مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون شوراهای مجلس در گفت وگو با مهر؛

عملكرد هیات نظارت دوره پیشین موجب تخلفات گسترده در شوراها شد

عملكرد هیات نظارت دوره پیشین موجب تخلفات گسترده در شوراها شد

به گزارش مجلس ایران دات کام یک نماینده مجلس با اعلان اینکه عملکرد هیات نظارت مجلس پیشین موجب تخلفات گسترده در دوره پنجم شوراها شده است، اظهار داشت: باید از سهم نمایندگان در تایید صلاحیت ها کاسته شود.احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا فرصتی است که بواسطه آن امکان مشارکت مردم در اداره کشور فراهم گردد، اظهار داشت: با وجود فراز و نشیب هایی که در کارکرد شوراها در از شروع تشکیل تا دوران فعلی شاهد بوده ایم، همچنان شوراها فرصتی برای مشارکت عمومی تلقی می شوند.
وی نقص ها و تخلفات پیش آمده در عملکرد شوراها بواسطه نوع نرم افزارهای به کارگیری شده برای تعیین صلاحیت اعضا دانست و گفت: برمبنای قانون موجود بیشترین سهم در تعیین صلاحیت اعضای شوراها به نمایندگان مجلس داده شده است.
علیرضا بیگی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس عمدتا برای رد یا قبول کاندیداها نگاهشان به سبد رأی خودشان معطوف می شود، اظهار داشت: بنا بر این سیستم ارزیابی مبتنی بر تعارض منافع بوده و سبب شده هرگاه تخلفی رخ می دهد بدگمانی هایی نسبت به صلاحیت ها پیش بیاید.
وی به طرح مجلس در اصلاح قانون انتخابات شوراها اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح تلاش شده است نرم افزار تعیین صلاحیت ها تقسیم شود و قسمتی از این ارزیابی ها از طرف قوه قضائیه صورت گیرد تا مساله تعارض منافع پیش نیاید.
این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نظارت پسینی را بخش دیگری از این طرح برشمرد و توضیح داد: اعضا بعد از ورود به شوراهای شهر و روستا عملکردشان بواسطه این سیستم تحت نظارت قرار می گیرد که بخش عمده این نظارت هم از طرف قوه قضائیه انجام خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه متأسفانه این طرح به مرحله تصویب نرسیده است، اظهار داشت: ارزیابی صلاحیت ها برای دوره ششم شوراهای شهر و روستا هم همچون دوره های پیشین انجام گرفته است و احتمالاً با معضلات قبلی در این دوره هم مواجه خواهیم شد.
علیرضا بیگی در واکنش به اعتراضات روزهای اخیر از رد صلاحیت برخی چهره های اصلاح طلب گفت: در هر دوره ای این اعتراضات وجود دارد اما باید توجه داشته باشیم که عملکرد هیأت نظارت بر انتخابات دوره گذشته آنچنان بود که شاهد ورود افراد ناپاکی به فضاهای شوراها شدیم و تخلفات گسترده ای در رخ داد.
این نماینده مجلس بر این نکته اصرار کرد که عموم نمایندگان هیأت نظارت دوره گذشته مجلس در این دوره به خاطر عملکرد شائبه مندشان رد صلاحیت شده اند.منبع:

1400/02/10
14:10:26
0.0 از 5
3980
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳