مجلس ایران دات كام
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان

تقاضاهایی برای عقب انداختن انتخابات میاندوره ای خبرگان و مجلس مطرح است

تقاضاهایی برای عقب انداختن انتخابات میاندوره ای خبرگان و مجلس مطرح است

به گزارش مجلس ایران دات کام معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به اینکه از گوشه و کنار تقاضاها و پیشنهادهایی در خصوص عقب انداختن میان دوره ای انتخابات خبرگان و میاندوره ای مجلس یا در یک روز برگزار نشدن عرضه می شود، اظهار داشت: قطعا تغییر در تاریخ انتخابات نیازمند تصمیمات قانونگذار است و شورای نگهبان نمی تواند این تغییرات را ایجاد نماید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان‏، محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در همایش دفاتر استانی نظارت و بازرسی انتخابات که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد با تبریک سال جدید و حلول ماه مبارک، ابراز امیدواری کرد که بیماری کرونا هر چه زودتر از بین رود و بگونه ای شود که کشور کاملاً به سمت آبی شدن برود تا انتخابات پیش رو بدون نگرانی مردم برگزار گردد.
صادقی مقدم با اشاره به اینکه وظایف قانونی که به عهده شورای نگهبان است در ستاد و استان ها با آمادگی کامل در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: آخرین هیأت نظارتی هم که برای خارج از کشور باید تدارک می شد، انجام شد؛ بین ما و وزارت کشور هم همکاری خوبی در تأمین مقدمات انتخابات انجام شده است.
وی ضمن اشاره به برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای انتخابات مجلس هم مقدمات کار در هیأت های اجرایی انجام شده است و نتایج هیأت نظارت هم اعلام خواهد شد.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان ضمن اشاره به بررسی صلاحیت حدود ۱۶ هزار ثبت نام کننده در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با عنایت به حجم بالای ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس یازدهم، شرایطی به وجود آمد که باید در مدت بسیار کوتاه ۱۶ هزار پرونده بررسی می شد و شاید اشتباهی هم رخ داده باشد؛ بنابراین در بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان انتخابات میان دوره ای مجلس یازدهم، اگر احیاناً حقی از کسی تضییع شده باشد باید حق او را برگردانیم و از او هم پوزش بطلبیم و بنابراین در بررسی صلاحیت ها همچون گذشته دقت کافی و لازم را انجام خواهیم داد.
وی ضمن اشاره به انتخابات دومین انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان اظهار داشت: در مورد خبرگان هم امتحان برگزار شد که هر کسی در آزمون کتبی قبول شود برای مصاحبه دعوت خواهد شد و بعد از این مرحله هم صلاحیت های عمومی بررسی خواهد شد.
صادقی مقدم با اشاره به اینکه از گوشه و کنار تقاضاها و پیشنهادهایی در خصوص عقب انداختن میان دوره ای انتخابات خبرگان و میان دوره ای مجلس یا در یک روز برگزار نشدن عرضه می شود، اظهار داشت: قطعا تغییر در تاریخ انتخابات نیازمند تصمیمات قانونگذار است و شورای نگهبان نمی تواند این تغییرات را ایجاد نماید ضمن اینکه طبیعتاً درمورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نمی توانیم اظهارنظری داشته باشیم.
وی در انتها تصریح کرد: همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در شش حوزه و میاندوره ای خبرگان رهبری در چهار حوزه برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان هم در همایش دفاتر استانی نظارت و بازرسی انتخابات، ضمن تبریک سال جدید و حلول ماه مبارک رمضان از تلاشهای مدیران و کارکنان این شورا در سطوح مختلف ستادی و استانی و شهرستانی جهت آغاز فرایند برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ تشکر کرد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه انتخابات فرصتی است به جهت اینکه تغییری ایجاد شود، اظهار داشت: یکی از کارکردها و کارویژه های انتخابات ظرفیت سازی برای تغییرات در کشور است، بخصوص برای انتخابات ریاست جمهوری که مقام معظم رهبری هم فرمودند «معنای انتخابات ریاست جمهوری این است که زمام بخش عمده ای از قدرت در کشور را به دست کسی یا کسانی می سپاریم»، بنابراین از این جهت انتخابات بخصوص انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد.
ره پیک با اشاره به اینکه در ادبیات سیاسی دولت ها چندگونه هستند، اضافه کرد: دولت ها دارای شاخصه هایی هستند که به دولت قوی و ضعیف تقسیم می شوند؛ اگر دولتی توان انسجام بخشی بالایی داشته باشد، آن دولت، قوی است و اگر توان انسجام بخشی پایینی داشته باشد، آن دولت، ضعیف است.
وی ضمن اشاره به حوزه اقتصادی کشور، تصریح کرد: اگر نقدینگی در کشور سه تا چهار برابر بودجه کشور است و از مشکلات بودجه رنج می بریم، یعنی انسجامی وجود ندارد؛ پول هست، امکانات هست، اما انسجامی نیست که در جهت اهداف کشور مصرف شود.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اینکه دولت قوی از قدرت قانونی و مشروع خود برای مقابله با نابسامانی ها و فساد استفاده می نماید، اضافه کرد: اگر دولتی از قدرت مشروع و قانونی خود نتواند برای مقابله با فساد و مقابله با نابسامانی استفاده نماید، این ضعف است؛ اما اگر از قدرت خود استفاده نماید و اجازه ندهد فساد توسعه پیدا کند، این قوت دولت را نشان داده است.
ره پیک با اشاره به اینکه اگر نظارت، نظارت مستحکمی باشد، اعتماد مردم به انتخابات بیشتر خواهد بود، اظهار داشت: شورای نگهبان با عنایت به وظیفه ای که در حوزه نظارت بر انتخابات دارد، نقش بسیار اساسی و مهمی هم از جهت ایجابی و هم جهت سلبی دارد؛ ایجابی یعنی همین کارهای نظارتی که در روزهای انتخابات انجام می دهیم و در اجزای انتخابات تاثیر می گذاریم که در اعتمادسازی تاثیر بسیاری دارد و در بخش سلبی هم که اگر خدایی ناکرده کسی خواست در انتخابات اخلالی یا تهدیدی ایجاد نماید، شورای نگهبان نقش مهمی در مقابله دارد، مانند اتفاق و فتنه سال ۸۸.
منبع:

1400/01/27
16:15:57
0.0 از 5
3941
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳