مجلس ایران دات كام
صفحه عمومی کاندیدا

دکتر علی مطهری

دکتر علی مطهری

نام: علی

نام خانوادگی: مطهری

شهرت: دکتر علی مطهری

کاندیدای تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس انتخابات مجلس شورای اسلامی

کاندیدای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

بیوگرافی (زندگینامه) دکتر علی مطهری:

دکتر علی مطهری (فرزند استاد شهید آیت الله مطهری) در بهمن ۱۳۳۶ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۵ تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان علوی در رشته ریاضی به پایان رساند و در رشته مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تبریز پذیرفته شد. پس از شهادت پدر در اردیبهشت ۱۳۵۸ خود را به دانشگاه علم و صنعت ایران منتقل کرد و یک ترم و اندی به تحصیل خود ادامه داد که با مطرح شدن انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها در سال ۱۳۵۹، به نویسندگی در صدای جمهوری اسلامی پرداخت و تا سال ۱۳۶۲ با سازمان صداوسیما همکاری داشت.

علی مطهری از ابتدای شهادت استاد مطهری مسئولیت خود را در تدوین و تنظیم آثار چاپ نشده پدر و به طور کلی نظارت بر نشر آثار آن اسلام شناس گرانقدر و مورد تایید امام خمینی(ره) به خوبی احساس کرد و این کار را از هر کار دیگری واجب تر شمرد. لذا پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه ها رشته تحصیلی خود را علی رغم موفقیت در رشته مکانیک و گذراندن ۸۱ واحد درسی، تغییر داد و خود را به دانشکده الهیات دانشگاه تهران یعنی یکی از پایگاه های استاد مطهری منتقل نمود و تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکترا در رشته فلسفه و کلام اسلامی ادامه داد و از سال ۱۳۷۵ در همین دانشکده به تدریس پرداخت و عضو هیئت علمی گروه فلسفه این دانشکده شد.

سوابق اجرائی و مدیریتی دکتر علی مطهری

از مهمترین اقدامات  علی مطهری در مجلس هشتم می توان از رهبری استیضاح مرحوم کردان و رهبری طرح سئوال از رئیس جمهور نام برد، ضمن اینکه وی در تدوین طرح اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما، طرح جامع رسانه، طرح اصلاح تعطیلات رسمی کشور همکاری داشته و طرح اصلاح ماده ۱۲ قانون حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان را نیز در صحن علنی مجلس به تصویب رساند. علی مطهری همچنین ۲سال به عنوان نماینده قوه مقننه در شورای نظارت بر صدا و سیما فعالیت داشته و پس از آن تا کنون نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات بوده است.

افتخارات دکتر علی مطهری

مهمترین محصول تلاش علمی دکتر مطهری از سال ۱۳۵۸ تا کنون تدوین و تنظیم دقیق و انتشار بیش از ۶۳ کتاب جدید از استاد شهید مطهری است که به موجب این تلاش بارها مورد تمجید بزرگان قرار گرفته است. وی دارای چند مقاله علمی و کتابی به نام اصلاح طلبی نیز هست. همچنین در ۱۵ سال گذشته مقالات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی زیادی را از وی شاهد بوده ایم که این مقالات بسیار تاثیرگذار بوده است.

هم اکنون  دکتر مطهری علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران و مدیریت علمی انتشارات صدرا( مرکز نشر آثار استاد مطهری) عضو هیئت مدیره «بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری» نیز هست و این بنیاد مسئولیت جهانی کردن اندیشه آن اسلام شناس بزرگ را بر عهده دارد.

دکتر مطهری در مقالات و سخنرانیها و مصاحبه های خود همواره بر تحقق اهداف اولیه انقلاب اسلامی مانند عدالت اجتماعی، آزادی تفکر و آزادی بیان، استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، نظام حقوق زن در اسلام، عمران و آبادانی و گسترش معنویت و اخلاق اسلامی تاکید داشته است و بدیهی است که در صورت ورود دوباره به مجلس شورای اسلامی برای تحقق این اهداف تلاش خواهد کرد.

برنامه های دکتر علی مطهری پس از انتخاب شدن

معرفی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و فرصتها و تهدیدهای آن

جاذبه های فرهنگی و توریستی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس