مجلس ایران دات كام
فرهنگی در جمع خبرنگاران:

حقوق نمایندگان مجلس ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است

حقوق نمایندگان مجلس ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حقوق نمایندگان حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس امروز (سه شنبه) در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیرعلنی امروز، اظهار داشت: نشست غیرعلنی امروز مجلس برای جمع بندی و ارزیابی اقدامات و عملکرد ۹ ماهه مجلس در دوره یازدهم امسال بود، با عنایت به گذشت ۹ ماه از آغاز مجلس یازدهم، رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهارنظرهایی کردند و موضوع هایی درباره مسکن، اشتغال، تأثیرگذاری در بودجه، تأثیرگذاری در ساختار و شفافیت بودجه و ابعادی که باید مقدمه ای برای آینده باشد، مورد بررسی قرار گرفت.
حقوق نمایندگان حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان است
وی اضافه کرد: یکی از همکاران هزینه های نمایندگان و همینطور مسائل در ارتباط با حقوق آنها را در نامه ای منتشر نموده است. بخشی از این گزارش درست است چونکه دفاتری که نمایندگان در سرتاسر کشور دارند بعضاً جهت بررسی چند حوزه انتخابیه است و مانند همه دستگاههای اجرایی این هزینه ها جهت مصارف دفاتر هزینه می شود اما حقوق نمایندگان حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان است.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: هیچکدام از نمایندگان از هزینه دفاتر برای مصارف شخصی استفاده نمی کنند، موضوع هایی مانند مسکن و خودروی نمایندگان هم در این نامه عنوان شده است که قبلاً در ارتباط با آنها توضیح داده شده است. همه نمایندگان هزینه مسکن را دریافت نکرده اند، همه نمایندگان هم خودرو را تحویل نگرفته اند و نمایندگانی که نیاز داشتند برای اسکان در یک مسکن، هزینه ای در اختیارشان قرار داده شد.
فرهنگی افزود: با عنایت به فضایی که در ارتباط با خودرو های نمایندگان به وجود آمد، مقرر شد که خودرو در مالکیت مجلس بماند و نمایندگان به صورت امانی این خودرو ها را در اختیار داشته باشند.
وی با تکیه بر اینکه مجلس از هرگونه شفافیتی استقبال می کند اما این شفافیت باید دقیق و منطبق بر واقعیات باشد، اظهار داشت: رویه مجلس شورای اسلامی درباره دفاتر نمایندگان مانند دستگاههای اجرایی در کشور است، مدیران کل در شهرستان ها برای هزینه ساختمان، خودرو و کارمندان خود مبالغی را دریافت می کنند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: نمایندگان مجلس هم در کلیه شهرستان های کشور مشغول فعالیت هستند و گاهی بعضی از وکلای ملت چندین شهرستان را نمایندگی می کنند و طبیعی است که رویه واحدی برای همه آنها اجرا نمی گردد.
فرهنگی خاطرنشان کرد: از ادوار گذشته مجلس هزینه دفاتر و کارمندان دفاتر نمایندگان را در حساب جداگانه ای غیر از کارت دریافت حقوق، در اختیار نمایندگان قرار می داد و آنها این مبلغ را صرف هزینه دیگری نمی کنند.
وی ضمن اشاره به مبحث حق مسکن نمایندگان هم عنوان کرد: این مورد در ابتدای دوره یازدهم به صورت شفاف برای افکار عمومی توضیح داده شد، همه نمایندگان از این حق مسکن استفاده نکردند و تنها وکلایی که در تهران منزلی برای اسکان نداشتند، حق مسکن را دریافت نمودند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس بیان نمود: پس از شفافیت یک موضوع، نباید ابهامی را در اذهان عمومی به وجود آورد، ازاین رو مبالغی بر مبنای تعداد دفاتر نمایندگان در چند شهرستان در یک کارتی غیر از حقوق آنها واریز می شود که باید تنها برای مصارف دفاتر و کارمندان هزینه شود.
فرهنگی خاطرنشان کرد: امروز در ادامه جلسه علنی، طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اعاده شده از شورای نگهبان در دستورکار قرار گرفت، ما هر ساله شاهد صحنه های نامناسب در روزهای انتخابات بودیم ازاین رو به اصلاح قانون ورود کردیم، در بعضی موارد شورای نگهبان نظر مجلس را حذف یا تصویب کرد چونکه اذعان دارد که مجلس به اختیارات شورای نگهبان ورود پیدا کرده در حالیکه این موضوعات مبنای نظر و یا احراز صلاحیت شورا نیست، کاندیداها در ثبت نام باید چارچوب های حداقلی مدیریتی و شرایط سنی را دارا باشند تا شاهد ناهنجاری های سالهای گذشته نباشیم. در واقع نظر مجلس متمرکز بر ثبت نام کاندیداها بود و به اختیارات شورای نگهبان ورود پیدا نکرد.
وی اظهار داشت: با عنایت به نظر نهایی شورای نگهبان درباره نظر مجلس پیرامون اصلاحات لایحه بودجه ۱۴۰۰ عصر امروز یا فردا جلسه خواهیم داشت البته هنوز این مورد نهایی نشده است.

1399/12/26
13:33:18
0.0 از 5
4021
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳