مجلس ایران دات كام
روایت حیدری از جلسه كمیسیون امنیت ملی؛

عراقچی: فقط تحریم های برجامی لغو می شود

عراقچی: فقط تحریم های برجامی لغو می شود

به گزارش مجلس ایران دات کام نایب رییس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به قول معاون وزیر امور خارجه، آمریکا و ۱+۴ پذیرفته اند تنها تحریم های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه ای رفع شوند.شهریار حیدری نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جلسه این کمیسیون با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جهت بررسی مذاکرات وین اظهار داشت: در این نشست عراقچی گزارشی از جزئیات مذاکرات وین ارائه نمود. به نقل از ایشان، دیدگاه های جمهوری اسلامی در مورد لغو کامل تمام تحریم ها در مذاکرات مطرح گردیده است.
نماینده مردم قصر شیرین افزود: مقرر شده است آمریکا و ۱+۴ در زمان مشخص لغو تحریم ها را در دستور کار قرار دهند. طرف های برجامی هم درخواست بازگشت ایران به برجام را داشته اند. در مورد بازگشت ایران به تعهدات برجامی، چون مباحث فنی است باید در مذاکرات بعدی بررسی شود.
حیدری افزود: به قول عراقچی تحریم ها به دو بخش تقسیم شده اند، تحریم هایی که جنبه عمومی دارند و تحریم هایی که جنبه خاص دارند. تحریم هایی که جنبه عمومی دارند شامل تحریم های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه ای هستند. تحریم های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است.
وی افزود: طبق توافق ایران با ۱+۴ و آمریکا مقرر شده است تحریم هایی که جنبه عمومی دارند لغو شوند و برای لغو تحریم هایی که جنبه خاص دارند، در دور سوم مذاکرات بحث و رایزنی شود.
حیدری خاطرنشان کرد: عراقچی اعلام نمود بعد از برداشته شدن تحریم ها و راستی آزمایی آن، جمهوری اسلامی به برجام بازخواهد گشت.
وی تاکید کرد: به قول عراقچی آمریکا و ۱+۴ پذیرفته اند که تحریم هایی که جنبه عمومی دارند به صورت کامل لغو شوند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر عراقچی، راستی آزمایی زمانبر نیست. جمهوری اسلامی درخواست راستی آزمایی کرده است، طبق این درخواست، وقتی که تحریم ها به صورت واقعی رفع شوند و اثر آنها بر اقتصاد کشور مشاهده شود، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.
مالکی: بحث تعلیق تحریم ها به هیچ وجه مطرح نیستفدا حسین مالکی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به حضور سیدعباس عراقچی در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی ها پذیرفته اند که تحریم های موضوعی مانند تحریم های در ارتباط با نفت، بانک، کشتیرانی، صنعت و اقتصادی را لغو کنند.
وی بیان نمود: طبق گفته عراقچی، آمریکایی ها درباره لغو تحریم های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران حرف و حدیث دارند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی ها باید در ابتدا کل تحریم ها را لغو کنند تا بعد از راستی آزمایی، ما به تعهدات خود دربرجام بازگردیم.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بحث تعلیق تحریم ها به هیچ وجه مطرح نیست و در این نشست تاکید همه بر این بود که مذاکرات نباید فرسایشی شود و نباید در آن شرط و شروطی وجود داشته باشد. مالکی بیان نمود: تاکید ما آن است که در این راستا گام اول را آمریکایی ها باید بردارند و گام اول این است که آنان باید کل تحریم های ایران را لغو کنند تا پس از آن جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات خود در برجام عمل کند.


منبع:

1400/02/06
13:51:23
0.0 از 5
4074
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳