مجلس ایران دات كام
صفحه عمومی کاندیدا

نیره اخوان بیطرف

نیره اخوان بیطرف

نام: نیره

نام خانوادگی: اخوان بیطرف

کاندیدای اصفهان انتخابات مجلس شورای اسلامی

کاندیدای حوزه انتخابیه اصفهان

بیوگرافی (زندگینامه) نیره اخوان بیطرف:

در سال ۱۳۳۵ در شهرستان دورود به دنیا آمد. وی تحصیلات متوسطه را در سال ۱۳۵۳ در بروجرد در دبیرستان ولایت فقیه فعلی به اتمام رساند، سپس به دانشگاه راز راه یافت و در رشته روانشناسی به تحصیل پرداخت. او در حین تحصیل علاوه بر شرکت در کلاس تفسیر قرآن آیت الله علی اصغر دستغیب، در محافل مذهبی و سیاسی نیز علیه رژیم شاه فعالیت می کرد. بعد از پیروزی انقلاب ایشان علاوه بر تحصیل به تدریس درس دینی در دبیرستان دانشگاه شیراز نیز مشغول شد. سپس با شروع انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها ، به تهران آمد و در مناطق ۶ ، ۸ و ۱۴ تهران به تدریس پرداخت . وی در سال ۱۳۶۲ بعد از اخذ لیسانس به استخدام آموزش و پرورش تهران درآمد و تا سال ۱۳۷۵ سمت هایی چون مدیریت دبیرستان های شبانه انقلاب اسلامی، ۱۲ فروردین و نرجس شاهد را عهده دار بود. او همچنین نماینده مدیران منطقه ۸ آموزش و پرورش تهران بوده است.

نیره اخوان بیطرف در بهمن ماه ۱۳۷۵ در انتخابات میان دوره ای دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به عنوان اصولگرای مستقل شرکت کرد و موفق شد با کسب ۲۰۰۹۴۲ رأی از مجموع ۳۳۹۲۵۵ رأی از سوی مردم اصفهان به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب گردد. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون اموزش و پرورش درآمد و مسئولیت کمیته بازنشستگان این کمیسیون را نیز عهده دار شد. اواز طریق سوال ، تحقیق و تفحص و استیضاح در امر نظارت بر دولت های گذشته و حال ، از فعالین بوده و است.

بعد از پایان دوره پنجم ، ایشان به دلیل عدم راهیابی به مجلس ششم ، در تیرماه ۱۳۷۹ با حکم رئیس سازمان صداوسیما به عنوان مشاور معاونت حقوقی و امور مجلس و مسئول امور بانوان مراکز سی گانه صداوسیما منصوب شد و تا ابتدای خرداد ۱۳۸۳ در این سمت باقی ماند. وی همچنین پس از اخذ دانشنامه فوق لیسانس فقه و حقوق، از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۶ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری به تدریس نیز اشتغال داشته است. وی در سال ۱۳۸۲ در انتخابات دوره هفتم قانونگذاری مجددا از سوی مردم اصفهان به نمایندگی انتخاب شد و این مسئولیت را در دوره های هشتم و نهم مجلس عهده دار شد. او در سه دوره اخیر ، در کمیسیون قضایی و حقوقی عضویت داشته و عضو هیأت رئیسه این کمیسیون بوده و می باشد.

سوابق اجرائی و مدیریتی نیره اخوان بیطرف

نیره اخوان از جمله نمایندگانی هست که در ایام تصویب بودجه سالانه ، پیشنهاد های زیادی برای تصویب ارائه کرده اند. از قبیل:

۱- طرح الحاق ماده ای به لایحه حمایت از خانواده با موضوع عدم حبس زوج به علت عدم پرداخت مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه

۲- قانون برقراری و مستمری زنان سرپرست خانوار پس از ازدواج مجدد

۳- لایحه حمایت از خانواده

۴- طرح خدمت نیمه وقت مادران دارای فرزند معلول

۵- مخالفت با حقوق مادام العمر مقامات سیاسی

۶- تصویب مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت جهت سنددار شدن خانه های قولنامه ای

۷- طرح تدوین قانون حجاب

۸- پرداخت وام مسکن به رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه ها

۹- عدم قطع مستمری پدر و مادر شهیدی که دارای فرزند معلول ، صعب العلاج ، مهجور و مطلقه تحت تکفل دارند پس از فوت آنها

۱۰- اجرای کانال های آبیاری کشاورزان که ۸۵ درصد هزینه آن توسط دولت و ۱۵ درصد توسط کشاورز پرداخت شود.

۱۱- حقوق و مزایای مدیران عامل وهیأت مدیره های شرکت های دولتی و غیر دولتی نباید از ده برابر حقوق مصوب شورای عالی کار بیشتر باشد

۱۲- آب ، برق و گاز مساجد ، حسینیه ها و حوزه های علمیه طبق الگوی مصرف رایگان می باشد.

ایشان در سال ۱۳۸۶ در دوره دکترای رشته فقه و حقوق در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد پذیرفته شد ؛ او به زبان های انگلیسی و عربی آشنایی دارد. کتاب «صید و زباحه در ادیان الهی » تألیف اوست.

افتخارات نیره اخوان بیطرف

برنامه های نیره اخوان بیطرف پس از انتخاب شدن

معرفی اصفهان و فرصتها و تهدیدهای آن

جاذبه های فرهنگی و توریستی اصفهان