مجلس ایران دات كام
ذوالنور :

بی كفایتی وزارت خارجه در برجام

بی كفایتی وزارت خارجه در برجام

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: از آنجایی که مسؤلان وزارت خارجه خطوط قرمز را در برجام رعایت نکردند و از سوی مقابل هم تضمین نگرفتند، فشار تحریم ها به کشور و مردم تحمیل شد.حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به سوالی در خصوص اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند که سیاست گذاری در حوزه سیاست خارجی را وزارت خارجه تعیین نمی کند اما وزارت امور خارجه مجری است، آیا این تعبیر از مقام معظم رهبری به مفهوم هیچ کاره بودن وزارت خارجه است، اظهار داشت: کسانی که که نسبت به اصل نظام اسلامی عناد دارند، همواره به دنبال تحریف حقایق و واقعیات هستند.
در هیچ جای دنیا سیاست خارجی را وزارت خارجه تعیین می کند
وی ضمن اشاره به اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری کاملاً صریح بود و در هیچ جای دنیا سیاست خارجی را وزارت خارجه تعیین می کند، بیان نمود: سیاست گذاری در حوزه سیاست خارجی از جانب حاکمیت تعیین و وزارت خارجه مجری آن است و باید در عرصه اجرا موفق عمل کند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: برای نمونه، جهت لغو تحریم های ایران، وزارت خارجه آمریکا صرفا ریاست مذاکره و میدان را در اختیار دارد اما تصمیم گیری درباره لغو تحریم های ایران از جانب وزارت خارجه آمریکا اتخاذ نمی گردد بلکه رئیس جمهور و کنگره آمریکا در اینباره باید تصمیم بگیرند و وزارت خارجه آمریکا مجری آن تصمیمات است.
ذوالنور افزود: به جهت اینکه روسیه در مساله سوریه مداخله کند یا نکند، این مورد باید از جانب رئیس جمهور، شورای امنیت ملی و مجالس دوما و سنای روسیه تصمیم گیری شود. البته وزارت خارجه این کشور هم بخشی از امور مربوطه را باید در بعد روابط خارجی پیگیری کند اما تصمیم گیرنده اصلی نیست.
تشخیص میزان ارتباط ایران و کشورهای منطقه با وزارت خارجه نیست
وی عنوان کرد: از طرفی، تشخیص اینکه ارتباط ما با کشورهای منطقه قوی و یا ضعیف باشد و یا آنکه با کدام کشور منطقه رابطه خوبی داشته باشیم و با کدام یک از کشورها رابطه خوبی نداشته باشیم، صرفا بر عهده وزارت امور خارجه نیست و وزارت امور خارجه بخشی از یک مجموعه تصمیم گیر است. در همه دنیا روال همین است و این مساله به معنای هیچ کاره بودن وزارت امور خارجه نیست.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را تبیین و ابلاغ فرمودند که یکی از آن سیاست ها تقویت روابط با همسایگان و منطقه است. آیا کسی جلوی وزارت امور خارجه را گرفته است که این سیاست را عملیاتی کند؟ وزارت امور خارجه باید این راهبرد را اجرایی و حتی برای عملیاتی کردن دقیق این سیاست کلان باید خودش راهبرد هم تعیین کند.
ذوالنور با تاکید مجدد بر اینکه در همه جای دنیا این گونه است که نظام درباره سیاست های کلان تصمیم می گیرد، اظهار داشت: اگر عربستان سعودی بخواهد که روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را تقویت و یا آنکه با کشورمان تقابل کند، آیا وزیر امور خارجه این کشور درباره این مورد تصمیم گیری می کند یا آنکه حاکمیت در اینباره تصمیم می گیرد؟ پاسخ کاملاً روشن است.
تحریف عامدانه فرمایشات رهبر انقلاب
وی تصریح کرد: افرادی که از فرمایشات مقام معظم رهبری این گونه تعبیر می کنند که با این تفاسیر وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان هیچ کاره اند، افرادی هستند که کاملاً آگاهانه حقایق را دگرگون و تحریف می کنند و از روی جهل، نادانی و سوء برداشت آنان نیست که این مباحث را مطرح می کنند بلکه کاملاً عالمانه، عامدانه و در جهت غرض ورزی و آلوده کردن فضای جامعه این مباحث را مطرح می کنند و نباید در اینباره تردیدی داشت.
نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه این افراد به دنبال آن هستند که از هر موضوعی ضد نظام جمهوری اسلامی جنجال ایجاد کنند که البته حنای آنان هم برای مردم دیگر بی رنگ شده است، افزود: فهم و درک سیاسی مردم ما به حدی بالا است که این گونه القائات شوم و سم پاشی های مغرضانه برای تخریب افکار عمومی اثر گذار نخواهد بود.
ذوالنور در واکنش به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا ظریف و دستگاه دیپلماسی توانستند مجری خوبی برای سیاست گذاری های برجامی و تحقق شروط رهبر معظم انقلاب در برجام باشند، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب شروط ۹ گانه ای را برای پذیرش برجام تعیین فرمودند و مجلس نهم هم در مهر ماه سال ۹۴ قانون قانون اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام را به تصویب رساند. در صورتیکه دستگاه دیپلماسی ما این موارد را عملیاتی می کرد و به سیاست های کلان و قوانین پایبند بود، اساسا فشار کمرشکن تحریم ها بر مردم وارد نمی شد.
وزارت خارجه خطوط قرمز را در برجام رعایت نکرد
وی عنوان کرد: از آنجایی که مسؤلان وزارت امور خارجه خطوط قرمز را در برجام رعایت نکردند و از سوی مقابل هم تضمین نگرفتند، برجام با خروج آمریکا بی خاصیت شد و آنان بعد از خارج شدن از برجام، هر گونه فشاری که توانستند بر مردم ما وارد کردند که بی کفایتی، بی خاصیتی، کم کاری و ناکارآمدی دستگاه دیپلماسی ما را اثبات می کند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اگر امروز هم در مذاکرات وین، خطوط قرمز و تذکرات مقام معظم رهبری از جانب تیم مذاکره کننده ما مورد توجه قرار دقیق نگیرد و رعایت نشود، بلا و سختی های دیگری بر مردم تحمیل خواهد شد.
ذوالنور ضمن اشاره به اینکه بعد از امضای برجام، دولتمردان افکار عمومی را فریب دادند و گفتند که با برجام همه مشکلات حل می شود بگونه ای که بعضی از مردم در خیابان ها برای فتح الفتوح برجام جشن گرفتند، اظهار داشت: در آن مقطع و به علت وعده هایی که مقامات دولت دادند، مردم نمی دانستند که بعد از برجام مقرر است چه بلاهایی بر سر کشور بیاید.
تحریم ها باید به صورت کامل برداشته شود
وی با اشاره به اینکه حق مردم است که تحریم ها به صورت کامل برداشته شود، عنوان کرد: اگر مسؤلان وزارت امور خارجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و خطوط قرمز ترسیم شده برای انجام مذاکرات پایبند باشند، تحریم ها به معنای واقعی و به صورت کامل برداشته می شود.
نماینده مردم قم در مجلس با تکیه بر اینکه دستگاه دیپلماسی ما حتما باید این مداقه را داشته باشند تا مصیبت گذشته تکرار نشود و همه تحریم ها برداشته شود، خاطرنشان کرد: این یک فریب است که صرفا آمریکا به برجام بازگردد و در آستانه انتخابات ۱۴۰۰، سرکیسه تحریم ها را قدری شل و تغییری زودگذر ایجاد نماید و سپس از مکانسیم ماشه جهت فشار بر ایران و بردن کشورمان ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل استفاده نماید.

1400/02/14
21:11:21
0.0 از 5
3997
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵