مجلس ایران دات كام
در گزارش مجلس ایران دات كام اعلام شد؛

انتقاد از اقدام غیرقانونی دولت در اصلاح نرخ گندم

انتقاد از اقدام غیرقانونی دولت در اصلاح نرخ گندم

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه تشکل های عضو شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک شبه دولتی و نماینده دولت هستند، اظهار داشت: مجلس باید ورود و ترکیب اعضای این شورا را اصلاح کند.ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به تعیین هزار تومان جایزه برای تحویل گندم از کشاورزان عنوان کرد: نکته مهمی که در این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که تشکل های عضو شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک بیشتر از آنکه نماینده کشاورزان باشند نماینده دولت در این شورا هستند.
تشکل های عضو شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک شبه دولتی و نماینده دولت اند!
وی افزود: بنیاد ملی گندمکاران ایران، تشکلی است که وزارت جهاد کشاورزی آنرا بوجود آورده و دفتر این تشکل در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی و در طبقه معاونت زراعت است همینطور مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاون روستایی و کشاورزی ایران توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی تعیین می شود و دفتر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی هم در ساختمان این سازمان است.
قاسمی تصریح کرد: ما در زمان تشکیل شورا هم این هشدارها را داده بودیم اما متأسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفت و هم اکنون نتیجه این شده که بخش خصوصی واقعی نقشی در قیمت گذاری ندارد و تشکل هایی در آن دخیل اند که یا تحت کنترل دولت هستند و یا دولت آنها را به وجود آورده است.
این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه در بحث قیمت گذاری گندم پارامترهای زیادی دخیل هستند، اضافه کرد: مهم ترین پارامتر در این عرصه قیمت آرد و نان است و یارانه ای که دولت برای آن می پردازد، میزان این یارانه سنگین است و در شرایط تحریم فشار زیادی را بر دولت وارد می نماید ازاین رو برای تأمین آن، شورا را مجبور می کند قیمتی را برای گندم اعلام نماید که مدنظر خودش است.
دولت یارانه آرد و نان را از جیب کشاورزان برمی دارد!
وی ضمن اشاره به اینکه دولت و مجلس حاضر به ساماندهی بحث یارانه آرد و نان نیستند، اضافه کرد: اتفاقی که این میان افتاده آن است که یارانه مذکور را از جیب کشاورزان بیرون می کشند.
با قیمتی که الان برای گندم تعیین شده، پیشبینی می نماییم که چهار اتفاق در این عرصه رخ دهد اول اینکه بخشی از گندم وارد چرخه خوراک دام می شود
قاسمی با اشاره به اینکه کشاورزان هم کشت را انجام داده اند و چاره ای جز برداشت محصول ندارند، اظهار داشت: پس از انقلاب، دست تمام دولت ها در جیب کشاورزان بوده است در حالیکه در تمام دنیا، بیشترین یارانه را بخش کشاورزی دریافت می کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: با قیمتی که الان برای گندم تعیین شده، پیشبینی می نماییم که چهار اتفاق در این عرصه رخ دهد اول اینکه بخشی از گندم وارد چرخه خوراک دام می شود چون که الان قیمت نهاده های دامی و جو خیلی بیشتر از نرخ گندم است.
وی اضافه کرد: دخالت های دولت در بازار جو منجر به افزایش قیمت این نهاده شده و تمام مشکلات ما ناشی از اقتصاد تحمیلی و دستوری است.
قاسمی افزود: پیشبینی دوم افزایش چشم گیر قاچاق گندم به کشورهای همسایه به علت قیمت بالای آن در این کشورهاست ضمن اینکه در نهایت هم دولت مجبور به واردات این محصول به کشور با ارز دولتی خواهد شد، دقیقاً همان اتفاقی که درباره مرغ افتاد و سیاست های غلط دولت و سرکوب قیمت محصولات منجر به خروج میزان زیادی ارز از کشور می شود.
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: همینطور این امکان وجود دارد که کشاورزان گندم خویش را با قیمت بالاتر به کارخانجات ماکارونی سازی بفروشند و اتفاقی که در این میان رخ می دهد آن است که سفره خانوار ایرانی گرفتار مشکل می شود و مردم گرفتار خواهند شد.
راهکار چیست؟
وی راهکارهای این مسئله را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: راهکار اول این است که دولت و مجلس یک مرتبه برای همیشه بحث یارانه آرد و نان را ساماندهی کنند و در این حوزه به اجماع برسند.
قاسمی تصریح کرد: راهکار دوم هم این است که مجلس باید ترکیب اعضای شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک را مورد بررسی قرار دهد و اصلاح کند و بخش خصوصی واقعی در این شورا حضور یابد؛ چون که اعضای فعلی شبه دولتی هستند و بیشتر از آنکه نماینده کشاورز باشند، نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی هستند.

1400/02/03
21:40:16
0.0 از 5
3714
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام