مجلس ایران دات كام
ذوالنور :

مشكلی با اروپایی ها نداریم

مشكلی با اروپایی ها نداریم

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: نظام سلطه، محور اصلی دشمنی ضد جمهوری اسلامی ایران است و ما هم باید مقابله به مثل نماییم.حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اینکه «با کسانی که با ما دشمنی نمی کنند، از هر دین و مذهبی باشند، دشمنی نداریم»، اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، ما با هر کشوری که با جمهوری اسلامی ایران دشمنی نکند، دشمنی نداریم بلکه از در دوستی با آنان ارتباط برقرار می نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه کشورهای دنیا برای جمهوری اسلامی ایران در چهار دسته قرار می گیرند، اضافه کرد: در وهله اول کشورهایی هستند که با ایران دوست هستند و همکاری دارند و با آنان اشتراکات اعتقادی و معنوی داریم و زیرساخت های اعتقادی و مبانی فکری مان به یکدیگر نزدیک است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: طبیعتاً هر کمکی که از دستمان برآید البته در صورتیکه به منافع مردم خودمان صدمه ای وارد نشود، به این کشورها می نماییم و آنها را از خودمان می دانیم. منافع خودمان را منافع آنان و منافع آنان را منافع خودمان می دانیم و ارتباط دوستی و برادری با آنان داریم.
ذوالنور اضافه کرد: در مقابل یک سری دیگر از کشورها هستند که با ما اشتراکات اعتقادی و معنوی ندارند و از نظر مبانی اعتقادی و فکری یکی نیستیم اما با آنان ارتباط و تعامل داریم و به هم کمک می نماییم.
وی اظهار داشت: ما با این کشورها تخاصم نداریم و این کشورها هم با ما دشمنی نمی کنند و متناسب با منافعمان با هم رفتار می نماییم. اگر آنان یک قدم برای همکاری با ایران بردارند، ما هم یک قدم برمی داریم و اگر یک قدم عقب بروند، ما هم به همان میزان عقب نشینی می نماییم و به تناسب منافعمان با این کشورها رفتار می نماییم و رفتار خویش را تنظیم می نماییم.
نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه ارتباط ایران با خیلی از کشورها در این دسته می گنجد، عنوان کرد: ارتباط ایران با کشوری مانند چین در این دسته است، به این معنا که آنها به ما کمک می کنند، ما هم به آنان کمک می نماییم.
ذوالنور عنوان کرد: دسته بعدی کشورهایی هستند که امکان دارد نسبت به ایران اظهار بیگانگی کنند و با ما همراهی نکنند. برای مثال خیلی از کشورهای اروپایی در این دسته قرار دارند و با ایران همکاری ندارند و با عدالت و انصاف با کشورمان رفتار نمی کنند اما دشمنی خاصی هم با ما ندارند.
وی با اشاره به اینکه ما حساب اتحادیه اروپا را با کشورهایی مثل آلمان، فرانسه و انگلیس یکی نمی دانیم، خاطرنشان کرد: اغلب کشورهای اروپایی و برخی دیگر از کشورها در نقاط مختلف جهان در این دسته قرار دارند که امکان دارد با ایران همراهی چندانی نداشته باشند، اما خصومت آشکاری هم با ما ندارند و اقدام خاصی ضد ایران انجام نمی دهند. ما هم هیچ خصومتی با این کشورها نداریم و حتی اگر بتوانیم روابطمان را با آنان بهبود ببخشیم و موانع ارتباطمان را برطرف نماییم، اساسا این کار را می نماییم و سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تابحال همین بوده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: دسته بعدی کشورهایی هستند که نه تنها با ما همکاری ندارند و دوستی نمی کنند، بلکه حالت بی طرفی هم ندارند و در مقابله با منافع جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نمایند و در هر کجا که بتوانند، به ملت ما صدمه می زنند.
ذوالنور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران حتی با این کشورها هم شروع کننده دعوا نیست و حتی به آنان هم سفارش می نماییم که از این موضع خود کوتاه بیایند و موضع درستی را اتخاذ کنند. اما اگر بخواهند خصومتشان را تداوم ببخشند، ما هم چاره ای جز اقدام متقابل نداریم و برای دفاع از منافع و حقوق ملتمان از در دشمنی و مقابله با مثل با آنان برخورد می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در واقع، در اینجا یک میدان زورآزمایی ایجاد می شود و اگر در این میدان آنان بخواهند اراده شان را بر ما تحمیل کنند، ما در مقابل آنان می ایستیم و اگر از مواضع خصمانه خود عقب نشینی کنند، به هر میزانی که عقب نشینی کنند، ما هم عقب نشینی می نماییم و اگر بخواهند در ارتباط با ایران بی تفاوت باشند، ما هم بی تفاوت می شویم.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: ما در جهت تحقق منافع ملتمان، نمی توانیم نسبت به دشمنان ایران از در ضعف و سستی و وادادگی رفتار نماییم چون که اظهار عجز در مقابل آنان کار درستی نیست و ما در این شرایط باید به صورت محکم از منافع ملتمان دفاع نماییم. این مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب تابحال بوده است و از این به بعد هم ما آنرا ادامه می دهیم.
ذوالنور با اشاره به اینکه عدم لغو تحریم های ضد ایرانی از جانب آمریکا و همراهی اروپا را میتوان مصداق دشمنی آنان با ایران دانست، اظهار داشت: آمریکا و تروئیکای اروپا بنیان گذار تحریم ها ضد ایران هستند و از در خصومت و جنگ با ایران وارد می شوند. این کشورها اگر زورشان برسد، به افرادی مانند صدام که جنگ ضد ایران تحمیل کردند، کمک می کنند. اگر زورشان برسد، کشتی و هواپیمای ایرباس ما را مورد هدف قرار می دهند، اگر زورشان برسد، از جنگ نیمه سخت و جنگ های امنیتی استفاده می نمایند و جریان ضد انقلاب و تروریست ها را ضد ما تجهیز و تقویت می کنند.
وی افزود: این کشورها دشمن ایران هستند و اگر دستشان برسد، تحریم اقتصادی، علمی، فنی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی ضد ما اعمال می کنند و در همین چند سال هم این کارها را انجام دادند.
نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: البته ما بعضی از کشورها را علیرغم اینکه در تحریم ضد ایران شریک هستند، دشمن خود نمی دانیم. برای مثال، بعضی از کشورها حیات خویش را در گروی این می بینند که گوش به فرمان آمریکا باشند چون که هیچ گونه استقلالی ندارد و به شکلی مجبور هستند که تحریم های آمریکا را در مورد ایران انجام دهند که البته به قصد دشمنی با جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه به این دلیل است که آنان توانایی ایستادگی در مقابل آمریکا را ندارند. این کشورها به جهت فشارهای آمریکا، در برنامه تحریم ایران شریک هستند که ما به آنان بعنوان دشمن خود نگاه نمی نماییم بلکه تلاش می نماییم که روابطمان را با آنان بهبود ببخشیم و تحریم دشمن را دور بزنیم.
ذوالنور اظهار داشت: محور اصلی دشمنی ضد جمهوری اسلامی ایران، نظام سلطه است که آمریکا در نظام سلطه ستون فقرات است و تروئیکای اروپا اضلاع آن هستند و کشورهایی مانند کانادا و عربستان ماهیچه های این ستون فقرات هستند و به آنان کمک می کنند. ما به مابقی کشورها این گونه نگاه نمی نماییم و بنابراین باید با یک نگاه تفصیلی به کشورهای دنیا نگاه نماییم و همه کشورها را نمی توانیم با یک چشم ارزیابی نماییم.


منبع:

1399/12/29
13:20:17
0.0 از 5
1283
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , رهبری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام