مجلس ایران دات كام
قالیباف:

اولویت مجلس بی اثر كردن تحریم ها با تاكید بر توان داخلی است

اولویت مجلس بی اثر كردن تحریم ها با تاكید بر توان داخلی است

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس دو اولویت رفع تحریم ها با تصویب قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و بی اثرکردن تحریم ها با اصلاح ساختار بودجه را دنبال می کنند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در گفت وگوی ویژه خبری در مورد عملکرد یک ساله مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: در ابتدا اعیاد شعبانیه و فرارسیدن عید نوروز را به همه ملت ایران تبریک و تهنیت می گویم. سالی که گذشت برای اقشار مختلف جامعه چه کارگران که شغل خویش را از دست دادند، چه معلمان که در طول روز مشغول آموزش مجازی بودند و چه مادران کارمند که هم مادر بودند و هم کمک آموزش دانش آموزان، خیلی سخت بود. ان شاءالله سال آینده برای همه سال خوبی باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به تاثیرات تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها اظهار نمود: تصویب این قانون بسیار موثر بود و در آینده هم تأثیر بیشتری خواهد داشت. دغدغه ما در مجلس حل مشکلات مردم است. اعمال تحریم ها در زندگی مردم تأثیر گذاشته و بخشی از مسائل اقتصادی امروز مردم به تحریم ها بازمی گردد. ما از همان روز ابتدایی مجلس برای رفع تحریم ها سعی کردیم. تلاش ما این بود که با تاکید بر توان داخلی تحریم ها را بی اثر نماییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بعد از تشکیل کمیسیون های تخصصی مجلس بحث رفع تحریم ها در دستور کار مجلس قرار گرفت. ما در برجام شاهد بودیم که سندی بین المللی که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل بود و همه به آن متعهد شدند به امضا رسید اما آمریکا یک دفعه زیر آن زد و نه تنها برجام عملی نشد بلکه خلاف اصول بین المللی، تحریم های جدیدی ضد ما وضع شد. اما ما به اجرای تعهدات خود به صورت یکطرفه ادامه دادیم. از همان روزهای ابتدایی مجلس ما با استفاده از نظر کارشناسان، صاحب نظران و شورایعالی امنیت ملی در صدد تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برآمدیم. هدف اصلی ما حفظ برجام و کنارزدن تحریم ها در قالب برجام بود.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: بر مبنای ماده ۳۶ برجام هر کدام از طرفین ملزمند که به تعهدات خود عمل کنند. ما دولت را ملزم کردیم که در قالب برجام تعهدات خویش را کم کند. بحث پروتکل الحاقی، غنی سازی ۲۰ درصد و راه اندازی آب سنگین اراک همچون دستاوردهای این طرح بود. چرا ملت ما باید یکطرفه قرارداد برجام را اجرایی کند؟ ما پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه پذیرفتیم که همه تحریم ها رفع گردد. اما باوجود اجرای تعهدات ما تحریم ها کنار نرفت. با اجرای این قانون طرف های برجامی فهمیدند که ما دست بسته نیستیم و یکطرفه هم به تعهدات عمل نخواهیم کرد. امروز وزیر خارجه کشورمان در همه نشست هایی که با وزرای خارجه ۱+۴ دارد شاهد تحرکی از جانب آنهاست که به دنبال قانون مجلس بوجود آمده است. قانون مجلس یک ابزار و قدرت چانه زنی و فرصتی بیشتر برای گفت وگوست. البته هدف این قانون تنها گفتگو نیست بلکه هدف اصلی رفع تحریم هاست. ما در قالب برجام این قانون را تصویب کردیم و هیچ کاری خلاف برجام انجام ندادیم. حالا نوبت طرف های دیگر است که به تعهدات خود عمل کنند. امروز آنها فکر می کنند در ایران برای اجرای برجام چند صدا وجود دارد در صورتیکه صدای مسؤلان و مردم یکی است و همه انتظار دارند تا تحریم ها در قالب برجام رفع گردد. در مجلس دو اولویت دنبال می شود؛ یکی رفع تحریم ها از راه قانونی می باشد که تصویب کرده ایم و دیگری بی اثرکردن تحریم ها و کاهش فشار به مردم است که از راه اصلاح ساختار بودجه و برنامه ۵ ساله هفتم توسعه دنبال خواهد شد. در قانون مصوب مجلس این شرایط وجود دارد که هر زمانی طرف های برجامی به وعده های خوب عمل کردند و دولت گزارش آنرا به مجلس داد بلافاصله ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به عملکرد مجلس در طول ۷ ماه گذشته بیان نمود: ما نباید از خودمان راضی باشیم و هر چقدر که تلاش نماییم کم است. اما قانون اساسی برای مجلس دو وظیفه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون را تعریف کرده است. مردم از ما توقع اجرای قانون را ندارند چون که اجرای قانون برعهده دولت می باشد. ما با قانونگذاری در حقیقت برای فعالیتهای دولت ریل گذاری می نماییم. با عنایت به دغدغه های مردم امروز نظارت در حوزه مسائل اقتصادی و توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی دو مقوله ای است که در مجلس با جدیت دنبال می شود.

قالیباف در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا سفرهای استانی شما جنبه تبلیغاتی دارد، بیان نمود: به هیچ وجه سفرها تبیلغاتی نیست بلکه یک لزوم است که باید ادامه یابد. نمایندگان پس از هر سه هفته کاری در مجلس یک هفته برای نظارت به حوزه های انتخابیه می روند و در آنجا با مردم در ارتباطند. اما بعضی از مسائل در حوزه های انتخابیه در سطح ملی است. مثلا بعضی از پروژه های راه، بیمارستان ها و کارخانجات احتیاج به نگاه ملی دارد. حضور و نظارت میدانی در میان مردم کمک می کنند تا پروژه به ریل اصلی خود بازگردد. از روی کاغذ نمی توان تصمیم گرفت. مردم انتظار دارند تا حداقل صدای آنها شنیده شود. بعنوان مثال در مسافرت استانی به خوزستان ۷۴۰ روستا در کنار رودخانه بزرگ با مشکل تنش آبی روبه رو بود در این سفر ما مساله را پیگیری کردیم و امروز مشکل آب ۱۲۰ روستا حل شده است. در بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبارات قابل توجهی برای حل مشکل تنش آبی این روستاها و سیستم فاضلاب خوزستان که احتیاج به نگاه ملی داشت اختصاص داده ایم. موضوع هایی نظیر راه های روستایی، آب روستایی و گازرسانی به روستاها در اولویت مجلس قرار دارد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص اینکه در سفرهای استانی شما مباحث و مشکلات موجود در مناطق واقعا دیده می شود؟ اظهار داشت: ما صرفاً به سفر نمی رویم بلکه برای نظارت به سفر می رویم. امکان دارد مسئول و عزیزی به سفری برود و در آن منطقه سخنرانی کند و ملاقاتی عمومی انجام دهد یا جلسه بگذارد و بازگردد. ما قبل از آنکه به سفر برویم در خود مجلس از دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه گزارش عملکرد دریافت می نماییم، با مجمع استانی جلسه می گذاریم، کارشناسان یک ماه قبل پروژه ها را بازدید می کنند، از مدیران استانی گزارش دریافت می کنند و با استانداران و مجمع استان جلسه می گذاریم و سپس سفر شروع می شود. یعنی نظارت انجام می شود. در مسافرت هم بحرانی ترین و پرمشکل ترین پروژه را مورد توجه قرار می دهیم.

رئیس مجلس افزود: اگر امروز وارد سایت مجلس شوید سفرهای ما مشخص است که در این سفرها چه کارهایی انجام شده است و در چه زمان بندی مقرر است به نتیجه برسیم. شفافیت در مجلس همین است. ما مجری نیستیم ولی از جانب مردم مبحث را پیگیری می نماییم و نظارت وظیفه ماست. البته نظارت ما در جهت مچ گیری نیست بلکه ما به دنبال حل مشکل هستیم. برای مثال در مسافرت کردستان شاهد بودیم پیشرفت قسمتی از مسیر بین سنندج تا کامیاران جاده شمال غرب به جنوب غرب که یک جاده ترانزیتی بزرگ هم است معطل مانده بود. فکر نمی کنم با روند کنونی پروژه تا ۱۰ سال آینده شاهد تکمیل آن باشیم. باید در این دو یا سه ساله شاهد تکمیل آن باشیم.

قالیباف اظهار داشت: شاهد این هستیم به اندازه پولی که برای آن پروژه تزریق می شود کار یک متر هم پیش نمی رود. پول هزینه می شود ولی حتی یک متر راه اندازی را شاهد نیستیم. نباید برای این امر تصمیم گرفت؟ آیا نباید سیاست ها را تغییر داد؟ مردم به چه کسی سخن خویش را بگویند؟ اجرا کار ما نیست ولی نظارت بر کار و پیگیری کار وظیفه ماست. جهت گیری ما در بودجه هم بر طبق این نیازهاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد اینکه چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ ابتدا در مجلس رد شد، بیان نمود: نباید فکر نماییم که بودجه برای دولت می باشد. بودجه برای دولت نیست، لایحه بودجه یعنی یک سال اقتصاد کشور، یعنی یک سال زندگی مردم و دولت، پس لایحه بودجه باید در قالب برنامه پنج ساله باشد یعنی بودجه ریزی ما باید مبتنی بر بودجه برنامه ریزی شده هم باشد. یکی از مشکلاتی که امروز در کشور شاهد آن هستیم و مجلس یازدهم برای حل آن مصمم است اصلاح ساختار بودجه است.

وی افزود: امروز به مردم یارانه می دهیم ولی هر ساله قدرت خرید آنها را کاهش می دهیم یعنی به علت تورم و رشد نقدینگی قدرت خرید مردم کاسته می شود. ریشه این امر کجاست؟ در بودجه؟ چرا بودجه ما این گونه است که چه درآمد نفتی باشد و چه نباشد تورم را شاهدیم؟ چون مشکل در ساختار بودجه است.

قالیباف اظهار داشت: بخش عمده ای از بی اثرکردن تحریم در گرو اصلاح ساختار بوده است. ما در شهریورماه به دولت نامه نوشتیم که در لایحه بودجه، حتما اصلاح ساختار بودجه دیده شود. قبل از عرضه لایحه چندین جلسه با سازمان برنامه در مورد اصلاح ساختار بودجه برگزار کردیم ولی وقتی لایحه بودجه دولت به مجلس عرضه شد متوجه شدیم که این لایحه بر اصلاح ساختار بودجه منطبق نیست و متوجه شدیم این بودجه تورم زا است و انضباط مالی ندارد. شفافیت لازم را هم نداشت. بر همین مبنا صحن مجلس لایحه را رد کرد و پس از دو هفته دولت لایحه را اصلاح کرد.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه موضوعی نیست که در یک سال حل شود ولی باید گام اول را برداریم. اصلاح ساختار بودجه می تواند در یک برنامه پنج ساله نهایی شود ولی نیازمند پنج گام جدی و حل کردن ۱۴ آیتم است. ۱۴ آیتم مانند اصلاح ساختار نظام پولی و مالیاتی کشور، اصلاح خود فرآیند بودجه ریزی کشور، حالا بودجه ریزی ما منطبق بر برنامه ریزی نیست، در واقع بودجه عملیاتی نیست بلکه منطبق بر ردیف هزینه است. این یعنی اعمال نفوذ، یعنی اگر هر شخصی کوشش کرد ردیفی باز کند هر سال به آن ردیف پول بدهیم. این اصلاح باید صورت گیرد.

رئیس مجلس افزود: مجلس و دولت باید با هم کار کنند. مجلس و دولت دو بال در کنار هم هستند و باید با هم پرواز کنند. زمانی زندگی برای مردم شیرین می شود که ما همکاری نماییم. بر همین مبنا ما از برخی موضوعات کوتاه آمدیم. برای مثال معتقد بودیم دونرخه بودن ارز فسادزاست. دولت در این عرصه در اجرا به میزانی بد عمل کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه می شد ولی قیمت کالاهای اساسی افزایش پیدا می کرد. قرار شد مبحث اصلاح گردد، در قانون هم در این خصوص برای وزرا و مسئولین این حوزه مسئولیت مشخص کردیم و به شدت نسبت به آن نظارت می نماییم تا این پول در راه صحیح خود هزینه شود.

قالیباف اظهار داشت: در لایحه بودجه در این عرصه به صورت دقیق نظارت می شود. برای مثال یکی از کارهایی که در جهت اجرای اصلاح ساختار بودجه انجام شد اقدام دیوان محاسبات بود. یک ماه قبل از اینکه وارد بحث بودجه ۱۴۰۰ بشویم دیوان محاسبات گزارش عملکرد شرکتهای دولتی را در صحن قرائت کرد و همه اشکالات شرکت ها مشخص شد و بر مبنای آن، موارد را برای سال ۱۴۰۰ در قانون بودجه اعمال کردیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: برای مثال در سالهای گذشته بین ۷۵ تا حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی برای فعالیت شرکت ها اختصاص داده می شد. البته بخشی از این شرکت ها بر مبنای قانون بودجه اداره می گردند و برخی دیگر بر مبنای قانون تجارت عمل می کنند. قبل از مبحث بودجه احکامی نوشتیم تا شرکت ها مبانی قانونی مجلس را در بودجه مبنای کار خود قرار بدهند. برای مثال حقوق مدیران باید در سامانه ثبت گردد و عدم ثبت آنرا هم جرم انگاری کردیم. پیشبینی کردیم که شرکت ها در سرمایه گذاری ها منطبق بر سیاست های اعمال شده سرمایه گذاری کنند نه به تشخیص خودشان. البته اگر شرکت هایی هستند که مأموریت دولتی انجام می دهند چرا منطبق بر قانون تجارت کار کنند؟ وابسته به دولت کار کنند اگر هم خارج از دولت کار می کنند، دولت رابطه خویش را با آنها تعریف کند.

وی همینطور بیان نمود: روز گذشته جلسه ای با رئیس دیوان محاسبات برگزار کردیم و در آن جلسه بحث شد که گزارش های دیوان محاسبات کاملا برخط باشد و هر دو یا سه ماه یکبار گزارشی از روش اجرای بودجه به مجلس عرضه شود. ما باید گزارش ها را برخط نماییم یعنی هر دو ماه مجلس در جریان هزینه کرد بودجه قرار بگیرد.

قالیباف اظهار داشت: باآنکه امکان دارد در اصلاح ساختار بودجه در نظام گمرکی یا در نظام پولی و برنامه ریزی خیلی موفق نبودیم یعنی انتظار ما بیشتر بود ولی در حوزه شفافیت و انضباط مالی تلاش کردیم کار اساسی انجام دهیم یعنی در حوزه حقوق، مبحث همسان سازی را اجرا کردیم. این کار در حوزه صندوق کشوری و صندوق لشگری انجام شد و بر مبنای تورم، افزایشی را شاهد بود ولی در حوزه تأمین اجتماعی رشدی شاهد نبودیم. ۸۹ هزار میلیارد تومان در مجلس برای تأمین همسان سازی حقوق در نظر داشتیم. وقتی از تبعیض سخن می گوییم یعنی فاصله میان فقیر و غنی را کاهش دهیم و رانت را از بین ببریم.

وی افزود: در مورد سقف حقوق ها تا پیش از این امکان افزایش حقوق تا سقف ۲۱ برابر حداقل حقوق وجود داشت که ما آنرا تا ۱۵ برابر کاهش دادیم و همینطور در مصوبه دیگری مقرر شد که کسانی که بیشتر از ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کنند، صرفاً دو و نیم میلیون تومان به حقوقشان اضافه شود. بیشتر از ۸۵ درصد از کارمندان ما کمتر از ۱۰ میلیون تومان حقوق می گیرند و این مصوبه برای کسانی است که حقوق های بالاتری دریافت می کنند. مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای مقرر کرد که از افراد پردرآمد مالیات بیشتری دریافت شود که البته این افراد جوسازی هایی ضد مجلس کردند اما مجلس شورای اسلامی تسلیم نشد. ما می بینیم پرستاران که زحمات بسیار زیادی می کشند، مالیات پرداخت می کنند اما برخی افراد که در فضای مجازی تبلیغات می کنند، مالیات نمی دهند. مجلس شجاعانه قانونی را مصوب کرد تا این افراد هم مالیات پرداخت کنند.

قالیباف بیان نمود: علت جوسازی های بسیار زیادی که ضد مجلس یازدهم انجام می شود، آن است که ما با فرار مالیاتی مبارزه می نماییم و به دنبال شفاف سازی هستیم و البته ما مثل خیبری ها سوز داریم اما دود نداریم. مجلس مصوباتی هم در حوزه معافیت مالیاتی داشت؛ بگونه ای که ۲۰ درصد مالیات همه کارهای تولیدی را معافیت دادیم و همینطور در مصوبه ای مقرر شد که کسبه خرد و کسانی هم که درآمد بسیار کمی دارند، مشمول معافیت مالیاتی شوند و ما کاملاً به این مورد نظارت می نماییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: ما طرحی در مورد سهمیه بنزین در مجلس داشتیم که از نظر بنده بعنوان یکی از نمایندگان مجلس طرح خوبی بود اما با عنایت به نظر نمایندگان و ایراداتی که طرح داشت در مجلس به تصویب نرسید اما این طرح هم در آینده دنبال خواهد شد. این طرح به یارانه های بنزین بازمی گشت. متاسفانه ما در بعضی از یارانه ها شاهد می باشیم که عده ای ۲۳ برابر دیگران از یارانه استفاده می نمایند. چرا یک خانواده پنج نفره که پنج خودرو دارد باید با یک خانواده پنج نفره که حتی یک موتور هم ندارند به یک میزان از یارانه انرژی بهره مند باشند. مجلس این مورد را در چارچوب طرح دنبال خواهد نمود و مصمم است تا از حقوق مردم حمایت کند.

وی در ادامه ضمن اشاره به طرح مصوبات بودجه ای مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان در حوزه اشتغال، ۱۹ هزار میلیارد تومان برای محرومیت زدایی و ۲۲۰۰ نقطه به صورت معین برای صرف این اعتبارات در نظر گرفته شده است. یعنی کاملا مشخص است که این اعتبارات در کدام روستا یا کدام پروژه و با چه سقفی باید تخصیص داده شود. همانطوری که گفتم مجلس در حوزه راه های روستایی، حل مشکل آب روستاها و گازرسانی به روستاها برنامه معینی دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: گاها شاهدیم که روی کاغذ نوشته می شود با تخصیص مثلا ۳۰ میلیون تومان شغلی بوجود آمده و چندین نفر بر سر کار خواهند رفت اما بعد از تخصیص این اعتبار نه شغلی بوجود آمده و نه کارگری سر کار می رود. اینجاست که فرق نظارت میدانی با نظارت ستادی مشخص می شود. ما در حوزه محرومیت زدایی با جدیت وارد شدیم، در حوزه اشتغال زایی برنامه ریزی شده و نظاماتی در نظر گرفته شده تا نظارت با جدیت دنبال شود. متاسفانه ما گاها شاهدیم بخشی از درآمدهای کشور به سختی به دست می آید به علت تمرکز و بروکراسی غلط به راحتی به هدر می رود.

رئیس مجلس اضافه کرد: در بودجه سال آینده بر مبنای جداول تعیین شده هر نماینده می داند که این اعتبار در کدام نقطه استان و با چه هدفی باید هزینه شود. ما برای کارگاه هایی که در شرایط کرونایی با سختی کارگران خویش را حفظ کردند بخشودگی جرایم در نظر گرفتیم. یکی از اقداماتی که در حوزه اصلاح ساختاری بودجه انجام شد خارج کردن بودجه از حالت ردیفی و عملیاتی کردن آن به سمت تعیین پروژه ها بود. حالا مشخص است که این بودجه به دست چه کسی و در چه جغرافیایی و با چه سقفی می رسد و پروژه مد نظر باید ظرف چه مدتی تمام شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات مجلس در حوزه کشاورزی بیان نمود: در زمان بررسی بودجه در مجلس در کمیسیون کشاورزی گفته می شد که بودجه سال آینده بوی کشاورزی می دهد. ما به طور جدی به امنیت غذایی اهمیت می دهیم. در حوزه کشاورزی تقویت صندوق بیمه کشاورزان برای پرداخت خسارات وارده به آنها و بخشودگی جرایم تسهیلات کشاورزی دو مولفه ای بود که با جدیت دنبال شد. حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان برای توسعه بخش کشاورزی پیشبینی شده است. به طور کلی توجه به بحث تولید، اشتغال، معیشت و سلامت از موضوع هایی بود که به طور ویژه در بودجه دیده شد و در هر کجای بودجه نگاه بیندازید جاپایی از آن وجود دارد. از طرفی بحث شفافیت و پیشگیری از تبعیض در سرتاسر بودجه به چشم می خورد. از بحث گمرک گرفته تا مالیات و از تسهیلات بانکی گرفته تا حوزه های دیگر ما در جهت شفاف سازی حرکت کردیم.

قالیباف در انتها خاطرنشان کرد: در بحث خنثی سازی تحریم ها هم ما مصمم هستیم در سال آینده به کمک دولت آینده برنامه محکمی در چارچوب برنامه هفتم توسعه تدوین و تنظیم نماییم که با اجرای آن مردم سال به سال شاهد تحول در حوزه مسائل اقتصادی خود باشند.

منبع:

1399/12/29
17:58:05
0.0 از 5
4066
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازدید , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴