مجلس ایران دات كام
ذوالنوری:

ایران قربانی افراط گرایی و در خط مقدم مبارزه با تروریسم است

ایران قربانی افراط گرایی و در خط مقدم مبارزه با تروریسم است

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران؛ قربانی تروریسم و افراط گرایی و در خط مقدم مبارزه با تروریسم است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست موضوعی با عنوان تقویت همبستگی برای مقابله با تروریسم در جهت صلح و رفاه منطقه ای در چهارمین کنفرانس رؤسای مجالس درباره مقابله با تروریسم و تقویت ارتباطات منطقه ای، اظهار داشت: در ابتدا مراتب تشکر و قدردانی خویش را از مجلس ملی ترکیه برای میزبانی این نشست مهم ابراز نموده و امیدوارم چهارمین کنفرانس رؤسای مجالس بتواند با هم اندیشی نمایندگان محترم پارلمان ها، به نتایج مهم و اهداف مورد نظر این کنفرانس در مقابله با تروریسم و تقویت همکاریهای منطقه ای برسد.
نماینده مردم قم در مجلس افزود: مبحث تروریسم، بعنوان مهم ترین و اساسی ترین چالش امنیتی در دنیای جهانی شده، باید در قرن بیست و یکم، مورد توجه جدی قرار گیرد. این کنفرانس، فرصتی است مغتنم و ارزشمند، برای کشورهای ما، که با همکاری و رویکرد چندجانبه گرایی، خویش را از مدار معیوب یکجانبه گرایی و اقدامات پیش دستانه رهایی بخشیم و امنیت دسته جمعی منطقه ای، مبتنی بر حقیقت ها و مختصات منطقه را پایه گذاری نمائیم چونکه تروریسم، بعنوان پدیده ای چند وجهی و چند بعدی، صرفا از راه همکاری و معاضدت منطقه ای و بین المللی محو و ریشه کن خواهد شد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: در جمهوری اسلامی ایران، تروریسم به علت اینکه یکی از جدی ترین و بلکه خطرناک ترین مظاهر تهدید برای صلح و امنیت بین المللی تلقی می شود؛ در همه اشکال و مظاهر آن، از جانب هر کسی، هر کجا و برای هر هدف و مقصودی که باشد، مطرود و محکوم است.
وی اظهار داشت: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم، مانند برخی کشورهای قدرت طلب و استعمارگر که به بهانه مبارزه با تروریسم، خود عامل و مبنای اقدامات تروریستی شده اند و به تروریسم دامن می زنند، نبوده و ایران اسلامی به دنبال این است که با محوریت دین مبین اسلام که آزادگی و کرامت انسانی را مبنا قرار داده و همه انسان ها را به این ارزش ها دعوت نموده است، به جامعه ای پر از صلح، دوستی، برابری، عدالت، آزادگی، امنیت و پایبند به ارزش های اسلامی و انسانی دست پیدا کند و بشریت را از این وضعیت نابسامان، نجات دهد.
این نماینده مجلس در دوره یازدهم بیان نمود: همه شما در تعریف تروریسم یعنی استفاده از زور و ترس و فشار برای رسیدن به مقاصد سیاسی، با اینجانب هم عقیده هستید. با همین منطق، آیا تحریم هایی که چهار دهه است بر مردم ایران اعمال می شود تا آنها را تحت فشار قرار دهد بگونه ای که واضعان تحریم به اهداف خود برسند، معنایی غیر از تروریسم دارد؟ جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض شدیدترین حملات تروریسم اقتصادی و تحریم های ضد بشری همچون دسترسی به دارو و تجهیزات مقابله با بیماری کرونا قرار دارد. تروریسم اقتصادی، امنیت، سلامت و رفاه شهروندان عادی را با هدف تحقق اهداف سیاسی، هدف خشونت خود قرار می دهد و این دقیقاً کاری است که تحریم های آمریکا برای آن طراحی شده اند.
ذوالنوری افزود: متأسفانه، خیلی از هنجارها، معیارها و ادبیات بین المللی در مورد تروریسم توسط تعداد کمی از کشورها تعریف و ساخته شده است.
وی اضافه کرد: به طور عمده آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی، بر مبنای منافع نامشروع و ملاحظات سیاسی خود، معیارهایی را برای مقابله با تروریسم تعریف می کنند. ما باید این انحصار را بشکنیم، چونکه کشورهای ما قربانی تروریسم و افراط گرایی و در خط مقدم مبارزه با تروریسم هستند. ما باید با تقویت همکاری و هماهنگی میان خود، راه های نوینی برای ایجاد هنجارها و قوانین بین المللی در مبارزه با تروریسم ترسیم نماییم. اقدام خصمانه آمریکا در ترور شهید قاسم سلیمانی و پذیرش رسمی مسئولیت آن تنها یکی از مصادیق اعمال تروریستی آمریکا است که در منطقه در حال اجراست. همینطور ترور دانشمند ممتاز کشورمان محسن فخری زاده به دست عوامل رژیم صهیونیستی، مصداق بارز تروریسم دولتی و عامل بی ثباتی و ناامنی در منطقه است. تعداد ۱۷ هزار نفر شهروند ایرانی شامل رؤسای قوه، نخست وزیر، اساتید دانشگاه، فرماندهان نظامی، نمایندگان پارلمان تا مردم پابرهنه ی کوچه و بازار توسط سازمان های تروریستی مورد حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی اسرائیل و کشورهای غربی و اروپایی، ترور و شهید شده اند، ولی اعضا سازمان تروریستی مجاهدین خلق یا در حقیقت همان سازمان منافقین، امروز راحتتر و آزادانه تر از اعضا پارلمان های کشورهای اروپایی، در آن پارلمان ها تردد می کنند.
نماینده مردم قم در مجلس بیان نمود: تروریسم نه تنها ابزار سیاست خارجی آمریکا بلکه از ارکان مهم و محوری سیاست خارجی این دولت می باشد و حمایت و پشتیبانی از گروه های تروریستی و حتی دست زدن به اقدامات تروریستی ازسوی دولت آمریکا و هم برچسب تروریسم زدن به هر کشور و جریانی که مقابل تجاوزگری آمریکایی ها مقاومت کند، همچون ترفندهای آنها برای تأمین منافع نامشروع شان است و هر کشور و یا جریانی که مقابل منافع نامشروع آمریکا بایستد، در قالب راهبرد تروریسم نماییِ آمریکایی ها، آن کشور و جریان متهم به تروریست بودن می شود.
وی اضافه کرد: در مبارزه با تروریسم کشورهای منطقه هستند که باید نقش اصلی را بر عهده داشته باشند، چونکه هرچه نزدیکی جغرافیایی کشورها به مراکز اصلی فعالیت تروریست ها بیشتر باشد، تهدیدات ضد آن کشورها بیشتر و در نتیجه نقش آن کشورها در مقابله با تروریسم هم مهم تر خواهد بود.
این نماینده مجلس در دوره یازدهم افزود: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که سالهاست بر این نکته تاکید می کند که جهان باید به راهکارهای واقعی و مؤثر در مقابله با تروریسم روی آورد و استفاده ابزاری و گزینشی از آنرا کنار بگذارد.
وی اضافه کرد: اینجانب می خواهم بر لزوم پیشگیری از سوءاستفاده و سیاسی کردن مقابله با تروریسم ضد هر یک از کشورهای عضو سازمان ملل تاکید و تصریح کنم که مقابله با تروریسم و تأمین بودجه مقابله با تروریسم، باید کاملاً مطابق با منشور سازمان ملل و مقررات بین المللی باشد. به تبعِ همین منطق، ما تهیه یک جانبه فهرست هایی را که دلبخواهانه برخی کشورها را در فهرست کشورهای به اصطلاح حامی تروریسم معرفی می کنند، مردود می دانیم و معتقدیم که نگاه ابزاری به مقوله تروریسم با مقررات بین المللی مغایرت دارد. نگاه ابزاری و سیاسی به مقوله تروریسم نه تنها این مشکل جهانی را حل نمی کند بلکه به آن دامن هم می زند و جامعه بین الملل برای مقابله با این پدیده شوم باید از قدرت دیپلماتیک و اقتصادی، تقویت قوانین، همکاریهای سیاسی، حقوقی و اطلاعاتی – امنیتی بهره ببرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در پایان، امیدوارم این کنفرانس در جهت مسائل مهم منطقه ای و تبادل تجربیات سازنده و اطلاعات مورد نیاز، فرصت هایی را برای کشورهای منطقه جهت تبادل دیدگاه ها، تعامل و هم افزایی در جهت ارتقای همکاریهای منطقه ای و جهانی به منظور تحکیم روند درازمدتِ همگرایی منطقه ای فراهم آورد.


منبع:

1400/01/06
13:18:09
0.0 از 5
3944
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳