مجلس ایران دات كام
حوزه زرتشتیان

حوزه انتخابیه زرتشتیان

درباره حوزه انتخابیه زرتشتیان

تعداد کرسی: یک کرسی
سراسر ایران

کاندیداهای پر طرفدار حوزه زرتشتیان

کاندیداهای حوزه زرتشتیان

توجه: لطفا اگر کاندیدای حوزه انتخابیه زرتشتیان که می شناسید هنوز در سایت ثبت نام نکرده اند، به ایشان اطلاع دهید.
تبلیغات انتخاباتی
تبلیغات انتخاباتی

حوزه زرتشتیان

حوزه انتخاباتی زرتشتیان یکی از حوزه های اقلیت های دینی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت تهران، یک نماینده دارد. طبق اصل ۶۴ قانون اساسی، زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نمایند و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده انتخاب می کنند.
زرتشتیان ایران یک اقلیت مذهبی در کشور ایران هستند که به دین زرتشتی باور دارند. بیشتر زرتشتیان ایران ساکن استان های یزد و کرمان هستند. همچنین در قرن بیستم بر اثر مهاجرت های گسترده، این اقلیت در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و اهواز نیز حاضر هستند. بیشتر زرتشتیان به گویش بهدینی که از زبان های ایران مرکزی به شمار می رود صحبت می کنند.
حوزه زرتشتیان یکی از پر شورترین حوزه های انتخابیه در انتخابات مجلس است. تبلیغات انتخاباتی در این حوزه در موعد قانونی برگزار می شود و کاندیداهای حوزه زرتشتیان پس از ثبت نام در وزارت کشور (یا فرمانداریها) و تایید صلاحیت، به تبلیغات می پردازند. کاندیداهای انتخابات مجلس دوازدهم ( انتخابات مجلس 1402 ) می توانند با ثبت نام در سایت مجلس ایران، از خدمات سایت اعم از معرفی (بیوگرافی کاندیدا، سوابق مدیریتی و اجرایی، برنامه های کاندیدا وغیره) ، ارتباط با کاندیدا ، اعلام طرفداری برای اطلاع رسانی به مردم شریف حوزه انتخابیه زرتشتیان استفاده کنند.حوزه زرتشتیان دارای یک کرسی یا صندلی در مجلس شورای اسلامی می باشد. انتخابات زرتشتیان در هر دوره انتخابات از مشارکت بالای مردم برخوردار است و امید می رود در انتخابات مجلس 1402 یا همان انتخابات مجلس دوازدهم مشارکت بالایی با فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای زرتشتیان داشته باشد. تایید صلاحیت شده های قطعی زرتشتیان را در تایید صلاحیت زرتشتیان مجلس دوازدهم دنبال کنید. تایید صلاحیت قطعی مجلس 1402

تازه های زرتشتیان در مجلس

نظرات مردم زرتشتیان

مردم شریف حوزه انتخابیه زرتشتیان، می توانید در این قسمت نظرات و پیشنهادات، مشکلات و دغدغه های خود را در مورد زرتشتیان و انتظارات خود از کاندیداهای زرتشتیان بنویسید تا نمایندگان شما در مجلس دوازدهم به این مسایل توجه بیشتری داشته باشند.