مجلس ایران دات كام
گلرو در دیدار با سفیر عراق:

مراودات تجاری ایران و عراق به بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد

مراودات تجاری ایران و عراق به بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با تکیه بر ضرورت تقویت مراودات تجاری ایران و عراق، اظهار داشت: روابط تجاری و اقتصادی دو کشور خوب است اما لزوم دارد تبادل تجاری به بیشتر از بیست میلیارد دلار ارتقاء یابد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهربه نقل از خانه ملت، «نصیر عبد المحسن عبد الله» سفیر جمهوری عراق با عباس گلرو رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی پیرامون تقویت روابط دو کشور و تحولات منطقه ملاقات و گفتگو کرد.

وی در این دیدار، اشتراکات دینی و روابط خاص تاریخی فیمابین را دلیل پیوند دیرینه دو کشور دانست و اظهار داشت: قدمت مجاورت در ابعاد فرهنگی، دینی و اجتماعی شالوده اساسی پیوند جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق است.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: توجه ویژه به استواری روابط با عراق از سویی و امنیت و ثبات در سایه تمامیت ارضی این کشور سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران است.
گلرو تقویت روابط پارلمانی و همینطور استقلال عراق در سطح بین الملل را مهم بر شمرد و اظهار داشت: شرایط منطقه در مقطع کنونی بسیار حساس است و لزوم توجه به امنیت روابط دو جانبه و همفکری در مدیریت مسائل منطقه، رکن قابل توجه مقامات مسئول دو کشور است.

وی ضمن اشاره به کمرنگ شدن حضور تروریست های تکفیری در منطقه، به رشد حلزونی داعش در عراق پرداخت و همبستگی و همراهی آحاد مردم این کشور را مسیر درست برای دفع و رفع توحش دست پرورده آمریکا در منطقه بیان کرد.
این نماینده مجلس که ریاست گروه دوستی پارلمانی چند کشور عربی را هم بر عهده دارد تقویت روابط همه جانبه گروه های دوستی پارلمانی را منشاء اثر در ارتقاء سطح روابط دولت ها بیان کرد و افزایش سطح مبادلات و تعاملات را از راه آمد و شدهای گروه های دوستی پارلمانی و کمیسیون های مشترک را با اهمیت دانست و عنوان کرد: کمیسیون مشترک توافقات مناسبی داشته که باید پیگیری شود.
گلرو، نقش آمریکا در تحولات منطقه را غیرمسئولانه، غیرانسانی و طرحی از پیش تعیین شده خواند و اذعان به ترور سپهبد سلیمانی و مهدی المهندس را نهایت بی شرمی از جانب دولتی تروریستی و نمونه ای از تروریسیم دولتی بر شمرد.
وی با تکیه بر ضرورت تقویت مراودات تجاری دو کشور اظهار داشت: روابط تجاری و اقتصادی دو کشور خوب است اما لزوم دارد تبادل تجاری به بیشتر از بیست میلیارد دلار ارتقاء یابد.
عضو دبیرخانه کنفرانس پشتیبانی از انتفاضه فلسطین خاطرنشان کرد: برای توسعه روابط در همه زمینه ها بخصوص گسترش مبادلات اقتصادی، تجاری و بازرگانی با جمهوری عراق استقبال می نماییم.
گلرو اظهار داشت: اطمینان داریم با حکمت و درایت رهبران، این کشور در راه تقویت، ثبات و توسعه اقتصادی و پویایی حرکت خواهد نمود.
سفیر جمهوری عراق هم در این دیدار ضمن اشاره به حسن همجواری، تقویت روابط دو کشور بخصوص تعاملات پارلمانی را خواهان شد و اظهار داشت: پارلمان های دو کشور راه میان بُر افزایش سطح همکاری ها هستند و توسعه نقش گروه های دوستی پارلمانی به تحرک بخشی دستگاههای دولتی منجر خواهد شد.
وی در بعد دوجانبه تعامل دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و حساسیت های داخلی و خارجی عراق را متأثر از شرایط خاص منطقه دانست و خاطرنشان کرد: وضعیت خاص منطقه، نقش استراتژیک عراق کنونی و انتخابات پیش روی دو کشور لزوم استقامت روابط و توجه به دیدگاه های فیمابین را با اهمیت می سازد.


منبع:

1400/01/25
21:35:25
0.0 از 5
4032
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵