مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

تمام مشكلات كشور از عدم توجه به تولید نشات می گیرد

تمام مشكلات كشور از عدم توجه به تولید نشات می گیرد

خراسان رضوی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلان اینکه تمام مشکلات ما از عدم توجه به تولید ناشی می شود، اظهار داشت: این مساله تا حدی حائز اهمیت می باشد که ارزش دارد ما همه سال ها را به نام تولید نام گذاری نماییم.


احسان ارکانی در گفت و گو با ایسنا ضمن تبریک فرارسیدن سال نو با اشاره به اینکه شعار سال ۱۴۰۰ هم مانند چند سال قبل درباب مسئله تولید است، اظهار نمود: در این چند سال اخیر، تاکید مقام معظم رهبری مشخصا بر مسئله تولید و پشتیبانی از تولید بوده است. این نشان دهنده اهمیت فوق العاده مقوله تولید است. کلید حل مشکلات کشور ما تولید است. اگر روزی برسد که ما بتوانیم از اقلام خوراکی گرفته تا لوازم خانگی و خودرو را در داخل و به اندازه کافی و با قیمت و کیفیت خوب تولید نماییم، دیگر مشکلی در کشور وجود نخواهد داشت.
وی با اعلان اینکه تمام مشکلات ما از عدم توجه به تولید ناشی می شود، عنوان کرد: این مساله تا حدی حائز اهمیت می باشد که ارزش دارد ما همه سال ها را به نام تولید نام گذاری نماییم. تاکید رهبری هم بر تولید نشان دهنده جایگاه ویژه آن در کشور ما است و ایشان به درستی اشاره کردند که سیاست ها را باید با توجه به این که تحریم همیشه وجود خواهد داشت، ترسیم کنید.
نماینده مردم نیشابور در مجلس افزود: این نشان دهنده آنست که ما باید بدون توجه به اینکه وضعیت تحریم ها چه می شود، به بهبود اوضاع تولید داخلی بپردازیم. در این سالهای اخیر ما همیشه درگیر این بودیم که آیا غربی ها در نهایت تحریم ها مقابل ما را لغو می کنند یا نه و از توجه به تولید داخلی غافل بودیم. امیدواریم در سال پیش رو توجه بیشتری به مسئله تولید و رفع موانع آن شود.

ارکانی اشاره کرد: مقام معظم رهبری هم اشاره کردند که ما در سال ۹۹ وضعیت تولیدمان در برخی از قسمت ها بد نبود و حتی در بعضی از قسمت ها توانستیم به جهش در تولید هم دست پیدا نماییم، اما بطور کلی حوزه های مختلف تولیدی، همچنان نیازمند توجه بیشتر نه فقط از جانب مسئولین، بلکه از جانب مردم نیز می باشد.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تولید یک بحث چندوجهی است، اضافه کرد: وقتی فرهنگ سازی نشود و مردم اقبالی به کالاهای داخلی نداشته باشند، حتی اگر مسئولین از تولید داخلی حمایت کنند و تولیدکنندگان نیز محصول خودرا با بهترین کیفیت عرضه کنند، باز هم حمایت واقعی از تولید رقم نخواهد خورد. تا حالا بسیار اتفاق افتاده است که تولیدکننده داخلی کشور ما مجبور شده است مارک قلابی خارجی را به محصولات خود بچسباند تا مردم از آنها خرید کنند.
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی بین مردم درباب خرید کالای ایرانی، بیان کرد: ما همه باید دست در دست هم بگذاریم تا جهش تولید اتفاق بیفتد، من هم بعنوان خدمت گزار مردم و نایب رییس کمیسیون جهش تولید مجلس، در خدمت تمام کسانی که دغدغه تولید داخلی را دارند هستم و امیدوارم که در سال جدید، در کمیسیون ویژه جهش تولید، بتوانیم درباب پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن، گام های بیشتری را برداریم.
ارکانی با اعلان اینکه تعدادی از قوانین کشور از نظر تولیدکنندگان داخلی بعنوان ترمز تولید تلقی می شوند، اظهار داشت: مثلا تعدادی از قسمت های قانون تامین اجتماعی به شکلی است که تعدادی از واحدهای تولیدی، با کوچک ترین نوسانی و به سبب دیر پرداخت کردن بیمه کارگران خود، از طرف تامین اجتماعی با جریمه های سنگینی مواجه می شوند و گاهی این جریمه های انباشته منجر به توقیف حساب های آن واحد تولیدی و حتی تعطیلی یا پلمپ و ورشکستگی آن می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: همین طور نحوه مواجهه بانک ها با واحدهای تولیدی در قبال تسهیلات پرداخت شده نیز نیازمند اصلاح است. اگر واحدهای تولیدی به سبب نوسانات بازار نتوانند سر موعد قسط های خودرا پرداخت کنند، بانک ها به سرعت مبادرت به توقیف حساب و اموال و حتی مزایده و فروش آن واحد می کنند و این ها تولیدکنندگان را بیچاره می کند.
وی همین طور به بیان مشکلات تولیدکنندگان در بخش گمرک پرداخت و اضافه کرد: در این قسمت نیز بخشنامه ها و تعرفه های متغیر و لحظه ای موجب می شود که تولیدکنندگانی که می خواهند یک ماده اولیه یا ماشین آلات مورد نیاز خودرا وارد کشور کنند، ناگهان در لحظه ترخیص از گمرک با افزایش شایان توجه تعرفه مواجه می شوند که توان پرداخت آنرا ندارند و به مرور گرفتار ورشکستگی می شوند، همین مسئله در مورد صادرکنندگان محصولات تولید داخل نیز صدق می کند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس با اشاره به اوضاع آشفته اخیر بازار مرغ، اظهار داشت: به هم ریختگی قیمت های خرید تضمینی محصولات کشاورزی و به هم ریختگی قیمت خرید و فروش گوشت قرمز و گوشت مرغ و فراورده های لبنی به خیلی از واحدهای تولیدی ضربات سنگینی زد و این ها همه موانعی است که در سال جدید باید برطرف شود.1400/01/04
13:37:57
0.0 از 5
4435
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴