه شورای نگهبان خوشبختانه روند ثبت نام ها در انتخابات ریاست جمهوری یک روند متعادلی پیدا کرد. ما از آن تعبیر گذشته یعنی جشنواره ثبت نام عبور کردیم و مشکلات گذشته را دیگر شاهد نیستیم. در بررسی صلاحیت نامزدها ملاک مصوبه شورای نگهبان است سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا صلاحیت داوطلبان در چهارچوب مصوبه جدید شورای نگهبان مقرر است بررسی شود یا خیر، اظهار داشت: در بررسی صلاحیت نامزدها ملاک مصوبه شورای نگهبان است. وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه، آیا شورای نگهبان تعداد صندلی های نامزدهای انتخاباتی را به صدا و سیما اعلام نموده است، خاطرنشان کرد: این بیشتر به یک شوخی شبیه است و مثل این است که ما بگوئیم دوستان در وزارت کشور می دانند که چند نفر ثبت نام می کنند. اساسا این مساله را هیچکس نمی تواند تشخیص و تعیین کند. کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارنظر طحان نظیف پیرامون تعداد کاندیداهای انتخابات خاطرنشان کرد: ملاک و معیار قانون است و اعضای شورای نگهبان بر مبنای معیارهای قانونی اعلام نظر خواهند کرد و طبیعتاً رویه ای هم که در گذشته بوده است و تنوع تعدادی که ما در گذشته داشتیم سبب بیان این مطلب شده است. وی در پاسخ به سوالی درباره این که قبلاً اعلام نموده بودید که چهرهایی که رد صلاحیت شدند در انتخابات حضور پیدا نکنند اما شاهد بودیم در این چند روز افرادی برای ثبت نام آمدند که قبلاً رد صلاحیت شده بودند، ازاین رو آیا ملاکتان رد صلاحیت قبلی است یا پرونده این افراد را مجدداً بررسی می کنید، تصریح کرد: من بارها توضیح دادم که قانون ملاک ما است و قانون نکته منفی برای ثبت نام در این راستا ندارد. کدخدایی اضافه کرد: بنده به جهت سفارش شخصی نه در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری بلکه در مورد انتخابات مجلس هم معمولاً سفارش هایی به افرادی که وضعیت گذشته شان تغییری نکرده، داشته ام. جمهوری اسلامی تریبون های مجانی زیادی دارد سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص این که بعضی از نامزدها پس از ثبت نام بیانیه سیاسی می خوانند و ساختار شکنی می کنند آیا شورای نگهبان برای تایید صلاحیت این رفتارها را رصد می کند یا خیر و در کل در تبلیغات انتخاباتی مباحث مالی و سیاسی نامزدها رصد می شود یا خیر، اظهار داشت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از این تریبون های مجانی زیادی دارد که در اختیار افراد قرار دارد و افراد هم هر چه دلشان می خواهد مطرح می کنند. وی افزود: شورای نگهبان نسبت به این اظهارات، هیچ اظهار نظری ندارد اما در راه تبلیغات اساسا اگر مطالبی خلاف مقررات بیان شود، مد نظر قرار می گیرد. کدخدایی خاطرنشان کرد: در مورد هزینه تبلیغات، قانون حداقلی وجود دارد که اگر خلاف آن قانون عمل شود، در بررسی صلاحیت ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: امیدوارم ۲۸ خرداد حضور پرشور مردم را پای صندوق رای شاهد باشیم و دوستان اخبار خوبی منعکس کنند.


منبع:

1400/02/25
20:27:51
0.0 از 5
4649
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳