مجلس ایران دات كام
نایب رئیس كمیسیون بهداشت مجلس:

مجلس بر واكسن های تولیدی و وارداتی كرونا نظارت می كند

مجلس بر واكسن های تولیدی و وارداتی كرونا نظارت می كند

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در مجلس از نزدیک بر مراحل تولید واکسن کرونا در ایران و همین طور واکسن هایی هم که وارد کشور می شود، نظارت می نماییم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، سیدمحمد پاک مهر نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در برنامه تلویزیونی «به وقت ایران» با اعلان اینکه جامعه بشریت درگیر یک بیماری ناشناخته شده است، اظهار داشت: این بیماری تهدید جدی برای سلامت بشریت است و متاسفانه هنوز هیچ منبع علمی و مرکز بهداشتی و درمانی در هیچ جای دنیا نتوانسته است ادعا کند که دارویی را برای ریشه کن کردن کرونا ساخته است و جامعه بهداشت جهانی هنوز درمان قاطعی ارائه نداده است.
وی اضافه کرد: این روزها با پروتکلهای بهداشتی توانستیم بیماری را کنترل اما نتوانستیم آنرا مهار نماییم. با ایجاد پیک های مختلف سرایت و مرگ و میر بالاتر رفته است اما واقعیت این است که کرونا هم خسارت های جانی و هم خسارت های مالی و اقتصادی فراوان دارد.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اشاره کرد: ایمن سازی با واکسن هم اکنون در راس برنامه کشورهاست و در کشور ما نیز چون محدودیت ها دائمی نمی تواند باشد و پیک های مختلفی را تجربه می نماییم، تنها راه واکسیناسیون است.
پاک مهر با اشاره به این که تحقیقات نشان داده است کرونا واکسن پذیر است، اظهار داشت: در وضعیت ضرورت باید محدودیت های سخت گیرانه اجرا و پروتکل ها رعایت شود اما واکسیناسیون باید زودتر انجام بگیرد تا بتوانیم این بیماری را مهار نماییم.
نظارت مجلس روی واکسن های تولیدی و وارداتی
وی درباره نظارت مجلس روی واکسیناسیون، اشاره کرد: مجلس شورای اسلامی رسالت خود یعنی نظارت را در همه حوزه ها پیگیری می کند. ما از نزدیک بر مراحل تولید واکسن در ایران و همین طور واکسن هایی هم که وارد کشور می شود، نظارت داریم. همین طور مسئولان نیز سند ملی را تهیه کرده اند که در آن گروه ها به ترتیب اولویت واکسیناسیون نوشته شده اند.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: بارها به شخص وزیر بهداشت و معاونان او تاکید کرده ایم که تخلفی در تزریق واکسن صورت نگیرد، البته تخلفاتی رخ داد که با برخورد شدید وزیر روبه رو شد چونکه این نوع بی عدالتی ها مورد پذیرش در جامعه ما نیست.
وزارت بهداشت برنامه منظمی در واکسیناسیون دارد
پاک مهر با اشاره به این که در دنیا با کمبود واکسن مواجه هستیم، اظهار داشت: اگر به ما واکسن بدهند برنامه سریعتر پیش می رود و چالش ها مرتفع می شود. تا حالا از چهار برند ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن وارد شده است و به زودی ۲ میلیون دز واکسن سینوفارم از چین وارد می شود.
وی اضافه کرد: بهتر است استراتژی ما این باشد که در مرحله اول ۱۲ تا ۱۳ میلیون دز واکسن تهیه نماییم تا افراد فاز یک و ۲ را واکسینه نماییم چونکه بیش از ۵۰ درصد فوتی های ما سنین بالای ۷۵ سال و بیش از ۶۶ درصد فوتی های ما را بالای ۶۵ سال می سازند و اگر این افراد را واکسینه نماییم عملا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد فوتی های ناشی از پیک کرونا را کاهش می دهیم.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اعلان اینکه ما به توانمندی نیروهای بهداشت و درمان شکی نداریم، اظهار داشت: در ایران ۱۹ شرکت متقاضی تولید واکسن هستند که ۱۶ پرونده تشکیل است و ۴ شرکت مجوز تولید گرفته اند. امیدوارم هستیم که اواخر خردادماه، ۳ شرکت به تولید انبوه واکسن برسند.

1400/02/23
10:12:23
0.0 از 5
4340
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , پیگیری , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام